Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja ja 18 % ladattavia hybridejä. Niitä rekisteröitiin yhteensä 3 695, eli 28 % enemmän edellisvuoteen verrattuna.
Bensiini- ja dieselautojen käyrä osoittaa pidemmän trendin taulukossa maata kohden:
https://stat.fi/julkaisu/cm0yxxu1376ri08vz6x3kmhz1
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Anonyymi-ap
2
759
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Kuten tuosta taulukosta ilmenee, syyskuussakin rekisteröitiin eniten täyssähköautoja.
- AnonyymiUUSI
ja myös samassa lähteessä kerrotaan..
"Uusia bensiinikäyttöisiä henkilöautoja rekisteröitiin syyskuussa yhteensä 2 092, mikä oli 36 % enemmän kuin vuotta aiemmin."
Eli bensiinikäyttöisten nousu oli selvästi suurempaa kuin sähköisten.
Kun viittaat tilastoihin niin tee se homma kunnolla äläkä huijaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043036
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872405- 241946
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221510Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291470Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151375- 87902
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26887Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62836Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2759