Kun ei edes omaa elämää hallita niin mikä saa heidät kuvittelemaan että he pystyisivät neuvomaan koko valtion asioiden hoidossa.
No, totta puhuen neuvojen takaa paistaa useimmiten oma ahneus, neuvot kun ovat sellaisia jossa itse saataisiin hulppeasti lisää ja joku toinen joutuisi raatamaan sen takia selkä vereslihalla.
No, totta puhuen neuvojen takaa paistaa useimmiten oma ahneus, neuvot kun ovat sellaisia jossa itse saataisiin hulppeasti lisää ja joku toinen joutuisi raatamaan sen takia selkä vereslihalla.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Talousoikeistopolitiikalla menty viimeiset 20 vuotta ja tuho sen mukaista.
Oikeistopolitiikalla Suomen taloutta hoidetaan kuin Liskin, Sedun ja Jethron taloutta. Vika on aina ahneiden duunarien ja verottajan.
Oikeisto koittaa johtaa Suomea kuin yritystä. Kansalaisia vaan ei voi heittää pihalle kuten työläisiä firmasta.
Oikeistolaisten aikana työttömyys aina kasvaa.
Kaiken pahan alku ja juuri on viime eduskuntavaalit. YouTube ja TikTok-lapsukaiset pääsivät sössimään maan asiat tärviölle.
Eikös Sipilän hallitus jättänyt aikas' hyvät lähtökohdat demareille? Sipilä oli tehnyt tarvittavat toimet talouskasvun aikaansaamiseksi ja demarit menivät pilaamaan kaiken.
Sipilän sai valtion velan pienenemään. Harva siihen on pystynyt.
VM miehet päättää suomen taloudesta vanhat kuppanat.
Yleensä jokainen tavallinen tattianen kuvittelee olevansa vähintään yhtä fiksu kuin esillä oleva poliitikko. Ja usein miten kuvittelee olevansa huomattavasti fiksumpi.
Viimeiset 20-vuotta ei voi sanoa hallituspolitiikkaa hoidetun fiksusti. Mm. VM ennustanut kokoomusvirkamiehin talousoikeistopolitiikkaa yli 50 miljardilla eurolla yläkanttiin ruiskukansiniset silmikot silmillä.
Ja muutama viikko sitten selvisi ettei VM ole tehnyt edes vaikutusarvioita Orpon hallituspolitiikan toimille. Pelkkä ideologinen mutuilu taustalla.
Kuvitelmat näyttää olevan totta. Hallituksien taidoilla ei yksikään kotitalous pysyisi kauaa pystyssä.
2000-luvulla demarit ovat olleet kaikissa muissa hallituksissa kuin Sipilän ja nyt.
Että demarit sitä talousoikeistolaista politiikkaa on vetänyt, eikä se siitä muutu vaikka kuinka vittupää poistelet näitä viestejä.
Ai että eduskuntaan kannattaa äänestää vain rikkaita? Että heiltä löytyisi se kokonaisvaltainen yheiskunnan kehittämisen idea?
Pienituloisena sanon, että oma elämä on hallinnassa. Tulot ja menot. Ei riskisijoituksia, mutta tavallista elämää. Hyviä harrastuksia, luonto, kirjastot, nettiyhteys, kasvisruokakokeilut, pakolaisten auttaminen jne.
Kulutuksen vähentäminen ei oikeasti vähennä elämän laatua.
Mielestäni yhteiskunta on vahvempi silloin kun sillä on kykyä huolehtia jollain mallilla kaikista jäsenistään. Silloin ei synny terrorismia, rikollisuutta, väkivaltaa.
Siis jos se ei ole kirjoitettu jo vallan rakenteisiin niinkuin Venäjällä. Jossa kansalaisten vaikuttaminen on samalla tasolla kuin maaorjuuden aikana. Kuunneellaan kun tsaari sanoo.
Ylivelkaantuva yhteiskunta ei omaa kykyä huolehtia jäsenistään.
Maailman talous romahtaa pian ja sitten ei mikään enää auta ja monen ihmisen edessä on kylmä hauta.
Mitä uutta tuossa on. On ollut ennenkin pörssiromahduksia ja monet menettäneet omaisuuttaan tuolloin, omassa suvussakin monet menetti aikoinaan omaisuutta 1930-luvulla olleen pörssiromahduksen aikaan, siitä selvittiin vaikka tiukkaa teki. Aina tulee talouteen romahduksia, mutt niistä on selvitty kuitenkin.
Varmaan yritetaan yhdenvertaisuuden vuoksi hihkua, että heikoimpia ei jätetä!
Joka siis on kirjoitettu Orpon hallitusohjelman ensimmäiseen kappaleeseen!
Joka on itselle se yhteiskunnan vakauden tae.
Mutta ok, jos yhteiskunta rikotaan, jäljelle jää viidakon laki, vahvat syö heikot.
Eikä sille sitten mitään voi.
Jos tulee vielä vaalit, en äänestä hallituspuolueita.
Miten se Läski-Liski ämmäkin hukkasi miljoonansa?
Minä olisi pärjännyt miljoonalla loppuun asti.
Ei voi kuin ihmetellä.
Huijarit pääsee tv ssä näkyville vaikka eivät osaa mitään jetro ja liski ja kaikki muut.
Köyhät uuniin.
-PS-
Kantisköyhät rehuksi.
-vihreät-
Korjaan, uuninpankolle.
Persut on niitä köyhiä, katsokaa 2027 heitä vaalitolpilla ja ihmetelkää.
Rakas Suomi jakautuu:
Kehitysmaa-Suomeen, jossa ei ole töitä, ei palveluita, ruokaa voi toimittaa kauppa-auto tai yksi kauppa. Jossa asuu vain vanhuksia, omillaan.
Ja sitten se kolmio Hki-Tku-Tre, jossa on vielä elämää.
Hallitus on kovasti tehnyt töitä kehitysmaan aikaansaamiseksi.
Yritän ainakin. Äänestän keskustaa!Täälläpäin perut sai aika paljon ääniä kepulta ja nyt on vaan iso morkkis!
Wahlroos kuninkaaksi! Niin hyvä tulee, oppii köyhät olemaan! Jos muuten ei osaa!
Köyhyys, laiskuus ja tyhmyys = pyhä kolmiyhteys
Ei suakaan mielistely auta, jos ei ole tarpeeksi fyffeä eliittiin kuulumiseen. Samassa jamassa käyhien kanssa. Voi, voi
Siihen maailman rikkaimpaan prosenttiin.
Rikas voi hetkessä menettää rahansa ja se on maailmanloppu kyseiselle henkilölle, tippuu yhtäkkiä tyhjän päälle ja kaikki tuttavat kääntävät selkänsä köyhtyneelle. Köyhä ei menettää omaisuutta, koska ei ole mistä menettäisi, kun on jo viety kaikki. Köyhällä löytyy ystäviä toisista köyhistä, sama tilanne yhdistää heitä.
Ennen talousoikeistossakin on ollut joitain osaavampiakin tyyppejä eikä sellaisia tunareita mitä nyt. Ettekö te oikeistolaiset itse huomaa Orpon ja Purran kokemattomuutta näissä asioissa?
Ei tarvita mitään erityistä tietotaitoa ymmärtää, että jatkuva velaksi eläminen johtas katastrofiin.
Vain totaaliset typerykset sulkevat tältä tosiasialta silmänsä ja toivovat, että kun he avaavat ne, velat ovat jotenkin mystisesti hävinneet.
OrpoPurra ottaa enemmän velkaa kuin yksikään edellinen hallitus vaikka leikkaa ennätyksellisesti. Velkarahalla lisää pörriäisille ja suurituloisille ja tietenkin myös tuhopolitiikalla aiheutettu kasvava työttömyys maksaa miljardeja euroja vuosittain.
Maailma ei tarvi kuin rahaa. Ihan sama, onko huumeista, rikoksista, varkauksista tai kansasallisomaisuuden ryöstämisestä!
Hallelujaa!
Turha toisiamme tölviä, samasta sorakuopasta viimeinen leposija saadaan!
Muistatteko laulun... niin huomispäivänä kansat on veljet keskenään....
Ei olla. Mutta pääoma on. Nyt .
Me hävittiin.
Jos köyhä eläisi kuin hallitus, niin ei menisi kauan kun ulosotto veisi kaiken.
Jos hallitus eläisi kuin köyhä haluaa, ei hallitus pyrkisi etsimään säästöjä mistään vaan peräti jakaisi velkarahaa pelkästään tuhlattavaksi.
No nyt on säästetty niin perkeleesti ja samalla otettu entistäkin enemmän velkaa. Ja mitä on saatu aikaan?
Ostovoima tapettu ja rikkaille enempi massia.
Juuri niin,köyhä ei voi ottaa velkaa ja se on hyvä kun pankki ei anna eikä
köyhällä ole edes asiaa pankkiin.
ja ei voi ottaa toisen nimeen velkaa .
Pikavippifirmat antavat velkaa. Ja vanhaa velkaa voi hyvin pitkälle maksaa uudella velalla.
Peterihän sanoi, että ei ole vaihtoehtoa, ON PAKKO!
Köyhä on paras neuvomaan taloudessa, koska on oppinut elämään pienellä raha määrällä. Näkeehän sen sokea reettakin, että jos rahoja jaellaan kuin ei huomista olisi, niin se ei lupaa hyvää.
"Tässä ovat suurimmat yritystukien saajat – tutkija ihmettelee outoja tapauksia."
"Top 25 -yrityksille eli eniten tukea saaneille maksettiin 485 miljoonaa euroa edellä mainitulla aikavälillä. Yritysten verotukia, jotka ovat veronmenetyksinä mitattuina useiden miljardien eurojen kokoinen tukimuoto, ei ole mukana koska niitä ei ole tilastoitu."
"Yritystuissa puhutaan miljardiluokan menoista ja leikkaamalla tehottomia tukia saataisiin paitsi säästöjä, myös tehostettaisiin markkinoiden toimintaa, Koski sanoo."
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009579833.html
Suomessa ne köyhät sanovat että pitää jakaa vastikkeetonta muiden tienaamaa rahaa heidän tuhlattavaksi.
Niin demarivetoinen Suomi on elänyt ja köyhät ovat siihen tottuneet ja samaa paskaohjetta hokevat vieläkin kun eivät halua osallistua aiheuttamansa talouskatastrofin korjaamiseen.
Mutta, hah hah, nyt on pakko. Itku ja ruikutus on nyt tullut tiensä päähän.
Nuo yritystuet on jaettu ennen kuin Orpon hallitus aloitti toimintansa (kts jutun pvm) eli siis ovat Sanna Marinin hallituksen myöntämiä tukia.
Eikä 25 yritykselle jaettava summa ole kuin n. 1% siitä mitä Marin otti lisävelkaa, ja summa kutistuu merkityksettömän pieneksi myös jaettuihin kelatukiin verrattuna.
Kuten hyvin elävästä elämästä tiedetään, ne henkilöt, joilla ei ole kykyä käsittää kokonaisuutta, takertuvat johinkin pikku yksityiskohtasn, sellaiseen johon heidän kapasiteettinsä yltää.
Sinun ymmärtämisesi kapasiteetti ylettyy noin viiteen promilleen.
Orpon hallitusko ei siis ole jakanut yritystukia koko vajaan kolmen vuoden aikana jona se on ollut vallassa?
No kerropa sitten mitä haitallisia yritystukia Orpo on jakanut, yhtä "haitallisia" kuin nuo puheena olleet Marinin jakamat tuet.
Ja kerro olennaisia asioita, ei jostain budjettiin nähden marginaalisista promilletuista, vaan jostain sellaisista jotka ylittävät vaikkapa sossupummeille ylittävän tuen määrän.
Kerro myös millä lailla niitä tukia on käytetty väärin (ei esim. työllisyyden ylläpitoon syrjäseuduilla), mihin siis rahat ovat menneet ja minkälaisista summista on kysymys.
Poikani, tietäisitpä kuinka vähällä järjellä hallitusta johdetaan !
Tiedän. Sanna Marin näytti sen.
Koska he ovat fiksumpia.
Jos OrpoPurran hallitus olisi ollut tekemättä mitään, velanotto, talous ja työllisyys olisivat paremmassa kunnossa kuin nyt.
Totta. Kun olisivat vaan jättäneet velan oton ja ottaneet vastaavan osan sosspummeilta ja matuilta (jostainhan se vaje olisi pakko ottaa) niin todella, velanotto, talous ja työllisyys olisivat paremmassa kunnossa kuin nyt.
Köyhät on kiittämättömiä luusereita.
Jokainen syntyy laiskana jos ei se laiskansuoni katkea nuorena on ikänsä luuseri.
ja se laiskansuonen katkaisu tarkoittaa on tehtävä nuorena sellaista työtä vaikka maisuisi tervalta ja hiki pintaan tulisi.
Maaseudulla lapset joutui tekemään oikeaa työtä jo lapsena .
Puidenkanto joka uuni luo joka päivä ,kasvimaat , navettatyöt ym.
MUTTA sieltä kasvoi KUNNIAKANSALAISIA JA OLLAN YLPEITÄ!
Nyt ei saa tehdä mitään mikä ihmistä RASITTAA kaikilla on kännykkä nyt on
huomattu , että ihmiset tulee pöljiksi eivät edes itsestä pidä huolta.
Ja rikkaatko on sitten viisaampia neuvomaan hallitusta?heh,no jälki onkin sen mukaista.....
En ole huomannut että yrittävät neuvoa. Nalle joskus neuvoo mutta hallitus ei ole gänen neuvojaan toteuttanut. Kenties pitäisi.
Mutta kerto nyt ihmeessä mitä rikkaat ovat neuvoneet ja mitä neuvoista toteutetaan.
Mites ne köyhät neuvoo,kerto meille
Ne ottavat yhteyttä edustajiinsa. Ja mielenosoituksilla, julkilausumilla ja myös median kautta yrittävät vaikuttaa, yleensä välillisesti.
Orpo ja Purra ovat valtiotieteiljöitä. Neuvojalla saattaa olla kaupallinen koulutus. Taitaa kolottaa aloittajan hammasta oikein kovasti?
Saattaa olla? Kaupan kassanako kuten edellisellä pääministerillä?
Ja niitä virheitähän nyt korjataan vuosia.
Turha enää mitään yrittää, asiat on ryssitty pahasti. Sipilän kakkosmiehellä on vikaa päässä.
Sanna Marin
Suomen ensimmäinen Helvetinenkeli.
Mielisairaalassakin potilaita arvioidaan aina vastaanottavaisuuden perusteella, se on tervehtymisen merkki, kun kuuntelee viisaampia!
Hallitus on toivottoman sairas ja riippuvainen EK-piireistä.
No sieltä tuli potilas Saarisenkin mielipide.
Petteri hullujen huoneelle saamaan lisähappea ja virtaa isolla jännitteellä.
Kansan tehtävä ei ole olla asiantuntija. He äänestämällä valitsevan sen suunnan, johon haluavat maatamme kehittää. Valitut poliitikot kertovat tavoitteet ja hallinnon asiantuntija tietävät kuinka ne tehdään ja toimeenpannaan.
Kyllä kansalainen voi kertoa , mikä asiaintila olisi toivottava, esimerkiksi terveydenhuollossa. Että olisi varaa hakeutua hoitoon.
Jos on sappikiviä, ei tarvitse osata niitä itse poistaa. Pitää olla vain tahtotila niiden poistosta ja asiantuntijat tekee.
Sen takia kansanvalta on. Että kansa tulee kuulluksi.
Meillä on vielä oikeus ilmaista ne asiat, joita olemme eri mieltä!
Monessa maassa ei ole! Kansaa halveksitaan !
https://news.sky.com/video/donald-trump-posts-ai-video-mocking-no-kings-protesters-13453158
Menkää iigorit vessaan syömään kaalia
Raamatun neuvot hylätessä hylänneet hylkää Raamatun kehottukset. Näin on jo käynyt. Tyhmäksi ei pitäisi ihmisen kehittyä.
Olet itse sikariistokapitalisti, myönnä pois köyhä asiansa parhaiten tietää hallitus elää valtioneuvoston panssarimersun nahkapenkkikuplassa. Ministerien ainoa huoli on kannatusgallupin tulos.