Muistatteko vielä kuinka neuvosto-Suomi rajoitti kansalaisvapauksia?
Ennen EU:ta piti IV-olutkin ostaa Alkosta
Anonyymi-ap
17129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
En voi enää virtsata Stalinin kuvan päälle - äiti kieltää siis.
Onhan se aivan hauskaa, että Puuilostakin saa A olsaa.
Muuta iloa sieltä ei saakaan.
Tuukko hakee?
Ööö miten niin ennen EU:ta ? ....Toki näin mutta IV-olut tuli kauppoihin vasta 2018...
Siten niin. Vasta EU toi kansalaisille vapaudet Suomessa.
Päinvastoin se vei meidän vapauden!
Aika pitkään meni kyllä kun sallittiin vasta 2018.. :D
Muistan hyvin kuinka vanhassa itsenäisessä Suomessa sai alaikäisenäkin ostettua mietoja alkoholijuomia kuten ykkösolutta kaupasta eikä kukaan kysynyt ikää. Nykyään ei sitäkään myydä alaikäiselle.
Niin ja ykkösolut oli limonaadeihin verrattuna halpaa!
Sodestakin sai pilsneriä.
Nyt suunnilleen saman hintaista kuin vahvemmatkin oluet...
Kekkosen aikakausi on häpeäksi Suomelle.
Oli parasta aikaa ikinä.
Nuoret ei voi tietää miten vapaata täällä oli ennen eu aikaa. Vertauksen voi tehdä autojen modauksesta. Ennen voi autoja modata vapaasti. Nykyään kaikki on kiellettyä.
Joo, sait tien päällä pamppua, jos puuttui roiskeläpät. Häkki heilahti, jos olit laittanut lisäjarruvalon. Voi sitä sääntelyn määrää. Tavaroiden hinnatkin määritteli hintajaostot. Se oli kommunismia silloin. Onneksi nyt ollaan vapaita.
Kun viinan ostoa valvottiin niin silloin se kävi hyvi kaupaksi. Nyt kun ei enää valvota niin kulutetaan jo vähemmän kuin 70-luvulla.