Katselin viikonloppuna telkkaria ja sieltä sattui lauantai-iltana parhaaseen katseluaikaan tulemaan Elämäni biisi. Tietojeni mukaan erittäin suosittu ohjelma.
Mukana ohjelmassa oli muun muassa kirjailija Raija Oranen. Hän kertoi koskettavasti, miten marxilainen ateismi kapeutti hänen elämäänsä vuosikymmeniksi. Hän oli valinnut uskonnollisen laulun, jota hän kieltäytyi vuosikymmeniä kuuntelemasta, koska uskonto oli häneltä kiellettyä.
Oranen on hyvä esimerkki monelle vanhan polven vaparille, jotka eivät vieläkään ole vapautuneet elämää kapaeuttavasta dogmaattisesta ateismista. Oranen kuvasi sitä sanoilla tyhjyys, pimeys ja toivottomuus.
Kohdasta 59:10 alkaen: https://areena.yle.fi/1-74282732?utm_medium=social&utm_campaign=areena-ios-share
Vapaudu vapareista! Eroa vapareista!
Tyhjyys, pimeys, toivottomuus
27
215
Vastaukset
- Anonyymi
Surullista, jos elämän pohjana on ollut nimenomaan marxilainen ateismi.
Ei ateismin pohjan pitäisi olla mikään poliittinen aate, eikä se, mitä papit ja kirkko ovat tehneet. Oikea pohja ateismille on se, mikä on totta ja mikä ei.- Anonyymi
Kaikkien marksilaisten ateistien pitää vapautua vapareista. Ylikoski?
Orasen mukaan ateismia luonnehtii tyhjyys, pimeys ja toivottomuus. Kannattaa sinunkin luopua siitä. - Anonyymi
Tiedon, turhankin, lisääntyessä totuus karkaa nopeammin ja kauemmas päivä päivältä.
- Anonyymi
Vapaa-ajattelu tarjoaa ainutlaatuiseen elämään ajatuksenvapautta, humanismia, tiedettä, taidetta, kulttuuria, ihmisoikeuksia, eläinoikeuksia, iloa, huumoria, järkeä, rationaalisuutta, luovuutta, luontoa, ympäristöä, artefakteja, kuvia, sanoja, säveliä, taidetta, tanssia, totuutta, hyvyyttä, kauneutta, ystävyyttä, rakkautta, erotiikkaa, työtä, toimeentuloa, leikkiä, liikuntaa, urheilua, kamppailua, lapsia, vanhuksia, ihmisiä, hoivaa, ihmisyyttä, eläimiä, lemmikkejä, huomaavaisuutta, kohtuullisuutta, sekulaaria tapakulttuuria, yhdenvertaisuutta, yhteistyötä, yhteisöjä, myötätuntoa, empatiaa, vapaa-ajattelua, toimintaa.
- Anonyymi
Kirjailija Oranen oli kokenut ahdistaksi ismiks. Vapautuminen vapareista voisi auttaa sinuakin noista houreista.
- Anonyymi
Ilman uskontojen rajoituksia voit valita vapaasti ja päättää omasta elämästäsi. https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/ilman-uskontojen-rajoituksia-voit-valita-vapaasti-ja-paattaa-omasta-elamastasi/
- Anonyymi
Oranen oli kokenut ylikoskimaisen ajattelutavan elämää kapeuttaksi. Erotkaa vapareista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oranen oli kokenut ylikoskimaisen ajattelutavan elämää kapeuttaksi. Erotkaa vapareista
Mikähän saa ihmisen vaparimaiseen henkiseen vankilaan?
- Anonyymi
Etuoikeudet ovat epistä! Suomen ev.-lut. kirkolla on suuri joukko epäreiluja etuoikeuksia. Ne rikkovat ihmisten yhdenvertaista kohtelua. Uskonnottomia ja toisuskoisia syrjitään uskonnon tai vakaumuksen perusteella. Kirkon julkisoikeudellinen erityisasema tarkoittaa rakenteellista syrjintää.
Perustuslain 76 §:n mukaan eduskunta voi hyväksyä kirkkolain vain kirkolliskokouksen tekstin mukaisesti. Eduskunnan nöyryyttämisen sijaan Patentti- ja rekisterihallitus PRH voisi hoitaa kirkon sääntöjen tarkastuksen niin kuin muidenkin yhteisöjen.
Kirkollisverojärjestelmä antaa satojen miljoonien edun kirkolle. Kirkosta eroajien rankaisu kirkollisverovelvollisuudella koko eroamisvuoden loppuun. Ulosotto perii tarvittaessa myös kirkollisverot. Papit ja korkeat viranhaltijat kirkossa ovat julkisoikeudellisesti virkamiehiä.
Yleinen hautaustoimi on jätetty ev.-lut. kirkon uskonnottomia syrjiväksi monopoliksi, joka on valtion hallinnossa ”kirkollisasia”.
Kirkolle on alettu myöntää valtion budjetista iso avustuskönttä, nyt yli 122 miljoonaa euroa.
Uskonnonopetuksen suuri määrä ja opetuksen pakollisuus kirkon jäsenille ilmentää kirkon ylivaltaa peruskoulussa ja lukiossa.
Uskonnon rekisteröinti väestötiedoissa johtuu vain kirkon verotustarpeista ja uskonnonopetuksen pakollisuudesta.
Digi- ja väestötietovirasto on tukenut kirkon vauvajäsenhankintaa, kun vauvojen nimenantolomakkeessa kysellään kirkon tarpeiden mukaisesti ns. kummienkin tietoja.
Eduskunnan valtiopäivien avajaisten ohjelmassa on avajaisjumalanpalvelus ja eduskuntakauden päättäjäisten ohjelmassa päättäjäisjumalanpalvelus.
Monin julkisten tehtävien juhlallisessa velvoittautumisessa käytetään uskonnollisesti julistuksellista valaa (virkamiehet, kansanedustajat, varusmiehet ja sotilaat).
Valtio maksaa pappien palkat puolustusvoimissa ja vankiloissa.
Teologialla on yliopistoissa erillinen tiedekunta, joka hoitaa maksutta myös kirkon pappien koulutuksesta suurimman osan.
Lakisääteiset jumalanpalvelukset ja hartausohjelmat Yleisradion radio- ja tv-kanavilla.
Vain uskonnollisilla yhdyskunnilla oikeus avioliittoon vihkimiseen, mutta uskonnottomien järjestöillä ei ole vihkimisoikeutta.
Jumalan pilkkaaminen on kriminalisoitu rikoslaissa; rangaistuksena sakko tai vankeutta.
Käytännössä ev.-lut. kirkon jumalanpalveluksia ja hartauksia liitetään päiväkotien ja koulujen päiväohjelmaan, vaikka opetussuunnitelmassa on linjattu ”uskonnollinen, katsomuksellinen ja puoluepoliittinen sitouttamattomuus”.
Ammatillisen kriisiavun ja henkisen tuen resurssointi ja kehittäminen sosiaali- ja terveydenhuollossa sekä puolustusvoimissa on puutteellista.- Anonyymi
Ateismi on ahdasmielistä. Kysy vaikka Raija Oraselta. Nuo houreesi eivät liity asiaan mitenkään. Vaikutat aika pakkomielteiseltä, kun haluat toistella noita asioita, vaikka ne eivät liity aiheeseen mitenkään, onko vapaa-ajattelu pakkomielle?
- Anonyymi
Erotkaa vapareista!
- Anonyymi
👍🏼👍🏼👍🏼
- Anonyymi
Oranen kertoo kokijana sen minkä me kaikki näkijänä tiedämme. Vasemmistolaisuus ja ateismi on tiivis parivaljakko.
- Anonyymi
Oranenhan on kovan linjan taistolainen joka sittemmin on siirtynyt
eliitin ja sukunsa esittelijäksi, kirjoittanut paljon. Hänellä on menneisyydessä
myös sukusarjoja, joita on esitetty televisiossa
Tunnettuvuudestaan huolimatta Oranen ei osaa käyttää pääomia ja on taloudellisesti tiukalla ja varmaan
esiintyy mielellään missä tahansa voidakseen näyttäytyä, jotta pääsisi jollain
kirjallisella työllään esillä
tätä ihmettelen: Monet taistolaiset osaamattomat johtajat ovat napsineet vuosiakausia kovia
palkkoja erilaiset tennilätaanilaseppäset, siis ihan miljoonia kaikkiaan, mutta eivät ole koskaan rakentaneet köyhille halpoja yrityksiä, asuntoyhtiöitä tms. vaan vaatineet osaajien verotusta tulonsiirtojen jakamiseksi kaiken maailman tyypeille
Ja vasemmistolaisten pääelinkeino on nykyisin rajan aukaisu putinisteille, sieltä se elintaso valuisi Suomeen
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18984046/kirjailija-hanna-oranen-vapauduin-ateismin-kahleista#comment-137466775 - Anonyymi
> >Anonyymi 2025-10-20 09:34:56
Vapaa-ajattelu tarjoaa ainutlaatuiseen elämään ajatuksenvapautta, humanismia, tiedettä, taidetta, kulttuuria, ihmisoikeuksia, eläinoikeuksia, iloa, huumoria, järkeä, rationaalisuutta, luovuutta, luontoa, ympäristöä, artefakteja, kuvia, sanoja, säveliä, taidetta, tanssia, totuutta, hyvyyttä, kauneutta, ystävyyttä, rakkautta, erotiikkaa, työtä, toimeentuloa, leikkiä, liikuntaa, urheilua, kamppailua, lapsia, vanhuksia, ihmisiä, hoivaa, ihmisyyttä, eläimiä, lemmikkejä, huomaavaisuutta, kohtuullisuutta, sekulaaria tapakulttuuria, yhdenvertaisuutta, yhteistyötä, yhteisöjä, myötätuntoa, empatiaa, vapaa-ajattelua, toimintaa. < <
> > < <
RAAMATUSSA OLEVAN TOTUUDEN OPPIMINEN JA YMMÄRTÄMINEN TARJOAA AINUTLAATUISEEN ELÄMÄÄN AJATUKSENVAPAUTTA, humanismia, tiedettä, taidetta, kulttuuria, ihmisoikeuksia, eläinoikeuksia, iloa, huumoria, järkeä, rationaalisuutta, luovuutta, luontoa, ympäristöä, artefakteja, kuvia, sanoja, säveliä, taidetta, tanssia, totuutta, hyvyyttä, kauneutta, ystävyyttä, rakkautta, erotiikkaa, työtä, toimeentuloa, leikkiä, liikuntaa, urheilua, kamppailua, lapsia, vanhuksia, ihmisiä, hoivaa, ihmisyyttä, eläimiä, lemmikkejä, huomaavaisuutta, kohtuullisuutta, sekulaaria tapakulttuuria, yhdenvertaisuutta, yhteistyötä, yhteisöjä, myötätuntoa, empatiaa, tervemielistä vapaa-ajattelua, toimintaa.
-
Joh.8 ”Jeesus sanoi niille, jotka uskoivat häneen: "Jos te pysytte minun sanassani, te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi" -- pakanallisista teologioista, kuten kolminaisuus, sielun kuolemattomuus ja helvetti. Ja lisäksi vääränlaisesta kuolemanpelosta, jolla teidät yritetään pakottaa pakotetaan loputtomiin sotiin Marxin aikaansaamien Valtionpalvontajumalien puolesta, Ja vääränlaisesta vapaa-ajattelusta, siitä, joka alkoi tässä historiallisessa tapahtumassa:
-
1.moos.3 käännetty vapaa-ajatellusti:
”Mutta puhe-elimetön käärme, joka oli 1. vapaa-ajattelijan eli Saatanan bulvaanina, oli evoluioitunut pisimmälle ja siksi kavalin kaikista kedon eläimistä, ja se valehteli vaimolle: "Onko Jumala, jota ei tarvitse ottaa huomioon, todellakin sanonut: Älkää syökö kaikista paratiisin puista?"
Niin vaimo vastasi vapaa-ajattelija-käärmeelle: "Me saamme syödä muiden puiden hedelmiä paratiisissa, mutta sen puun hedelmästä, joka on keskellä paratiisia, on Jumala sanonut:
Älkää syökö siitä älkääkä koskeko siihen, ettette kuolisi. Se edustaa Tekijänoikeuttani päättää, mikä on oikein, mikä väärin luomuksilleni.”
Niin vapaa-ajattelija-käärme sanoi vaimolle: "Ette suinkaan kuole ja jos tottelet minua, aivopesetän teologiallani jälkeläisesi vapaa-ajattelemaan, että teidän sielunne ei koskaan kuole;
Ja Jumala ’tietää’ (gnosis), että sinä päivänä, jona te siitä syötte, aukenevat teidän silmänne, ja teistä itsestänne tulee jumalia niin, että voitte itse päättää, mikä on hyvää, mikä pahaa, eli tulette vapaa-ajattelijoiksi.
Ja tulette onnellisiksi koska kukaan ei koskaan tule pitämään pahana sitä, mitä ikinä päättääkin normeikseen.
Siis te voitte edelleen uskoa Luojan olemassaolon, mutta teidän ei tarvitse ottaa häntä mitenkään huomioon jokapäiväisessä elämässänne, vaan te voitte vapaasti olla vapaa-ajattelijapappeja, vapaa-ajattelijaseurakuntalaisia, vapaa-ajattelija-ateisteja.
Ja vaimo näki, että siitä puusta oli hyvä syödä ja että se oli ihana katsella ja suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja varasti siitä hedelmän hätkisti, joten hänestä tuli feministi, koska ei neuvotellut puolisonsa kanssa noin tärkeästä asiasta, eli perustaa historian 1. uskonto ja liittyä siihen,
ja hotki sen ja käännytti uskoonsa myös miehellensä, joka oli hänen kanssansa, ja hänkin ryhtyi varastettuun tavaraan.
Silloin aukenivat heidän molempain silmät, ja he huomasivat olevansa vapaa-ajattelijoita, eli vapaita hylkäämään Luojan moraali- ja muut normit ja toimimaan omien moraali- ja muiden normiensa mukaan.”
-
HISTORIAN PUOLIVÄLIN TILANTEEN KATSAUS 3000 VUOTTA SITTEN:
Miten oli onnistuttu absoluuttisen onnellisuuden tavoittelussa ilman Luojaa ja hänen normiensa tunnustamista?
Pslm. ”Moraalisesti vajaa-ajattelija sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa".
Turmiollinen ja iljettävä on heidän menonsa; ei ole ketään, joka tekee, mikä hyvää on.
Herra katsoo taivaasta ihmislapsiin nähdäksensä, onko ketään ymmärtäväistä, ketään, joka etsii Jumalaa.
Mutta kaikki ovat poikenneet pois, kaikki tyynni kelvottomiksi käyneet; ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvää on, ei yhden yhtäkään.
Eivätkö he mitään käsitä, kaikki nuo väärintekijät, jotka hotkivat palvelijoitani kuin leipää, eivätkä avuksensa huuda Herraa?
Te kieroilijat ponnistelette nolataksenne vaatimattomien näkemykset, mutta Herra vapauttaa sorretut.” - Anonyymi
Lisää lukemista: vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti
- Anonyymi
Ajatuksen vapaus ei auta, jos ajatukset ovat dogmaattisia, kuten vapareilla tuppaa olemaan.
- Anonyymi
Vapaa-ajattelijat on monopolikirkon tukemisien piilolooshi.
Onko Uskontojen uhrit koskaan kritisoinut kirkkoa?
Ei tietenkään, koska Vapaa-ajattelijat on Uskontojen uhrien voimakaksikko kuten Lepakkomies-Batman ja Ihmepoika-Robin.
Vapaa Ajattelija 1/2001-julkaisu:
"Uskontojen uhrien tuki ry:n puheenjohtaja on evankelisluterilaisen kirkon pappi Leena Ranta.
Hän aloittaa haastattelunsa moittimalla muiden uskontojen pöydillä olevia jumalia ja kehumalla evankelisluterilaisen kirkon liikkumavapautta. Puheenjohtaja, pastori Leena Ranta toteaa myös, että ”emme ole uskonnottomia tai uskonnonvastaisia”.
-
Antroposofiaa ja steinerkouluja vastustava ystäväni (joka ei halua nimeään tässä yhteydessä julkisuuteen), soitti minulle ja kertoi Uskontojen uhrien tuki ry:n tilaisuudesta. Ateistiystäväni ihmetteli jo tilaisuuden alussa sitä, että pöytiin oli jaettu evankelisluterilaiset virsikirjat. Vielä hämmästyneempi hän oli, kun tilaisuudessa veisattiin virsiä.
Krishna-liike ISKGON,
skientologia ja dianetiikka,
teosofia, antroposofia ja okkultismi,
moonilaisuus,
Äiti-Amma,
NewAge -liikkeet,
Jehovan todistajat,
Kristuksen seurakunta,
Maitobaari ja
Mormonit.
Tässä oli lista niistä uskonnoista, joista järjestö haluaa varoittaa. Listassa ei mainita esim. vanhalaestadiolaisia. Osa helluntailaisia suhtautuu järjestöön myönteisesti, koska heidät on jätetty listan ulkopuolelle.
Uskontojen uhrit ry ei näytä lainkaan tajuavan miten se itse ylläpitää ja luo uskontojen uhreja."
-lähde https://www.vapaa-ajattelijat.fi/lehti/2001_01/pj.html
-
Eräs Paavi julisti: "Voimme olla tekemisissä itse Paholaisenkin kanssa, jos se jotenkin edistää kirkkomme mahtia!" Erään toisen Paavin sotilasosaston eli jesuiittain tunnuslause oli: "Tarkoitus pyhittää keinot!"
Jotenkin nuo Paavien agendat tulivat mieleen, kun lukee Vapaa-ajattelijoiden julistuksen Vapaa Ajattelija 1/2001-julkaisusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vapaa-ajattelijat on monopolikirkon tukemisien piilolooshi.
Onko Uskontojen uhrit koskaan kritisoinut kirkkoa?
Ei tietenkään, koska Vapaa-ajattelijat on Uskontojen uhrien voimakaksikko kuten Lepakkomies-Batman ja Ihmepoika-Robin.
Vapaa Ajattelija 1/2001-julkaisu:
"Uskontojen uhrien tuki ry:n puheenjohtaja on evankelisluterilaisen kirkon pappi Leena Ranta.
Hän aloittaa haastattelunsa moittimalla muiden uskontojen pöydillä olevia jumalia ja kehumalla evankelisluterilaisen kirkon liikkumavapautta. Puheenjohtaja, pastori Leena Ranta toteaa myös, että ”emme ole uskonnottomia tai uskonnonvastaisia”.
-
Antroposofiaa ja steinerkouluja vastustava ystäväni (joka ei halua nimeään tässä yhteydessä julkisuuteen), soitti minulle ja kertoi Uskontojen uhrien tuki ry:n tilaisuudesta. Ateistiystäväni ihmetteli jo tilaisuuden alussa sitä, että pöytiin oli jaettu evankelisluterilaiset virsikirjat. Vielä hämmästyneempi hän oli, kun tilaisuudessa veisattiin virsiä.
Krishna-liike ISKGON,
skientologia ja dianetiikka,
teosofia, antroposofia ja okkultismi,
moonilaisuus,
Äiti-Amma,
NewAge -liikkeet,
Jehovan todistajat,
Kristuksen seurakunta,
Maitobaari ja
Mormonit.
Tässä oli lista niistä uskonnoista, joista järjestö haluaa varoittaa. Listassa ei mainita esim. vanhalaestadiolaisia. Osa helluntailaisia suhtautuu järjestöön myönteisesti, koska heidät on jätetty listan ulkopuolelle.
Uskontojen uhrit ry ei näytä lainkaan tajuavan miten se itse ylläpitää ja luo uskontojen uhreja."
-lähde https://www.vapaa-ajattelijat.fi/lehti/2001_01/pj.html
-
Eräs Paavi julisti: "Voimme olla tekemisissä itse Paholaisenkin kanssa, jos se jotenkin edistää kirkkomme mahtia!" Erään toisen Paavin sotilasosaston eli jesuiittain tunnuslause oli: "Tarkoitus pyhittää keinot!"
Jotenkin nuo Paavien agendat tulivat mieleen, kun lukee Vapaa-ajattelijoiden julistuksen Vapaa Ajattelija 1/2001-julkaisusta.Äiti Amman Euroopan kiertueelle Suomi on päätynyt ainoana pohjoismaisena maana. Tulevana viikonloppuna Espoon Metro Areenalla. Hopi, hopi, voi olla viimeinen mahdollisuus kun suomessa pääsee äitykkää halaamaan ja ehkä meditoimaan yhdessä. Tai sitten ei (viimeinen mahdollisuus). Maailma paranee halaus kerrallaan. Halaamisiin.
https://yle.fi/a/74-20069148 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äiti Amman Euroopan kiertueelle Suomi on päätynyt ainoana pohjoismaisena maana. Tulevana viikonloppuna Espoon Metro Areenalla. Hopi, hopi, voi olla viimeinen mahdollisuus kun suomessa pääsee äitykkää halaamaan ja ehkä meditoimaan yhdessä. Tai sitten ei (viimeinen mahdollisuus). Maailma paranee halaus kerrallaan. Halaamisiin.
https://yle.fi/a/74-20069148Mata Amritanandamayi Devi eli Äiti Amma (suom. Äiti Äiti) aiemmalta nimeltään Sudhamani on kannattajiensa mielestä pyhimys, guru ja avatar. Hän syntyi hinduyhteiskuntaan ja häntä pahoinpideltiin lapsena.
Avatar on hindulaisessa kollektiivisessa muistissa Vedenpaisumuksesta pelastuneen Nooan teologiaksi vääristyneessä muodossa Vishnu- (suom. Ukko-Nooa) jumalan 8. ruumiillistuma, joka tapahtuu kalan hahmossa.
Äiti Maman teologia on sama kuin Buddhan, Konfutsen ja kristikunnan: ”Ei ole väliä, minkä tien valitset: Kaikki tiet johtavat samaan päämäärään. Siksi älä kuuntele muiden opetuksia vaan löydä tiesi tutkimalla itseäsi. Sinut hyväksytään perillä juuri sellaisena kuin nyt olet, sinun ei tarvitse muuttua yhtään toisenlaiseksi.”
Samalla kun meditoimalla tyhjentää mielensä, jotta sinne saisi tilalle ”Kosmisen Voiman” eetteristä tulevan täytöksennyksen, voisi kysellä Äiti Äidin mietteitä vastauksiksi näihin kysymyksiin, koska hänen opetuksensa perustuu hindulaiseen mytologiaan:
📌 HINDULAINEN SUVAITSEVAISUUDEN FILOSOFIA: ”Palvele Jumalaa siten kuin itse näet parhaaksi”
MIKÄ VAARA PIILEE TUOSSA FILOSOFIASSA?
Se, ettei se tee eroa huonon ja hyvän välillä!
KYSYMYS: Eihän tuo kuulosta järkevältä, että yhdistää uskontoonsa asioita jostain huonosta uskonnosta?
KYSYMYS: Eikö tuollaisen uskomus ole ennemminkin jopa vaarallista?
-
📌 SAMSARA BHAGAVADGITA: ”Aivan kuten heitetään pois kuluneet vaatteet ja pukeudutaan uusiin, ruumiissa asuvat heittävät pois kuluneet ruumiinsa ja siirtyy toisiin, uusiin ruumiisiin.”
KYSYMYS: Koska tuon mukaan sillä hetkellä, kun”ihmisessä tai eläimessä oleva sielu vapautuu kuolemassa kotilostaan”,
niin miksi kukaan 330 miljoonasta jumalasta ei voi päättää sitä, että keneen ihmiseen tai eläimeen se joutuu jälleensyntymisessä?
KYSYMYS: Ketä eläimeen joutunut sielu palvoo päästäkseen takaisin ihmiseksi?
KYSYMYS: Eikö tuollaisen uskomus ole ennemminkin jopa vaarallista?
-
📌GARUDA PURANA: ”Teot tässä elämässä määräävät, millaisen organismin saa seuraavassa elämässä, eikä hänelle määrättyä Kohtaloa ei voi edes jumala muuttaa.”
KYSYMYS: Onko siksi noiden jumalien palvonta ja uhrit niille turhia?
-
📌RIGVEDA JA AVESTA: ”Lehmän tappaminen on kiellettyä.”
MARKANDEYA PURANA: ”Joka lehmän tappaa, joutuu 3 seuraavassa syntymässä helvettiin kitumaan.”
KYSYMYS: ”Eikö hyvillä teoilla voi välttää helvetin kidutuksen, jos tappoi lehmän vahingossa?
KYSYMYS: Jos suomalainen syö hampurilaisen tai tekee lehmäjauhelihasta aterian, joutuuko helvettiin?
KYSYMYS: Jos suomalainen syö tuollaisen aterian, onko turvallista kääntyä hindulaiseksi?
-
📌VISHNU PURANA: ”Pyhimykset, jotka ovat Ganges-joessa puhdistuneet ja omistaneet mielensä Kesavalle (Višnulle), saavat lopullisen vapautuksen jälleensyntymisistä
Ja ne, jotka jopa 1500 kilometrin päässä huutavat ”Ganga”, vapautuvat synneistä, joita on tehty 3 aiemmassa elämässä,
KYSYMYS: Pelastuuko lehmän vahingossa tappanut joutumasta helvettiin, jos toimii noin ennen kuolemaansa?
-
📌HINDULAISUUS: ”Hindulaisuus on vanhin uskonto.”
KYSYMYS: Koska hindujumala KRISHNA on suomeksi ”Musta” ja on alkuperältään jumalaksi uskoteltu musta kiharapää, miksi hän on on sama kuin on ihmiskunnan ensimmäiseksi epäjumalaksi korotettu Babylonin perustaja, haamilainen kikkarapää Nimrod-Marduk?
KYSYMYS: Miksi Vishnu on identtinen Nooan kanssa?
8-henkinen Nooan perhe varjeltui elossa mailanlaajuisesta Vedenpaisumuksesta.
KYSYMYS: Miksi Vishnun nimi on suomeksi Ukko-Nooa?
KYSYMYS: Liittyykö Vishnun eli jumalaksi korotetun Nooan 8. jälleensyntymisen tapahtuminen kalana Vedenpaisumukseen ja siihen, että arkissa pelastui 8 ihmistä?
-
📌HARE KRIŠNA: ”Kansainvälinen Krišna-Tietoisuus Seura, hindulaisten lähetysliike, jonka perusti Bhaktivedanta Swami Prabhupada. Siihen kuuluu hindulaista askeesia, keskeisenä Krišna-jumalan palvonta, jossa toistetaan mantrana ”Hare Krišnaa”
BHAKTIVEDANTA: ”Jumalan nimen lausumisen eräänlaisena taikasanana riittää saadakseen pelastuksen jälleensyntymisen karmeasta oravanpyörästä.”
KYSYMYS: Joten tarvitseeko olla hindu tai harrastaa joogaa, jos esim. toistamalla ”Hare Krišnaa” 100 kertaa vapautuu Karmasta?
KYSYMYS: Jos joku ihminen hokee 100 kertaa ”Hare Krišnaa” vapautuakseen Karmasta, tuleeko hän tapaamaan Nirvanassa sellaisia katolisia, jotka ovat toistaneet riittävän monta kertaa ”Aave Maariaa" saadakseen syntinsä anteeksi vai ovatko he hindujen helvetissä?
-
https://fi.wikipedia.org/wiki/Äiti_Amma
"Intialainen skeptikko Sreeni Pattathanam kriittisessä kirjassaan huonokäytöksisestä Äiti Äidistä kyseenalaistaa hänen ihmetekoja ja kertoo tämän pyörittävän toimintansa taustalla rahakasta bisnestä ja yhdistää hänet useisiin epäselviin kuolemantapauksiin. Tredwell kertoi Amman suvun hyötyneen rahalahjoituksista. Yhdysvalloissa hänen seuraajansa on rekisteröity kirkkokunnaksi."
- Anonyymi
Vapaa-ajattelu ei ole henkisesti tasapainoisen ihmisen juttu.
- Anonyymi
Ero vapareista vapauttaa ajattelemaan itsenäisesti ja vapaasti - ei niinkuin vaparien
🧧POLITBYROO🧧
haluaa sinun ajattelevan.
Irti vapareista jo tänään!
Sähköpostilla eroilmoitus vapariyhdistykseen - ja heti alkaa itsenäinen ja vapaa elämä ilman synkkää vapariaatetta, joka on myös hautausmaauskontoa jumalattomien hautausmaineen.
Ensi kuun jälkeen on jo joulukuu.
Ei enää kannata maksaa tämän vuoden vaparijäsenmaksua.
Ja eroilmoitus vapareille vapauttaa myös ensi vuoden jäsenmaksusta.
Säästyneillä vaparien jäsenmaksurahoilla voi käydä vaikka syömässä ravintolassa maittavan lounaan tai antaa lasten lapsille kivan joululahjan.
. - Anonyymi
Vapaa-ajattelijoista kannattaa yrittää päästä eroon.
Tarvittaessa voi ottaa yhteyttä Uskontojen Uhrien Tuki ry:hyn
(UUT ry)- AnonyymiUUSI
UUTuki ryhyn pääsyvaatimuksensa on samanlainen palvontateko Käärmeelle kuten tekivät Eeva ja Aadam: Luojan normit oikeasta ja väärästä pureskellaan runsaan syljen kanssa hienoksi massaksi ja sitten nielaistaan kakistelematta.
Tämä uskonnollinen seremonia antaa oikeuden tulla UUT:n seurakuntalaiseksi eli virallisen luvan vapaa-ajatella itsensä jumalaksi siten, että on oikeutettu asettamaan ikiomat normit oikeasta ja väärästä, hyvästä ja pahasta,
ja saa alkaa virallisesti julkisuudessa mollaamaan entisiä uskontovereitaan. hengellistä Isäänsä# jäljitellen:
Ilmests.12 "Ja suuri #lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa.
Ja minä kuulin suuren äänen taivaassa sanovan: "Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta* ja hänen Voideltunsa valta*, sillä meidän veljiemme syyttäjä, joka yöt ja päivät syytti heitä meidän Jumalamme edessä, on heitetty ulos.
Sentähden riemuitkaa, taivaat, ja te, jotka niissä asutte! Voi maata ja merta, sillä perkele on astunut alas teidän luoksenne pitäen suurta vihaa, koska hän tietää, että hänellä on vähän aikaa!"
Ja lohikäärme vihastui ja lähti käymään sotaa (ihmiskätyreinsä kautta) niitä vastaan, jotka pitävät Jumalan käskyt oikeasta ja väärästä ja joilla on tehtävänä todistaa Jeesuksesta (*Jumalan hallituksen kuninkaana)." - AnonyymiUUSI
Jep. UUT:ssa on kokoontunut myös alaryhmä nimeltä Vapaa-ajattelun uhrit. Jos ei nyt kokoonnu, voi mennä ns. yleisryhmään.
- Anonyymi
Kommunismin ytimessä on ateismi.
- Anonyymi
Vapaa-ajattelun ytimessä on bolshevismi ja venäjämielisyys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2224842Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki453288Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma362975PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist842943Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne612842Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902665Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142391Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032197- 1491551
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91220