Yksi haitta normaalissa elämän kulussa poistuu.
Ukrainan sota loppuu ensi vuonna 15.3 mennessä
26
524
Vastaukset
- Anonyymi
Nato-EU;n oligarkit eivät halua tuhlata varojaan enää tuottamattomaan sotaan.
- Anonyymi
Euroopan kansalaisten tulisi vaatia valtioidensa päämiehiä toimimaan rauhan puolesta sotaa vastaan
- Anonyymi
Sitähän koko ajan tehdään antamalla tukea Ukrainalle. Ne on urheaa kansaa.
- Anonyymi
Ukrainan sodan loppuminen olisi sotaporvaristollemme kauhea isku.
- Anonyymi
USA ei halua sotia mielettömästi. Tosin se valmistautuu muihin sotiin.
Sotavarustelutaakka alkaa kasvaa liian suureksi. Suomelle veikataan rahallista konkurssia. - Anonyymi
Sota loppuu piakkoin.
Nato on tyhjentänyt valtioidensa asevarastot.
Venäjästäkään se ei saa revittyä enempää.
Saksa ja Belgia varoittelevat liiallisesta varastamisesta natomaihinsa. - Anonyymi
Voi pitää paikkaansa, täytyy vain toimittaa Ukrainalle parempia paukkuja nopeasti.
- Anonyymi
Niinköhän?
Nato ei luovu, koska saisi häpeän niskaansa.
Venäjä pitää kiinni yhdestä maatilkusta , jota nato ei anna luovuttaa.
- Anonyymi
Pienet Euroopan natomaat ovat vaikeuksissa. Silti isoiset pakottavat niitä aseistamaan natoa, vaikka omatkin siviilitarpeet ovat vaikeuksissa.
- Anonyymi
EU-Komission tehtävä ei ole käydä sotaa. Sen tehtävä on yhdistää jäsenvaltioita rauhanomaiseen yhteistyöhön jäsenvaltioidensa ja muun maailman kanssa.
Rauhanomainen talouskilpailu ja asteittainen EU:n aseistariisuminen.
Tappamisista tulee luopua.
Korkeimmat EU:n johtajat oikeuteen jäsenvaltioiden köyhdyttämisestä ja sotakalustojen värväämisestä. - Anonyymi
Mikä ihmeen sota? Sodanjulistustahan ei ole tehty puolin, eikä toisin. Vain EU:ssa toitotetaan sotaa, joka ei ole vielä edes alkanut. Pikemminkin ensivuonna vasta alkaa rytisemään. Tosin, kaikki merkit viittaavat vuoden 2027-30 väliseen aikaan, jolloin sotaa käydään, mutta senjälkeen euroopasta, eikä Suomestakaan ole enää mitään jäljellä ydinohjusten jälkeen. Ehkä parempi niin, luonto pääsee vapaasti kuntoutumaan, kun ihmisiä ei enää ole.
- Anonyymi
EU:n tehtävä ei ole myöskään pakottaa jäsenmaitaan jotain toista valtiota kohtaan.
EU on järjestänyt sotaa yli kolme vuotta EU:n ulkopuolista valtiota kohtaan.
EU:n van Leuen ja Suomen ulkoministeri Valtonen eivät muuta ole tehneetkään kuin esiintyneet sodan puolesta, järjestelleet sotapropagandaa. Rahvas maksaa Ukrainan sodan nimellä olevaa sotaa. - Anonyymi
Ukrainan sota kokee kummallisuuksia.
Nato tunnustaa, että se sotii Venäjää vastaan. Ukraina luovuttaa natolle vain ruumiillista sotavoimaan. - Anonyymi
EU:n porvarijohtajat Venäjän porvarijohtajia vastaan sodassa. Kummallinen yhtälö.
Suomen porvarijohtajat samassa tilassa ja ehkäpä vieläkin kärttyisimmin.
Vapaa kauppa ja vapaa matkustaminen takaisin voimaan! - Anonyymi
Onko muuten Euroopassa milloinkaan ollut näin tiukat rajojen aitomiset ja matkustuskiellot?
- Anonyymi
USA ja Venäjä ovat laatineet rauhansopimuksen raamit.
Siinä olisi 28 huomioitua kohtaa.
Ne suomalaiset, jotka ovat nostaneet uudelleen rajojen siirtämisen Petroskoihin ja sieltä Kuolan niemimaalle Suomen alueeksi, ovat vieläkin saksalaisen fasismin paulassa.
Onkohan uusi fasistinen sukupolvi nousemassa maahamme!! - Anonyymi
Toivotaan parasta.
- Anonyymi
Fasismin on nousussa niin Suomessa kuin muualla Euroopassa.
- Anonyymi
Toivotaan niin. Kokoomus käy vinhaa "sotaa" sodan jatkamisen puolesta.
Mikä Kokoomusta viehättää sodassa! Kovasti jauhavat menneiden sotien ihanuudesta. - Anonyymi
Kokoomuslainen naisministeri ihailee sotaa.!!!!!!
- Anonyymi
Kovin mitätön haitta . Suurin haitta jää Putinille miljoona sotaan osallistunutta joista syntyy pahin ongelma ympäri Eurooppaa .
- Anonyymi
Ukrainalaisia ja venäläisiä on kuollut sodassa suunnilleen saman verran. Tarkkoja tietoja ei ole kerrottu.
Yksikin kuolema on typeryyden huippu. Tapetaan niin sanotusti laillisesti sodassa.?
Laillinen surmaaminen. Se ei ole sivistystä.
- Anonyymi00023
Kokoomus liputtaa nykyään ehkä eniten Ukrainan sodan jatkamisen puolesta.
Partacus- Anonyymi00024
Miten Kokoomus liputtaa?
Vaatimalla Venäjää lopettamaan hyökkäyksensä?
Vatimalla Ukrainen oikeutta puolustautumaan hyökkääjää vastaan?
Puolustamalla Ukraina itsenäisyyttä?
Åuolustamalla Ukrainan vapautta ja oikeutta elämään?
Kerropas miten Ukrainan sota saadaan äkkiä loppumaan? Kaikki muut sen tietävät.
Siis miten? - Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Miten Kokoomus liputtaa?
Vaatimalla Venäjää lopettamaan hyökkäyksensä?
Vatimalla Ukrainen oikeutta puolustautumaan hyökkääjää vastaan?
Puolustamalla Ukraina itsenäisyyttä?
Åuolustamalla Ukrainan vapautta ja oikeutta elämään?
Kerropas miten Ukrainan sota saadaan äkkiä loppumaan? Kaikki muut sen tietävät.
Siis miten?Kokoomus esiintyy eduskuntapuolueista kiihkeimmin naton sodasta.
Vielä 10 vuotta sitten Kokoomus esiintyi kohtalaisen raauhallisesti. - Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Kokoomus esiintyy eduskuntapuolueista kiihkeimmin naton sodasta.
Vielä 10 vuotta sitten Kokoomus esiintyi kohtalaisen raauhallisesti.Persutkaan eivät puhu rauhan puolesta. Sinä innokkaammin sota kiihottaa heitä.
Jokaisen kansalaisen tulisi puolustaa rauhaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1327163KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4176891Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693493Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521333078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092644Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442221- 1251914
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211777Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821447- 741327