Ilmajoki mamutetaan

Anonyymi-ap

Maahanmuutto rapauttaa suomalaisen hyvinvointivaltion rahoitusta ja heikentää suomalaisen duunarin työmarkkina-asemaa, mutta vasemmistopuolueet ovat tästä huolimatta samassa rintamassa elinkeinoelämän lobbareiden talutusnuorassa olevien puolueiden kanssa ajamassa avoimia rajoja.
Ilmajoelle 80 maahanmuuttajaa Palonkortteeriin.
Jopa 200 paikkaa löytyy lisää.
Onko näitä edullisia vuokra-asuntoja tarjottu lainkaan Ilmajokisille.
Saavatko ilmajokiset vuokra-asujat ilmaiset matkaliput Seinäjoelle tai opiskelupaikkaansa tai työpaikkaansa?
Kela maksaa, Sinä maksat!

38

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heikosti pärjäävät maahanmuuttajat ovat potentiaalista kohdeyleisöä vasemmiston poliittiselle sanomalle. Vasemmisto havittelee siis saavansa maahanmuuton kautta uusia äänestäjiä.

      Myös elinkeinoelämän lobbarien talutusnuorassa kulkevat kokoomus ja keskusta ajavat avointen ovien maahanmuuttoa, mutta eri syistä kuin vasemmisto. Niiden taustaryhmät hyötyvät ulkomaisesta halpatyövoimasta ja väestönkasvun tuomista bisnesmahdollisuuksista, mutta itse puolueilla on toki selittämistä, miten äänestäjille luvattu talouskuri ja turvallisuuden puolustaminen ovat yhteensovitettavissa kehitysmaista tulevan maahanmuuton kanssa.

      • Anonyymi

        Koitapa olla persuilematta.


    • Anonyymi

      SDP:llä on ongelma: sen jäsenistö vanhenee ja se tarvitsee kannattajia. Koska sen viesti ei vetoa nuoriin, se turvautuu erikoiseen vaihtoehtoon: avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille.
      Tästä seuraa uusi ongelma: Kela-tuetut äänestysperäiset maksavat liikaa.
      Koska kaikkia saapujia ei voi palkata valtiolle tai kunnille, vasemmisto käyttää hyväkseen yhdistyskenttää.
      SDP ja vasemmistoliitto ovat haalineet maahan uusia äänestäjiä, joilla ei ole luku- eikä kirjoitustaitoa.

      • Anonyymi

        Aloittaja vastaa itselleen.


    • Anonyymi

      SDP:n ja vasemmistoliiton rakentama korruptiokone piiloutuu taitavasti. Se suojaa itsensä hyväntekijän kaapuun ja käy valtavalla energialla niiden kimppuun, jotka haastavat sen ikiaikaisen oikeuden syödä yhteisestä kuormasta.

      • Anonyymi

        Oletko persu hakenut jo apua ongelmiisi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko persu hakenut jo apua ongelmiisi?

        En ole minkään puolueen jäsen. Äänestän aina oikeistoa. PS tai Kok


    • Anonyymi

      Sinun on kyllä tosi paha olla.

      • Anonyymi

        Olo on ihan hyvä, mutta enemmän olen huolissani nuorista jotka tämän kaiken joutuu maksaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olo on ihan hyvä, mutta enemmän olen huolissani nuorista jotka tämän kaiken joutuu maksaan.

        Sinä et ole kiinnostunut muista kuin itsestäsi.
        Pääasia että saat olla äänessä, olet mielestäsi viisaampi kuin toiset.


    • Anonyymi

      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Kansalaisuuden saamiseksi edellytetyn asumisajan korotus 5 → 8 v. sekä pakolaisen alennetun asumisaikavaatimuksen poisto (HE 27/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Pakolaisen lähtömaalomailun kielto, tiettyjen karkotuspäätösten täytäntöönpanon nopeutus ja turvapaikkaprosessin kevennys (HE 10/2025)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Kansainvälisen suojelun oleskelulupien kestojen lyhennys ja suojeluaseman lakkauttaminen rikollisuuden ja turvallisuusuhan perusteella (HE 29/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Ulkomaalaisen säilöönoton helpottaminen, säilöönottoaikojen pidentäminen maastapoiston edistämiseksi sekä maahantulokieltoon määräämisen helpotus ja sen enimmäiskeston pidennys (HE 143/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Turvapaikanhakijoiden kaistanvaihdon kielto eli turvapaikanhaun kautta ei voi kiertää normaaleja työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton menettelyjä ja jäädä maahan (HE 26/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Kansalaisuuden saamisen ehtojen tiukentaminen toimeentulo- ja nuhteettomuusedellytysten osalta sekä kansalaisuuden poistamisen helpottaminen (HE 19/2025)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Työperäiseltä maahanmuuttajalta edellytetyn tulorajan korotus alakohtaisen työehtosopimuksen vähimmäistasolle, vähintään 1600 euroon/kk (HE 68/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Työperäiselle tulijalle asetettu vaatimus uudelleentyöllistyä 3/6 kuukaudessa työttömäksi jäätyään tai poistua maasta (HE 179/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Pakolaisesta ja tämän perheenjäsenistä maksettavien laskennallisten korvausten ja korvausaikojen alentaminen, aikuistumisen tuen ikärajan lasku sekä kotoutujan velvoite korvata tulkkikulut käyttämättä jätetyistä palveluista (HE 21/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Täyskatteelliset eli kustannuksia vastaavat lukuvuosimaksut korkeakouluopiskelijoille EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tulleille (HE 51/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Suojelua saavien vastaanotto- ja käyttörahan leikkaus (HE 28/2024)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Perheenyhdistämisen ehtojen kiristykset, suojelua saavalle perheenyhdistäjälle asumisaikavaatimus, yhdistettäville toimeentuloedellytys sekä 21 vuoden ikäraja ei-kansalaisille (HE 11/2025)
      ❌️ SDP äänesti vastaan:
      Kotouttamista koskevien velvollisuuksien vähentäminen sekä toimeentulotuista maksettujen korvausten ja korvausaikojen vähentäminen (HE 192/2024)
      ❌️ Lisäksi SDP on vastustanut joka budjetin yhteydessä pakolaiskiintiön puolitusta sekä esittänyt lisärahoitusta kotouttamiseen ja maahanmuuton edistämiseen. Tavoitteena yli 40 000:n vuotuinen nettomaahanmuutto.

      Näitä kaikkia tiukennuksia vastaan SDP on eduskunnassa äänestänyt, kun on äänestetty lakien hyväksymisestä tai hylkäämisestä. Kerta toisensa jälkeen. Kuluneet kaksi vuotta.
      Moneenko uutisjuttuun tai koontiin näistä olette mediassa törmänneet? Tuskin moneen. Näistä Lindtmanin SDP vaikenee kuin muuri. Linja tulee esiin lähinnä äänestystuloksia peratessa.
      Osalle SDP on antanut vastalausein ensin näennäisen "tuen", mutta joka kerta silti jollakin verukkeella äänestänyt lain hyväksymisen sijaan sen hylkäämistä. Yhdessä vihreiden ja vasemmistoliitin kanssa. Vertailussa keskusta on tukenut listatuista tiukennuksista arviolta puolta.
      Siksi en anna demarien vastalauseille, näennäistuelle, paljoakaan arvoa. Jos heidän kantansa olisi voittanut näissä äänestyksissä, juuri mitään maahanmuuttolakeja ei olisi tiukennettu, vaan löperöllä linjalla jatkettu.
      Jos SDP ei vaadi maahanmuutolta enempää edes oppositiossa, miten puolue voisi viedä läpi mitään tiukennuksia hallitusvastuussa muun vasemmiston kanssa?
      Punavaltaa ei saa päästää enää Suomen maahanmuuttopolitiikasta päättämään. Siihen ei ole varaa.

    • Anonyymi

      Älä viitsi persuilla. Onhan teillä siellä Ilmajoella tilaa. Korpea riittää.

    • Anonyymi

      Tilaa on, mutta ei rahaa elättää laiskureita.

      • Anonyymi

        No niitähän teillä siellä Ilmajoella riittää omastakin takaa.


    • Anonyymi

      Natsi taas vauhdissa. Törmäätkö useinkin kylillä ulkomaalisiin ja mitä ne on sinulle tehneet.

      • Anonyymi

        Yhden asian (rasisistinen suhtautuminen maahanmuuttoon) persut taas hurmiossa.
        Onneksi olen päässyt maakunnasta pois suvaitsevampien ihmisten pariin etelärannikolle. Heja RKP! Ja UltraBra ja muut kulttuuripersoonat.


      • Anonyymi

        Natsit on jo kuolleet. Ei niitä ole ollut vuosikymmeniin ja jos olisikin niin ikää olisi +100 vuotta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhden asian (rasisistinen suhtautuminen maahanmuuttoon) persut taas hurmiossa.
        Onneksi olen päässyt maakunnasta pois suvaitsevampien ihmisten pariin etelärannikolle. Heja RKP! Ja UltraBra ja muut kulttuuripersoonat.

        Rasistikortti vedetty! Käytä sitä kun et asiasta mitään ymmärrä.


    • Anonyymi

      Joo, on kyllä katkera poika tämä aloittaja. Ilmajoella ei mamut kyllä teidän elämää haittaa eikä teiltä rahaa vie.

    • Anonyymi

      Jokainen päätoiminen toisen asteen opiskelija saa koulumatkatukea, kun matka yli 7 km ja koulupäiviä yli 10 kuukaudessa.

      • Anonyymi

        Jopa persu saa tukea 😀


      • Anonyymi

        Miksi valehtelet?
        Jotta voit saada koulumatkatukea, sinulla täytyy olla oikeus oppivelvollisuuslain mukaiseen maksuttomaan koulutukseen.

        Yleensä koulutus on maksutonta sen kalenterivuoden loppuun saakka, jolloin opiskelija täyttää 20 vuotta. Oikeus maksuttomaan koulutukseen päättyy jo aiemmin, jos opiskelija valmistuu toiselta asteelta. Tarkista koulustasi, onko koulutuksesi maksutonta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi valehtelet?
        Jotta voit saada koulumatkatukea, sinulla täytyy olla oikeus oppivelvollisuuslain mukaiseen maksuttomaan koulutukseen.

        Yleensä koulutus on maksutonta sen kalenterivuoden loppuun saakka, jolloin opiskelija täyttää 20 vuotta. Oikeus maksuttomaan koulutukseen päättyy jo aiemmin, jos opiskelija valmistuu toiselta asteelta. Tarkista koulustasi, onko koulutuksesi maksutonta.

        Toisen asteen koulutus on maksuton. Oppivelvollisuusikää edellinen hallitus pidensi 👍
        Koulumatkatuen ehdot löytyy Kelan sivuilta.


    • Anonyymi

      Nyt on Ilmajoen pääpolitrukki-persu äänessä. Salaa kuitenkin toivoo lisää matuja, että saisi moittia ja vähän himoita.

      • Anonyymi

        Oletko ihan varma? En ole minkään puolueen jäsen.


    • Anonyymi

      Ilmajoen keskusta on niin kuollut ette siellä mamutkaan viihdy. Pari persua kauppatien varressa päivystää ja laskee montako autoa menee tunnissa ohi. Seuraavaksi lopettaa R kioski

    • Anonyymi

      Persuus katkeroittaa ihmisen mielen. Se on kuin tauti.

    • Anonyymi

      Mannerheimintie on jo kuin Mogadishu Avenue, risupartoja kyykkii tie täynnä. Pian sinne rakennetaan savimajoja.

      • Anonyymi

        Onko se mannerheimintie ilmajoella ja luuletko että tuolla paskanjauhannalla persujen arvostus kasvaa. Ei todellakaan, se osoittaa vaan miten tyhmä olet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko se mannerheimintie ilmajoella ja luuletko että tuolla paskanjauhannalla persujen arvostus kasvaa. Ei todellakaan, se osoittaa vaan miten tyhmä olet.

        Mannerheimintie on lännentien alkulähde, näinhän se sheriffi ilmoitti taannoin.


    • Anonyymi

      Kepulaisuus tappaa kunnan.

      • Anonyymi

        Persuus näivettää pääkallon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persuus näivettää pääkallon.

        Kepun älykkäimmän kommentti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persuus näivettää pääkallon.

        Ei umpiluuhun mikään pysty.


    • Anonyymi

      Hyvä tulee järkeä Ilmajoellekin kun tulee ihan mistä vain ulkopuolisia sinne, ehkä joskus ne geenit rupeaa muuttumaan parempaan suuntaan . Tarpeeksi kun menee serkkujen kanssa naimisiin tulee ilmajokisia

    • Anonyymi

      Ilmajoella asuu vain keskustapuoluelaisia taakalehia.

      • Anonyymi

        Tavallisille ihmisille persut ovat taakaleita. Se ei muutu. Päänaukojia ja öyhöttäjiä. Ei mitään rakentavan yhteiskunnan rakentajia. MOT.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      990
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      123
      982
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      507
      858
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe