Sähköautointoilijat väittävät sähköautoja nopeiksi, kuitenkin kun pannaan sähköauto todelliseen kilvanajoon radalle polttomoottoriauton kanssa, on tulokset karua luettavaa sähköintoilijalle.
nürburgring tuotantoautot, eli muokkaamaton auto,jonka kuluttaja voi ostaa suoraan kaupasta.
Sähköauto: Xiaomi su7 ultra 1546hv : 7min 5s
Polttomoottoriauto: Porsche 911 gt2 RS 700hv: 6min 43s
Huomionarvoista on, että polttomoottoriauton aika on vuodelta 2020 ja sähköauton 2025. Aikojen tekoajankohdan ja autojen tehoeron huomioiden voi todeta sähköauton olevan järkyttävän hidas olosuhteissa, joissa suorituskyvyllä oikeasti on merkitystä.
nürburgring tuotantoautot, eli muokkaamaton auto,jonka kuluttaja voi ostaa suoraan kaupasta.
Sähköauto: Xiaomi su7 ultra 1546hv : 7min 5s
Polttomoottoriauto: Porsche 911 gt2 RS 700hv: 6min 43s
Huomionarvoista on, että polttomoottoriauton aika on vuodelta 2020 ja sähköauton 2025. Aikojen tekoajankohdan ja autojen tehoeron huomioiden voi todeta sähköauton olevan järkyttävän hidas olosuhteissa, joissa suorituskyvyllä oikeasti on merkitystä.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Gt2 ei myydä enää
No eipä ole nuo merkit mitenkään käypäsiä minulle.
Tavallinen sähköauto riittää ja se päihittää vastaavat polttikset mennen tullen noidenkin ominaisuuksien osalta. Tosin minulla ei ole tarvetta näihin nykysähköautijenkaan huipputehoihin, mutta onhan se mukava tietää niistä, kun joku fossiilipelle uhoaa liikennevaloissa tai moottoriteillä. Voi nauraa noille ihan rauhassa…
Kukaan ei uhoa eikä kukaan piittaa paskaakaan millä sinä ajat. Enemmän muut autoilijat piittaavat kärpäsenkakasta tuulilasissa kuin sinun autostasi.
Kun lähdetään Lappiin. Lataa vielä autoosi kotipihasta kun hybriidi on jo lapissa
Muista merkeistä ja malleista tiedä, mutta ID4 GTX nopeus on rajoitettu 180 km/h lukemaan. Suomen motarinopeuksilla kulutus on jossain 22-23 kWh tuntumissa. Paljonkohan menisi huippunopeudella, en osaa edes arvioida..
Mut joo, huipuilla ei ole Suomessa ole isompaa merkitystä. Mutta sillä on, että ohitukset hoituvat kivasti. Eikä se 0-100 km/h 5,4 kiihtyvyyskään mikään ikävä asia ole.
Kulutus ei suinkaan ole se mitä mittari näyttää vaan sitä puuttuu lataus häviö
Mosel s kulutus on 7e per 100 km
Niinpä niin, mutta oletko ajatellut rengaskustannuksia, mikäli painavalla autolla
revitellään?
Satunnaisilla ripeillä ohituksilla ei ole mitään käytännön merkitystä renkaiden kulumiseen.
Sähköauto ei pärjää radalla, koska paino on liian suuri verrattuna samantehoiseen PM-autoon !
Corvette ZR1 6:50,763
Tesla Model S Plaid 7:25,231
Moniko täällä kirjoitteleva on ikinä ajanut radalla - saati sitten kilpaa..?
Sama sähköformuloissa.
F1 hakkaa Formula E:n joka tilanteessa.
Mahtidieselille ei mahda mikään.
Formuloissa ei käytetä dieseliä.
mitä teet säästyneellä ajall, vedät käteen vai
Kyllä niillä sähköautoilla yritetään näyttää perää motarin alussa polttiksille. Katsokaa fossiilit miten lähtee mutta jo viimeistään parinkymmenen kilsan jälkeen tulevat perä edellä vastaan, kun ajelee reilua 130 mittarin mukaan. Taitaa se toimintamatkan nopea hupeneminen alkaa purra.
Sähköautoilija vaan kiihdyttää rampilla reippaasti tavoitenopeuteen. Taitaa olla vain sinun mielikuvituksesi tuotetta että siinä joku yrittäisi näyttää perävaloja jollekin.
Onko niissä perävalot päällä?
😂😂😂😂😂😂
Toyota ja Tesla katsastuksessa
Arvaa kumpi hyväksyttiin ilman vikoja
Katsastustilasto ei ole tässä suhteessa luotettava, koska osa autoista on korjattu ennen katsastusta ja osa ei !?
Kannattaisi se Tesla viedä korjaamolle, kun mittarissa on alle 80 tkm.
Toyotat perinteisesti korjataan aina ennen katsastusta Suomessa !
Kuten Toyotan kanssa asiakkaat toimivat joka vuosi !
Toyota onkin ainoa automerkki Suomesssa, jolla on katsastushuolto ohjelmassaan.
Miksen saa sähköautooni sellaista automatiikkaa, että jokaisessa liikkeellelähdössä saisin aina maksimikiihtyvyyden kelistä ja pidosta riippumatta. Haluan olla lapsellinen 50 v tollo.
Sehän on kaikissa sähköautoissa vakiona. Paina kaasupoljin pohjaan, ja auto lähtee niin ripeästi, kuin keli ja pito sallivat.
Kuten
Markku alen totesi
Portugalissa ralli villitsi
kansan joka oli aiemmin kiinnostunut vain jalkapallosta
Ja miksi ?
No se ÄÄNI.
Siis joskus -70 luvulla.
Saahan joihinkin uusiin sähköautoihinkin keinotekoisen polttomoottorin äänen. Minä haluaisin 2 tai 3 sylinterisen polttiksen äänen.
Mikään ei ole typerämpää kuin ne keinotekoiset äänet eikä se ole ollenkaan sama asia koska se ääni ei ole aito.
Eipä sillä nopeudella ole merkitystä Suomen teillä. Monesti sähköauto on lähtenyt valoista nopeasti mutta kuitenkin pian olen ollut sen auton takana tai mennyt ohi joten hyöty kiihdytyksestä 0. Dodge demon srt 170 sarjavalmisteinen polttis on nopeampi kuin yksikään sarjavalmisteinen sähköauto.
Miten olis vastaan vaikka BMW?
Xiaomi on kiinalainen romu.