Profetia seurakuntien hajottamisesta

Jeesuksen profetia on totta.

"Mutta palkkalainen, joka ei ole paimen ja jonka omia lampaat eivät ole, kun hän näkee suden tulevan, niin hän jättää lampaat ja pakenee; ja susi ryöstää ja hajottaa ne."
12140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Matt 7:15: "Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia."

Matt 24:24: "Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."

Mark 13:22: "Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät tunnustekoja ja ihmeitä, eksyttääkseen, jos mahdollista, valitut."

Äänestä
  • Yksi lauma, yksi valtakunta, yksi paimen!

    Äänestä

Vääriä profetioita, hurmahenkiä ja lain vastustajia.

Apt 6:13: "Ja he toivat esiin vääriä todistajia, jotka sanoivat: "Tämä mies ei lakkaa puhumasta tätä pyhää paikkaa vastaan ja lakia vastaan;"

Äänestä
  • Valtiokirkko käyttää herjaajia helluntailaisia vastaan.

    Äänestä

Sinäkö olet hajottaja seurakunnassa. Ilmeisesti kun siitä kirjoitat. Et ainakaan ollut kokouksessa eilen. Sinussa on väärä henki.

Äänestä
  • Et vissiin ole lammaspaimen vaan sikopaimen?

    Äänestä

Näitä palkkapaimenia on paljon, jotka eivät omasta mielestään ole paimenia kuin sille oman kuppikuntansa uskovajoukolle. Mutta Raamatun mukaan paikkakunnan uskovajoukko on yksi seurakunta Jumalan silmissä ja niin myös siis paimenuus koskee kaikkia uskovia sillä paikkakunnalla, eikä vain jotain yhtä kuppikuntaa sillä paikkakunnalla.

On myös seurakunnan johdossa olevia paimenia, jotka ovat johtavassa asemassa muihin seurakunnan muihin johtajiin nähden, ovat siis vähän kuin VT:n ylipappeja papiston joukossa. Nykyään heitä kutsutaan nimellä johtava pastori, piispa, kirkoherra tms. Vaikka Raamattu ei tällaista virkajakoa tunne enää uudessa liitossa, jossa yksi paimen pitäisi nostaa johtoasemaan ylitse muiden seurakunnan johtajien.

Äänestä

Minulla on kirjanen "Ilmestyksiä ja näkyjä", jonka ensipainos on otettu 1928!! Kirjassa ei mainita henkilöä tai henkilöitä, jotka ylös kirjasivat näkynsä ja profetiansa ja se on hyvä!

Siellä mainitaan mm, siis 1920-luvulla, otetaan käyttöön väärennetty sana ja tämä avaa portit saatanalle seurakuntiin!! Kuinka totta tuo onkaan!! Syksyllä 1992 helluntaikin runnoi väännöksen sisään ja kas, jo 1995 vyöryi torontolaisuus maahamme.

Ristin Voitossa joku liikkeen satraappi, jonka nimeä en muista, eikä Aikamedia ole suostunut minulle kopiota tuosta lehdestä toimittamaan; "Pyhä Henki toimii niin monella eri tavalla. Jäädä katsomaan!"

Vaarallinen flegmaattisuus ja kyvyttömyys erottaa harhaopin henget ja oikea väärästä!! Seurakuntien pirstoutuminen alkoi ja on jatkunut aina näihin päiviin asti ja jatkuu.

Helluntaikin hurmaantui juurmutiaan myöten kahden homon "herätykseen", Koiviston ja Tiaisen!! Se oli järkyttävää katseltavaa, aivan kauheaa saatanan eksytystä, jota pitkän linjan vastuulliset eivät tajunneet lainkaan. Suinpäin sinne, missä näkyvyyttä sai ja löytyi!!

Tänään en tiedä ainuttakaan Elävää helluntaiseurakuntaa, sellaista, joissa ei olisi romutettu vanhimmistonäkemystä ja naisten osuutta vastuissa.

Vain harvoissa seurakunnissa lauletaan yhteisiä lauluja Hengellisestä laulukirjasta. Taitaapa olla srkia, joissa ne kirjat jopa poltettiin saatanallisen ylistyshumpan tieltä!!!

Loppusyksystä maahan taas tuodaan kaksi suurta saatanan eksyttäjä; apostooli Owyr ja Howard-Browne!! Loppusilaus alkaa ja maamme syöstään syvälle ahdistuksiin!!!

DoctorT
ei profeetta, eikä apostooli mutta Totuuden Pistooli

Äänestä

Olipa kerran Helluntaiherätys.

Äänestä
  • Kolme sanaasi ei merkitse meille yhtään mitään. Varo ettet kaadu viimeisen kerran Jumalan voimasta . Näin on käynyt.

    Äänestä

Mihin paikkakunalle perustat oman kuppikuntasi ? Kerro se. Kyllä teitä käy sääliksi. Ette usko ihmeparantumisiin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Otatte jonkun professorin avuksi !!!!! Ettekä muihin ihmeisiin. Aloittajakaan ei tiedä uskosta mitään. Rahvas uskoo Jumalan Sanaan. Itse olen nähnyt lukemattomia ihmeitä.

Aloittaja hoi

Varo ettet herää Antikristuksen ajassa. SINULLA ON SUURI VAARA: Leikit vain hengellisillä asioilla. Olet pelle.

Äänestä

Miksi et kerro Jumalan teoista itsessäsi ja lähimmäisissäsi ????????? SIKSI, KOSKA USKO PUUTTUU SINULTA. Tuskin sinulla on edes tapauskoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jeesuksen profetia on totta.

"Mutta palkkalainen, joka ei ole paimen ja jonka omia lampaat eivät ole, kun hän näkee suden tulevan, niin hän jättää lampaat ja pakenee; ja susi ryöstää ja hajottaa ne."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu