Mamu edellä mennään

Anonyymi-ap

Työterveyslaitos tekee oppaan, miten suomalaisten kiireisten hoitajien pitää ottaa kielitaidoton mamu hoitaja mukaan työyhteisöön.
Veronmaksaja kustansi siis tämänkin tuikitärkeän oppaan, jonka salettiin joka hoitsu ehtii lukemaan (mut pissalle ei ehi).
Mä en ihan hirveesti ihmettele sitä, että suomenkieliset hoitajat pakenee alalta.
Ja ei, syy ei ole palkka.
Kauanko vielä "kutsumuksen" takia hommaa pyörittävät, oman henkilökohtaisen elämänsä uhraten (mm 3-vuorotyö, varallaolot ja ylityöt, ei ole oikeutta edes omaan kehoon💉) hoitajat jaksaa? Tai viittii? Onko se sen arvosta?
Voi sitte kiikkutuolissa (jos elää sinne asti) aatella kuin eli työlleen. Ja se kannatti. Vai kannattiko ees?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Vassarit on tuonut monia tuhansia ihmisia tänne, mutta ne ei ilmoittautunut työvoimatoimistoon työnhakijaksi, vaan Kelaan tukien hakijaksi. Kelan tuilla ne edelleen elää eikä niillä tuilla ole takarajaa eikä työllisyysvelvoitetta.

    • Anonyymi
      UUSI

      Matuhoitajan paikka on siivouskomerossa porattavana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      92
      4040
    2. 61
      3339
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3032
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      66
      2980
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2484
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2306
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2004
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      181
      1995
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1969
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      93
      1368
    Aihe