Ahdistavaa luettavaa

Anonyymi-ap

Helsingin Sanomien tämänpäiväinen (17.10) toimittaja Outi Salovaaran timanttiartikkeli "Suomen ortodoksisen kirkon seurakuntalaiset keräsivät vetoomuksia Natoa ja Pridea vastaan" on ortodoksikristityn näkökulmasta ahdistavaa ja järkyttävää luettavaa. Tosin se ei tule yllätyksenä.

Järkyttäväksi sen tekee se, miten kaksi piispaa, paikallinen kirkkoherra, venäläistautaiset papit ja venäläiset ovat käytännössä venäjäsympatioillaan ajaneet seurakunnasta pois evakkotaustaiset ortodoksit ja ukrainalaiset. Näin on tapahtumassa myös eräissä Karjalan hiippakunnan seurakunnissa.

Ei ihme, että ihmiset jättävät ortodoksisen kirkon ja luopuvat kirkon jäsenyydestä. Syynä ei ole laiskuus eikä toisten vihaaminen vaan kirkkomme historiallisten lähtökohtien ja perusteiden tunnustaminen. Haluamme kuulua länteen ja olemme osa Kostantinopolin ekumeenista patriarkaattia.

Pitää muistaa, että venäläisiltä ja Venäjän ortodoksiselta kirkolta on läpikäymättä Stalinin hirmuteot, neuvososialismin valheet ja toisen maailmansodan vääryydet. Niin kauan, kun venäläiset eivät pysty kansakuntana tätä tekemään, he eivät voi nousta moraalisesti jaloilleen. Tulevaisuus näyttää, kykenee venäläiset korjaamaan tilanteen. Siihen saakka epäsymmetria ja venäläisten aloittamat sodat Euroopassa jatkuvat ja kaikki joutuvat elämään häiriöalttiissa maailmassa.

Saksalaiset kykenivät kansakuntana käsittelemään toisen maailmansodan hirvittävät traumat ja voivat nyt moraalisesti hyvin.

Lisäksi ihmetyttää, miksi ei kirkon johdon taholta hyödynnetä osaavaa ja pätevää entistä kantasuomalaista pappia, jonka piispainkokous on ilmeisesti hyvin kevyin ja kyseenalaisin perustein laittanut toimituskieltoon. Piispainkokouksen päätökset näyttävät joskus inkvisition toiminnalta eikä sellainen toiminta kuuluu länsimaiseen demokratiaan.

Huvittavana pidän myös paikallisen kirkkoherran mielipiteitä. Elääkö hän täysin paitsiossa vai onko vaatteista tullut aatteet?

On hienoa, että Helsingin Sanomat nostaa esille myös tällaisen vakavan epäkohdan. En vain usko, että ortodoksinen kirkko Suomessa pystyy tilannetta korjaamaan. Ikävät jälkensä se on jättänyt ja tulee enenevässä määrin jättämään seurakuntien työskentelyyn.

Viha, kauna ja kateus eivät kuuluu henkisyyden piiriin. Rakkaus ihmiseen ja maailman kauneuteen siihen kuuluvat samoin kuin sääli, kunnioitus, ilo, onni, arvonanto ja yleensä sellaiset tunteet, jotka eivät loukkaa ketään.

https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000011494356.html

9

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juttu on maksumuurin takana. Joku joka tietää asiasta, kertoisitko tapahtumien kulun? Siis kuinka moni allekirjoitti adressin, keiden idea se oli, kelle lähetettiin ja miksi? Näin ortodoksi rivijäsenenä olisi kiva tietää millä tavoin kirkko on saanut taas kerran huonoa mainosta. Osaisi sitten puolustautua jos joku tulee haukkumaan minua pride-vastaiseksi.

    • Anonyymi

      Jutussa kerrottiin, että adressi lähetettiin Kotkan kaupungille (joka ei tietenkään voi kieltää perustuslaillista oikeutta osoittaa mieltä tai osallistua joukkokoontumiseen). Siis kyse oli Pride-tapahtumasta.
      Jutun mukaan nimiä keräsivät mainitun etnisen ryhmän edustajat.

      Onhan se aika erikoista nykyisessä turvallisuuspoliittisessa tilanteessa, että venäläistaustaiset kärsivät nimiä Natoa vastaan. Ei voi olla näkemättä heitä
      Putinin avustajina ja tukijoina.

      "Laiskat suomalaiset kirkossakävijät" ehkä joutuvat käymään töissä, hoitamaan lapsensa, ehkä vanhempansakin, huolehtimaan perheestään, taloudestaan ja toimeentulostaan. Aikamoista ihmisten halveksuntaa! Peiliin pitäisi katsoa kyllä jonkun muun...

      Kun kirkon tai seurakunnan asioita ei käsitellä ongelmia ratkoen, keskustellen ja avoimesti, niin sitten niitä käsitellään Helsingin Sanomien sivuilla. Aika tuttu kaava viime vuosilta.

      Sitä kylvää, mitä niittää.

    • Anonyymi

      Kylmä fakta, että ortodoksinen kirkko Suomessa ja monet sen työntekijöistä nimiä mainitsematta omaavat pahasti joko aktiivista tai passiivista samaistumista sekä yleistä kiinnostusta Venäjän ortodoksiseen kirkkoon. Surullista, mutta totta!

      Suomen ortodoksinen kirkko on venäläistynyt ja yksi suurimmista ongelmista on suomen kielen alasajo jumalanpalveluksissa. Parasta kotouttamista olisi käyttää mahdollisimman paljon liturgisessa elämässä vain suomen kieltä ja opettaa maahanmuuttajille kieli, joka palvelee suomalaista yhteiskuntaa, sen kehitystä ja kasvua.

      Jos osaa lukea, näistä kahdesta artikkelista se hyvin paljastuu.

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011577086.html

      https://yle.fi/a/74-20189658

    • Anonyymi

      Outi Salovaaran uusin laaja artikkeli Helsingin Sanomissa (24.10.) kertoo kaiken tarpeellisen ortodoksisen kirkon nykytilasta Suomessa.

      Kuka haluaa enää ostaa tämän kirkon palveluita maksamalla kirkollisveroa? Kuka haluaa enää ymmärtää ja tukea kirkon virallista johtoa?

      Artikkelin mukaan ongelmat kasautuvat pitkälti venäjämielisiin piispoihin, pappeihin, diakoneihin ja maallikoihin. Ovat sitä tehneet jo pitkään.

      On myös hienoa, että Supo on tässä asiassa ajan hermolla.

      Arkkipiispa Johanneksen aikana tällainen touhu ei Suomen ortodoksisessa kirkossa olisi ollut mahdollista.

      Mitä tästä kaikesta ajattelevat evakkotaustaiset ortodoksit ja yleensä Karjalan evakkojen jälkeläiset, joita asuu Suomessa noin puolitoista miljoonaa?

      Ennen sotia urheilu yhdisti Suomen kansan enemmän kuin mikään muu. Mistä löytysi se taho tai henkillö, joka kykenisi yhdistämään Suomen ortodoksisen kirkon kansalliseksi, positiiviseksi, iloiseksi ja turvalliseksi kirkoksi?

      Monikulttuurinen kirkko on rakenettava uudelleen suomen kielen sekä kansallisen identiteetin ja turvallisuuden pohjalta.

      https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000011533013.html

      • Anonyymi

        Ei pidä myöskään unohtaa kansakunnan historiaa ja sen olemassaoloa kansalaisten solumuistissa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hamasin sanomat on aina pahoin voivaa vasemmiston luettavaa ja toimittajat ..:)))

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kun ortodoksisessa kirkossa Suomessa siirryttiin 1980-luvun lopulla Paavalin aikakaudesta Johanneksen aikakauteen, alkoi todellinen henkinen ja hengellinen alamäki. Kirkollisen demokratian tilalle tuli leväperäinen Bysantista saatu johtamisen malli, vallankäyttö ja ihmisten kohtaaminen. Johannes halusi olla bysanttilainen kirkkoruhtinas.

        Se näkyy edelleen monien piispojen ja pappien toiminnassa eikä vähiten Helsingissä ja Kaakkois-Suomen seurakunnassa.

        Valta turmelee aina, vaikka todellisuudessa vallan tulisi olla kunnioittavaa ja rakastavaa vaikutusvaltaa. Filosofi Nietzsche on sen pukenut viisaasti sanoiksi: ""Ihminen on ihminen, sosiaalinen eläin, joka toimii ja elää vallasta ja kuolee vallan puutteesta".

        Myös kirkollisen työn tänä päivänä kirkossa jokaisen palvelutehtävässä mukana olevan kohdalla tulisi olla julkisen minän varjelua. Palvelutehtävään tulisi aina olla kutsumus eikä se koskaan saisi olla vastenmielistä.

        Jos haluaa puhua totta tai vetäytyä kaikesta syrjään, sen voi hyvin tehdä eläkepäivillä, niin kuin on tapahtunut aika monien kohdalla.

        Suomen ortodoksiseen kirkkoon on syntynyt ihmeellinen kirkollinen ja julkinen kykenemättömyys arvioida omia julkisia ratkaisuja tai pyrkiä niitä edes avoimesti korjaamaan.

        Siksi avoin, rehellinen julkinen keskustelu ortodoksisesta kirkosta, sen tuhoisista linjauksista ja väärinkäytöksistä käydään tiedotusvälineissä ja sosiaalisessa mediassa kirkon ulkopuolella.

        Kirkko haluaa edelleen kaiken lakaista maton alle ja se ei tule onnistumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      191
      6308
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      65
      4763
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      94
      4583
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      74
      4338
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      96
      2793
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1707
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1634
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      58
      1597
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      39
      1396
    Aihe