Lämpömittari näytää +8 astetta ja pilvistä on.
Illalla oli lähellä nollaa, auton lasit kuurassa ja porras jäässä.
Mietin, että pitäiskö vaihtaa talvirenkaat, kun on tänään menoa maallepäin.
Totesin, että huomennahan se ilma lämpenee ja kun menoa on vasta puolenpäivän jälkeen, niin ei ole enää tiet liukkaat.
Kelikamerassakin on tienpinnan lämpötilat plussan puolella eli ei ole liukasta.
Ensi viikolla on luvattu plus asteita ja kun ei ole aamuisin autolla mihinkään menoa, niin kesärenkailla vielä pärjää.
Tosin ensiviikon jälkeen voi talvirenkaat vaihtaa, kun talvi se iseltä kuitenkin hiipii ja autolla ajoa on senverran vähän, ettei haittaa vaikka nastoilla sulalla tiellä ajaa, kun ne kuitenkin sitä autoja ruostuttavaa suolaa levittää, että asfaltti on paljaana.
Kesärenkailla mennään vielä
19
307
Vastaukset 19
- Anonyymi
Olin aamulla talvikitkoilla liikenteessä. Siellä ne kesärenkaalliset varovasti mateli jonona edessä, tien pinta jäässä. Ihan vaan kävi mielessä, Miksi ihmeessä? Kun ne renkaat kuitenkin pitää vaihtaa.
- Anonyymi
Juu, keväällä sitten mennään nastoilla pitkälle toukokuuhun, kun tiet ovat sulat, kuivat ja lämpöä +10 asteen paremalla puolella.
Luulisi niitä keliennusteita seuraavan ja vaihtavan talvirenkaat, jos on aikanen meno aamulla ja keliennusteessa on kelivaroitus ja kelikamerassa tienpinnan lämpötila miinuksen puolella, jolloin tie on todennäköisesti jäinen.
Tänään lähdin liikenteeseen klo 13 jälkeen ja kesänopeuta sai ajella, eikä liukkaudesta ollut
tietoakaan, hyvät oli kelit ajella kesärenkailla.
Eilen ajelin köyhänkitkoilla naista tapaamaan, tänään kotiinpäin, ei ollut liukasta
- Anonyymi
Mitä tarkoittaa köyhänkitkat?
Kerran työkaveri kertoi että he tekevät nastarenkaista kesärenkaat poimimalla yksittäin jokaisen nastan pois. Niitä pidän köyhän renkaina, olivatko edes luvalliset. Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarkoittaa köyhänkitkat?
Kerran työkaveri kertoi että he tekevät nastarenkaista kesärenkaat poimimalla yksittäin jokaisen nastan pois. Niitä pidän köyhän renkaina, olivatko edes luvalliset.Juuri tuota tarkoitin, ja on ihan lailliset
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarkoittaa köyhänkitkat?
Kerran työkaveri kertoi että he tekevät nastarenkaista kesärenkaat poimimalla yksittäin jokaisen nastan pois. Niitä pidän köyhän renkaina, olivatko edes luvalliset.Olivat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olivat.
Olivat, jos pintaa väh. 1,6 mm, korjaus.
- Anonyymi
Minä vaihdoin täällä Helsingissä Skodaan nastat alle jo syyskuun alussa.
Ei pääse liukkaus yllättämään.
Ja kesärenkaita katsellaan joskus toukokuun loppupuolella sitten, mökille kun pitää päästä ja saattaa olla jossain kohtaa lunta vielä mökkitiellä toukokuussakin.
Ajan 50 tkm vuodessa ja joka renkaassa on 200 nastaa.
Toivottavasti alkavat pian päivittäin suolata noita teitä, kun eihän sitä voi pelkkiin nastoihin luottaa.- Anonyymi
Montako pyörä skodassasi on.
- Anonyymi
No kovaa laskua on. Itse en päässyt kuin 44 tuhanteen nuorena hurjana.
- Anonyymi
Viikonloppuna voisi vaihtaa renkaat ainakin kauniimman sukupuolen edustajan autoon.
AV- Anonyymi
Itselle myös.
- Anonyymi
Renkaat on vaihdettava, ellei halua mustalla jäällä yllättyä.
Ja liikennevaroitus! 🚑⛑️
Jossakin päin suomea, halutaan edistää vaarallista ja tarpeetonta työmatka-ajelua. - Anonyymi
Nyt tällä hetkellä ulkona on +8.6-
Mutta kun mitoittaa työmatkan mahdollisimman pitkäksi jotta saa kuitenkin täydet kilometrikorvaukset ja psrin satasen asutolla ne matkaa, saattaa ansaita matkakorvauksilla enemmän kuin palkka on.- Anonyymi
Eli 1,5 h sinne, 1,5 h palaveri, 1,5 takaisin = 4,5 h, mutta käytännössä 5,5 h pituudeltaan 1,5 h palaverista, koska onhan sitä syötävä ja laitettava päälle takki.
3h voisi käyttää tuottavaan työhön, ilman matkakuluja. Jos tuosta ynnää, niin ihan selvää, että turhia kustannuksia ja tehotonta ajankäyttöä
- Anonyymi
Näin on.
Nastat on. Huomenna taas tien päälle komennukselle, eikä tiedä mitä viikon mittaan vastaan tulee.
Mitä siitä jos renkaan hieman kuluvatkin? Kyllä ne vanheneekin koko ajan.- Anonyymi
Ostin uudet renkaat han cookit. Jännä juttu hän kokki ruotsia ja englantia sekaisin. Myyjä ei ihan tajunnut kun tuota koetin selittää.,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty471499Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3451269Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto331066Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s3271017- 60939
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine136904Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33821Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte195728- 61625
- 40583