Nyt lainsäädäntö kuntoon ja yksityisille kuluttajille takaus kohtuullisesta sähkönhinnasta myös tulevaisuudessa.
Sähkö on Suomessa elämisen perusedellytys ja kaiketi lähes ihmisoikeus, jolla härski voitonteko ei ole oikein. Pieni votto toki on heillekin oikeutettua ja kuluttajienkin etu: yhtiöillä motivaatio tarjota tuotettaan tehokkaasti.
Sähköyhtiöt tehkööt kuitenkin suuret voittonsa tulevaisuuden suurkuluttajien eli datakeskusten palvelemisesta. Jos sähköyhtiöt pystyvät niille ympäristöä tuhoamatta tuottamaan sähköä, niin mikös siinä - tilaahan Suomessa vielä on.
Kuluttajien sähkölaskuun räjähdysmäisesti kasvava sähkönkulutus ei saa vaikuttaa.
Datakeskuksille oma sähkönhinta, kuluttajalle kohtuullinen
2
104
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä asia pitäisi todellakin hoitaa kuntoon siten, että kuluttajille ei siirretä laskua siitä että Suomen sähköreservit myyty ensin halvalla jollekin datakeskuksille ja sitten jäljellejäävä vähäisellä sähköllä kilpailutetaan kuluttajat maksamaan kw/h:sta huippuhintaa.
Täysin väärä järjestys tässä asiassa, datakeskuksilla pitäisi olla varaa maksaa sähköstään kohtuullinen hinta, he voivat kuitenkin hyödyntää Suomen viileätä ilmastoa ja hyötyvät siitä rahallisesti.
Ei niitä datakeskuksiakaan tarvitse sähkön hinnalla ryöstää, mutta se on väärä tapa hoitaa asia että kuluttajat maksaa kalliisti siksi että datakeskuksella liian halpa sähkön hinta. - Anonyymi
Datakeskukset ovat suoraan Saatanasta. Ne pitää tuhota jo rakennusvaiheessa. Olemme valmiit!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen242625Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään382282Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621288Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991211- 41976
- 42957
- 75842
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh71808Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175783Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92751