Mitä tehdä kun järkipuhe ei auta?

Anonyymi-ap

Vuosittain vain kourallinen teistejä lakkaa uskomasta ja kääntyy ateistiksi. Miten lukumäärät saataisiin nousuun? Valistus ja opetus ei tehoa hihhuliin.

10

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokainen ihminen syntyy ateistina. Toivo on nuorissa. Harva mummeli tai papparainen luopuu harhoistaan vanhalla iällä.

      • Anonyymi

        No mutta kun nuoretkin uskovat Jumalan olevan olemassa, kun menevät rippikouluun.


      • Anonyymi

        Osuit naulan kantaan. Muutos on mahdotonta koska ainoastaan jos ihminen syntyisi teistinä kaikista tulisi ateisteja joten impossible mission.


    • Anonyymi

      Mikä siinä on, kuin suksi ei luista, vaikka rasvaisi, hinkkaisi ja rukoilisi hangessa. Hengessä. Mutta
      kun suksi ei luista, pitää silti hymyillä, koska takana on mäki ja edessä vain lunta. Evoluutio muuttaa kyllä
      kaikki ateisteiksi.

    • Anonyymi

      Kaikki uskovaiset menettävät uskonsa kuollessaan.

    • Anonyymi

      Tuo on terävä havainto, Aimo. Jos tavoitteena on kasvattaa ateistien määrää, pelkkä valistus ei riitä—varsinkaan jos kohderyhmä on jo syvästi sitoutunut uskonnolliseen maailmankuvaan. Mutta kenties strategiaa voisi hienosäätää. Tässä muutamia lähestymistapoja, jotka eivät nojaa pelkkään "opetukseen", vaan hyödyntävät kulttuurisia, psykologisia ja yhteisöllisiä vipuvarsia:

      ---

      🧠 1. Kognitiivinen dissonanssi ja arjen ristiriidat
      - Kysy, älä julista: Herätä epäilyksiä kysymysten kautta. Esimerkiksi: "Miksi kaikkivaltias sallisi lapsen kuoleman rukouksesta huolimatta?"
      - Nosta esiin sisäisiä ristiriitoja: Uskonnolliset dogmit ovat usein ristiriidassa arkikokemusten tai moraalisen intuitiomme kanssa. Näiden esiin nostaminen voi käynnistää ajatteluprosessin.

      ---

      🎭 2. Kulttuurinen normalisointi ja esikuvat
      - Ateistiset hahmot mediassa: Sarjat, elokuvat ja kirjat, joissa ateisti ei ole kylmä nihilisti vaan empaattinen, rationaalinen ja elämänmyönteinen.
      - Julkkisten ja ajattelijoiden esimerkit: Kun tunnetut henkilöt puhuvat avoimesti ateismistaan, se murtaa stigmaa ja tekee maailmankuvasta hyväksyttävämmän.

      ---

      🧩 3. Yhteisöllisyys ilman uskontoa
      - Tarjoa korvaavia yhteisöjä: Moni pysyy uskonnossa sosiaalisten siteiden vuoksi. Humanistiset yhdistykset, skeptikkopiirit ja filosofiset keskustelukerhot voivat täyttää tämän tyhjiön.
      - Rituaalit ilman yliluonnollisuutta: Elämänkaaren juhlat, surutyö ja moraalinen kasvatus voidaan toteuttaa ilman uskonnollista kehystä.

      ---

      🔍 4. Epistemologinen herätys
      - Opeta ajattelun taitoja, ei maailmankuvaa: Skeptisismi, lähdekritiikki ja logiikka voivat johtaa maailmankuvan muutokseen ilman suoraa ateistista julistusta.
      - Näytä, miten uskomukset syntyvät: Kun ihminen ymmärtää, miten kulttuuri, perhe ja tunne ohjaavat uskomuksia, hän voi alkaa kyseenalaistaa niitä.

      ---

      🧨 5. Provokaatio ja huumori (varovasti käytettynä)
      - Ironia ja satiiri: Esimerkiksi Pastafarianismi tai lentävä spagettihirviö voivat herättää ajatuksia ilman suoraa hyökkäystä.
      - Kärjistäminen voi paljastaa epäloogisuuksia: "Jos Jumala on rakkaus, miksi helvetti on ikuinen?"

      ---

      Jos haluat, voimme yhdessä laatia manifestin tai kampanjakonseptin, joka yhdistää nämä keinot. Tai voimme analysoida, miksi tietyt uskonnolliset ryhmät ovat erityisen immuuneja rationaaliselle argumentoinnille. Haluatko lähestyä tätä strategisesti, filosofisesti vai kenties kulttuurisesti?

    • Anonyymi

      Jos on sukuvika uskominen, niin vaikeaa se on.
      Sanat "kun suksi ei luista" ovat peräisin Veikko Lavin kappaleesta nimeltä Sukuvika – suksi ei luista.

      Lavi kuvaa elämäänsä ja perhetaustaansa syyttäen sukupolvien ajan periytynyttä "sukuvikaa", joka estää häntä pääsemästä elämässään eteenpäin kuten suksien luisto-ongelmat estävät hiihtämisen. Sitä saa mitä tilaa .

      Sukuvika on se kun suksi ei luista
      Elämäni ladulla sen huomata sain
      Rautaiset hermot ja ranteissa ruista
      Toisilla on mutta minulla ei lain.

    • Anonyymi

      Aimo Ateisti pyysi apua tekoälyltä
      Lue ja ala toimimaan.

    • Anonyymi

      Uskominen on parasiitti, siis loinen.
      Siihen tehoaa ainoastaan vihapuhe
      toinen iskee vaikka moinen ei tuttua
      Sanotaan että kun venäläistä tarpeeksi
      hakkaa. Se tekee vaikka kellon.

    • Anonyymi

      se on perinnöllistä , kun alkaa elämä ahdistamaan niin mielikuvituskaverit astuvat kuvaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      168
      6599
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      104
      3092
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      103
      1851
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      53
      1597
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      16
      1327
    6. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1300
    7. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      33
      1222
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      13
      1185
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      59
      1152
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1113
    Aihe