Pelkkä kaste ei pelasta.
Tunnustavatko helluntailaiset syntinsä ?
Matt. 3:6
He tunnustivat syntinsä, ja Johannes kastoi heidät Jordanissa.
Mark. 1:5
Hänen luokseen tuli paljon väkeä Jerusalemista ja joka puolelta Juudeaa. He tunnustivat syntinsä, ja Johannes kastoi heidät Jordanissa.
Johannes ei olisi kastanut helluntailaisia ja adventisteja ollenkaan.
Tunnustavatko helluntailaiset syntinsä ?
Matt. 3:6
He tunnustivat syntinsä, ja Johannes kastoi heidät Jordanissa.
Mark. 1:5
Hänen luokseen tuli paljon väkeä Jerusalemista ja joka puolelta Juudeaa. He tunnustivat syntinsä, ja Johannes kastoi heidät Jordanissa.
Johannes ei olisi kastanut helluntailaisia ja adventisteja ollenkaan.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Omaantuntoon ja ihmisen tekoihin ei ole luottamista.
Helluntailaiset levittää pahoja harhaoppeja. Monet eksyy niihin mukaan.
Hellareiden oppien mukaan kaste ja ehtoollinen ei liity mitenkään ihmisen syntiongelmaan.
Mehujuhlat ja rahauhrin keräys.
Mitä on synti?miten sen määrittelet semmoisen kohdalla joka on nuhteeton?
Ilmeisesti kasteita suorittajan pitäisi olla nuhteeton ettei ole osallinen hänen synteihinsä kättensä kautta.
Johannes ei kastanut fariseuksia kun he olivat lakihenkisiä ja tulisivat tappamaan Jeesuksen myöhemmin sapattirikkomuksista.
Olisi ollut outoa kastaa Jeesuksen tappajat ja siunata heidät että hyviä jätkiä.
Sen verran pitää kastajalla olla ihmistuntemusta että vähän nyt sentään näkee mikä Henki ihmisessä vaikuttaa onko tehnyt hyvää hedelmää, onko valmis Pyhän Hengen osallisuuteen vai hautooko mielessään pahoja asioita.
Olennaista oli tässä tapauksesa kastajan asiantuntemus, siihen tulisi kiinnittää huomiota että kastaja näkee mikä Henki ihmisissä on ja kastaa vain ne ihmiset joiden mielenlaatu on kastamiseen sopiva.
Jeesuksen tappaminen oli Jumalan tahto, ei syntiä.
Uskovatko helluntailaiset että heidän kasteensa pelastaa ?
Muutoinhan h-pastorit eivät kastaisi uudestaan.
Kaste ei pelasta. Usko pelastaa. Kaste on uskon tunnustamista.
Vaikea on sanoa mitä vaatimuksia vaaditaan jotta on kelvollinen tekemään helluntaikasteita.
Usko vaaditaan.
Oma usko on este kasteen saamiselle
Joka ei luovu kaikesta, mitä hänellä on, se ei ole sovelias Jeesuksen seuraajaksi.
Syntisyyden tunnustaminen ennen kastetta vaaditaan. Usko tulee vasta sen jälkeen kun kasteessa pestään synti pois, mukaanlukien poistetaan perisynnin kadotustuomio
ja sitten puhtaaseen ja tyhjään sydämeen annetaan uskon Henki lahjaksi.
Jeesuksen järjestys onkin, ensin kaste syntien pois pesemiseksi, jotta sydämeen voidaan vuodattaa uskon Hengen lahja opetuksen ymmärtäminen on mahdollisa vasta kun on saanut kasteen lahjan Pyhän Hengen.
1. Piet.3
"veden kantamana" - ei veteen upottamalla !!!
20 jotka muinoin eivät totelleet Jumalaa, kun hän Nooan päivinä kärsivällisesti odotti sen ajan, kun arkkia rakennettiin. Vain muutama ihminen, kaikkiaan kahdeksan, pelastui arkissa veden kantamana.
21 Tuon esikuvan mukaisesti TEIDÄT PELASTAA NYT KASTE, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.
Höpö höpö.
Roskaa ja pascapuhetta et ymmärrä mitään asiasta, mene töihin ja puolukkaan !
Helluntailaiset ja muut lahkolaiset ovat käännynnäisiä. Ei oikeita kristittyjä.
Pelkkä vesikaste käännynnäiselle on proselyyttikaste, vedellä kastelu, ei mitään muuta.
Koitatappas tulla helluntaihinilman uskoontuloa, parannusta ja kääntymystä !
Et pääse naulakkoa pitemmälle muuta kuin jumalattomana kuulijana.
se on helppoa, ei siellä uskovia ole
Aloitus on satasella valetta panettelua ja roskaa.
Siis pulun tuubaa ja tyypillistä luterilaisuutta.
Eikös se ole suoraan mitä Raamattu opettaa
Todellakin tyypillistä luterilaisuutta
Keskustelun aloittaja pakkovauvakastettu kerro mitä syntejä tunnustit, kun sinut vauvana kastettiin?
Helluntailaisten temppeleihin on asennettu maksupäätteitä naulakkojen viereen. Siellä voi saada synnit anteeksi kun laittaa sirukortin sisään ja summan viereen. Niin omatunto helpottuu kummasti.
Katolisilla on kopit, joissa voi papille tunnustaa syntejään.
Hyvä siellä on käydä sanomassa, että olen kova herjaamaan muita uskovia ja pappi sitten lohduttaa, että ei se mitään, niin mutkin tekevät ja kyllä Jumala sen armahtaa kun vain tekee sen hyvässä tarkoituksessa eikä sano mitään pahaa Paavista tai aneista, niin hyvin menee, jatka vain samaan malliin.
Maksupäätteitä käyttävät myös pakkovauvakastetut!
Oikeat kristityt tunnustaa Jumalan sanan todeksi.
Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alle siinnyt äitini kohtuun.
Sillä yhden ihmisen tottelemattomuuden teko (perisynti) teki kaikista ihmisistä syntisiä ja kuolevaisia. Room.5
Helluntailaiset eivät tunnusta Jumalan sanan auktoriteettia.
Parhami oli miehimys.
Ps. 58:4
Väärämieliset ovat harhateillä syntymästään saakka, äitinsä kohdusta asti ovat valehtelijat eksyksissä.
Miehimykset ovat sinun pakkovauvakastettu uskonveljiä.
Niin Olet siis aviorikkojan lapsi ja väärämielinen...
Useamman kerran kylvetty pedo haluaa vauvoja ja vihaa uskovia
Wikipedia
Suomeen 40 ens. hell.srk.perustanut Olsenin pastori on miehimys, vietiin puoleksi vuodeksi vankeuteen niistä touhuiskaan v. 1925.
Kääntyminen Jumalan puoleen ennen kastetta tarkoittaa syntien tunnustamista ennnen kastetta. Vasta sitten voi saada synnit anteeksi ja Pyhän uskon Hengen lahjan sydämeensä.
Apt.2
38 Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen.
39 Teitä tämä lupaus tarkoittaa, teitä ja teidän lapsianne,
38 Then Peter said unto them, Repent, and be baptized every one of you in the name of Jesus Christ for the remission of sins, and ye shall receive the gift of the Holy Ghost.
39 For the promise is unto you, and to your children,
Syntien takia ne 3000 Juutalaista sen kasteen saivat, eivät minkän uskontunnustuksen perusteella.
Syntinsä ne miehet tiedostivat ja tunnustivat ennen kastetta helluntaina.
Kuullessaan tämän kaikki tunsivat piston sydämessään, ja he sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Veljet, mitä meidän pitää tehdä?"
Kukaan ei molissut hellunailaisten tavoin sekavilla hurmoskielillä glossolaliaa. Eikä kukaan kaatuillut maahan, eikä edes horjahdellut.
Ap. t. 2:8
Kuinka me sitten kuulemme kukin oman synnyinmaamme kieltä?
Helluntailaiset antavat täysin väärän kuvan oikean helluntain tapahtumista.
Kun ihminen on herätyksessä, hän käy jo silloin syntien tunnustamiset. Hän tulee uskoon, uudestisyntyy Jumalan lapseksi. Siitä alkaa uusi elämä. Uudestisyntynyt uskova uuden luontonsa perustalla pyrkii toteuttamaan Jumalan tahtoa. Kaste seuraa vasta sitten. Kasteen yhteydessä ennen todistettiin, miten on tultu uskoon.
Olin Helluntaikirkossa ehtoolliskokouksessa. Siellä liittyi seurakuntaan kasteen jälkeen nuoria. Ei heiltä kysytty, miten olivat uskoon tulleet, eikä milloin. Kysyttiin, milloin olit ollut kasteella. Toivottavasti olen väärässä, mutta jos tämä on yleistä Helluntaikirkossa, voi tulla seurakunnan jäseniksi uudestisyntymättömiä.
One Way mission kuulemma hyväksyy seurakuntaan ilman uskovien kastetta. Liekö totta. Vaarana on jälleen, että seurakuntaan otetaan jäseniksi uudestisyntymättömiä.
Joh 3 : 3 , 6 ,14, 15
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa. "
6
" Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki."
14
Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän.
15
että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
Raamatun mukaan Jumala herättää ihmisen perisynnin aikaansaamsta ikiunesa vain kasteessa, kasteessa, jossa te olette herätetyt, kun Jumala synnyttää ihmisen uudeksi luomalla tämän uudeksi vedestä ja Hengestä ylhäältä.
Muut puheet herätyksistä on pelkkää eksytystä ja harhautusta saada ihminen sidotusi villitseviin hurmoshenkiin, mitä lahkot edustaa.
Ensin kaste syntien pois pesemiseksi ja sydämen tyhjentämiseksi, jotta sinne voidaan vuodattaa uskon Hengen lahja. Oikea usko Hengellinen asia.
Usko toimii ihmisen nukkuessakin.
Room. 8:26
Myös Henki auttaa meitä, jotka olemme heikkoja. Emmehän tiedä, miten meidän tulisi rukoilla, että rukoilisimme oikein. Henki itse kuitenkin puhuu meidän puolestamme sanattomin huokauksin.
Perisynti on luopiokirkon harhaoppi, jota et löydä Sanasta.
"jokaisen on kuoltava oman syntivelkansa tähden"
"Älköön isiä rangaistako kuolemalla lasten tähden älköönkä lapsia isien tähden; kukin rangaistakoon kuolemalla oman syntinsä tähden".
ET OLE VIELÄKÄÄN KEHITTYNYT NIIN PALJON , ETTÄ YMMÄRTÄISiT NORMAALIN SUOMEN KIELEN TEKSTIN.
Perisynti harhaa tarvitaan oikeuttamaan toinen harha: vauvojen vedellä valuttelu. Kirkko tarvitsee kumpaakin harhansa saadakseen jäseniä ja valtaa ja mammonaa.
Sana puhuu luopiokirkosta: Niin paljon kuin hän on itselleen kunniaa ja hekumaa hankkinut, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. Koska hän sanoo sydämessään: 'Minä istun kuningattarena enkä ole leski enkä ole surua näkevä',
Perisynti on juuri OMA syntivelka. Perisynti on selvä Raamatun opetus. Perisynnin kieltäminen johtaa harhaoppiin nimeltä uudestikaste, sen avulla vapaat suunnat yrittävät saada uusia jäseniä
Uudestikastajalässyttäjä vihaa uskovia ja kopioi samoja viestejä päivittäin.
Sinä päivänä, jona te siitä syötte, te kuolette.
Vasta kasteessa Jumala herättää ihmisen ikisynnin tilasta.
Helluntailaiset tarkoittavat uskolla käännyttämällä aikaansaatua psykologista mielentilaa. Käännyttämällä aikaansaatu helluntailaisten usko on Jesuiittojen oppia.
Kristityt tarkoittaa uskolla kasteen lahjan Pyhän Hengen yhtä pysyvää ominaisuutta, mikä pitää yhteyttä Jumalan kanssa. Jumala on Henki.
2. Kor. 4:13
Meillä on sama uskon Henki, josta on kirjoitettu: "Minä uskon, ja siksi puhun."
Sama "uskon henki" näyttää sinullakin olevan, joka oli jo oppi-isälläsi Lutherilla.
Luther siis vainosi ja kidututti ja tapatti / murhautti uskovia.
Sama henki näyttää siis vaikuttavan yhä teisssä.
Ja minä siis en ole hellari.
Sinussa näyttää olevan tappamisen henki
Mielenkiintoisesti nämä asiat kääntyvät sinun omassa päässäsi.
Siis Luther vainosi ja kidututti ja murhautti paljon uskovaisia, Jumalan lapsia.
Hän siis ei olekkaan murhaaja, vaan minä, joka tuon luterilaisen kirkon myöntämän asian tiedoksi.
Sinun kyllä oikeasti olisi hyvä katsoa peiliin ja miettiä sitä, että missä joukossa sinä itse olet ?
Murhaaja Lutherin ?
Vai Herran Jumalan ?
Helluntailaisten kannattaisi mennä peilin eteen ja miettiä oma lahkokuntansa perustajien Parhamin ja Olsenin uskon alkuperää. Molemmat gurut vietiin vankilaan sodomiasta nuorten poikien kanssa.
Kristuksen omaksi kastettu lapsi on saanut tyhjään ja puhtaaseen sydämeensä uskon Hengen lahjan sinetiksi kuulumisesta uuden liiton jäseneksi. Siksi Saatana lahkoapureineen vastustaa lapsien kastamista kristityiksi.
Joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa, niinkuin sen tekee lapsi, ei pääse sinne sisälle. Monet koittavat mutta eivät voi. Aikuisen on vaikea pelastua. Rikkaalle se on lähes mahdotonta.
Gal. 5:22
Mutta Hengen hedelmä on: rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävyys, hyvyys, USKO, hiljaisuus, puhtaus.
ropaskaa ihan paksua tuubaa olet yhtä kaukana uudestisyntyneestä kuin itä lännestä!
Jenkkilahkojen yhteinen kastelaki on kirjoitettu Mormonin Kirjaan.
Mormonin Kirja,
Moroni luku-8
Pienten lapsien vanhempia uhataan kuolemalla ja helvetillä, jos he aikovat viedä lapsensa kastettavaksi kristityiksi.
Ilm. 12:17
Lohikäärmeen raivo yltyi, ja se lähti sotimaan naisen muita LAPSIA VASTAAN,
jotka ovat uskollisia Jumalan käskyille ja Jeesuksen todistukselle.
Raamatun mukaan kun pakanoiden täysi lukumäärä on tullut sisälle Jumalan valtakuntaan, niin Saatana lahkoapureineen heitetään tuliseen järveen.
Siksi se käy enää raivoisaa viivytystaistelua yrittäessään estää lapsien kastaminen kristityiksi sisälle Jumalan valtakuntaan.
ja seuraava satuselitys ok !
Lutterin pakanoista on tullut jo pari nyssellistä, ototellaan vielä muutamaa e nnen ylöstempausta.
Mitä on lutterin pakanat? Oletko sinä sellainen?
aloitus on satarospaskaa ja koko ketju samaa tasoa.
menkää töihin ja puolukkaan myös !
Mene sinä vinkumaan muualle
Oletteko kuulleet, kun vauva tunnustaa syntejänsä ennen kastetta?
Kertokaa pakkovauvakastetut tästä kokemuksesta!
Mikäs helluntaiuskova se on joka ei tunnusta syntinsä ennen helluntaikastetta ?