Orpon hallitus tekee Euroopan ennätyksen työttömyydessä!!
Mutta tämä ei Orpolle riitä!
Hallitus tekee Euroopan ennätyksen myös velkaantumisessa!!
2/3 osa suomalaisista pitää hallitusta heikkona!
Vain Persut tykkäävät koska heillä on yksi aihe, tarvitseeko edes sanoa?
Persuille on se ja sama että Suomi ja suomalaiset joutuvat hallituksen maksumiehiksi.
Ja ne maat jotka Euroopassa nyt pärjäävät, ottavat eniten maahanmuuttajia!!
Mutta tämä ei Orpolle riitä!
Hallitus tekee Euroopan ennätyksen myös velkaantumisessa!!
2/3 osa suomalaisista pitää hallitusta heikkona!
Vain Persut tykkäävät koska heillä on yksi aihe, tarvitseeko edes sanoa?
Persuille on se ja sama että Suomi ja suomalaiset joutuvat hallituksen maksumiehiksi.
Ja ne maat jotka Euroopassa nyt pärjäävät, ottavat eniten maahanmuuttajia!!
Vastaukset 30
Vanhimmat
Työttömyys on seurausta koronasta, Venäjän hyökkäyssodasta, korkojen noususta, Trumpin tulleista ja poukkoilevasta sähkön hinnasta.
Koronasta ei ole ollu ongelmia enää pariin vuoteen mutta Orpon hallituksesta kylläkin. Ei työttömyyteen ole vaikuttanu nyt muu kuin tämä järjetön politiikka joka ajaa koko suomen kaaokseen. Pieniä ja keskisuuriakin yrityksiä kaatuu koko ajan.
Koronan vaikutus jatkuu vahvasti edelleen.
Ihmiset jäivät etätöihin.
Ja merkittävältä osin myös nykyisen hallituksen saamattomuudesta, tietojen ja taitojen puuttumisesta, ja virheratkaisuista. Hallitus on kyvytön. Ei hallitse tarpeellisia tietoja ja taitoja.
Ei ole yhtään sellaista ratkaisua,joka olisi lisännyt työttömyyttä.
Jos hallitus antaisi tavallisille ihmisille mahdollisuuden päättää velkarahojen käytöstä niin käyttäsin velkarahaa työllistämiseen. Hallitus käyttää rahaa ilmeisesti niin että rahankäyttö hyödyttää vain amerikkalaista aseteollisuutta.
Seuraan hallituksen velanhoitoa. Tämän vuoden tammikuun lopussa velkaa oli 174,77 miljardia.
Pitäisi selvittää että keiden taskuihin tai tileille noin valtava rahamäärä on päätynyt?
Hallitus hukkaa rahaa
- yksityisten terveysyhtiöiden kelakorvaukseen 120 miljoonaa.
- pankeille 140 miljoonaa yhteisöveroalennuksena.
Pikkurahoja, sanoo Kokoomus. Vastaavia summia ja pienempiä pikkurahoja kuitenkin sieltä täältä.
Monta työpaikkaa olisi saanut 260 miljoonan investointituella?
120 miljoonaa onneksi loppuu
140 miljoonaa pankeillle on vuosikustannus.
TUNAROINTI AIHEUTTAA SATOJEN TUHANSIEN IHMISTEN MIELEEN PAHAA OLOA JOSTA EI SELVITÄ 5 6 VUOTEEN VELAT VAAN KASVAA PANKEILTA LOPPUU VARAT
Epäilemättä, mutta ei Orpo ole tätä tilannetta saanut aikaan.
Orpo on perinyt tämän tilanteen edellisiltä hallituksilta, ei siis vain yhdeltä.
Kokoomusta voi syyttää siitä, ettei se ole aikaisemmin ollut yhtä jämäkkä taloudenpidossa vaan on kalastellut ääniä vasemmistolta, joilla talous tarkoittaa sitä, että Fazer ja Nalle maksaa laskut. Tosin nyt pitää keksiä uusia, kun ne pääsi pakoon.
Kokonaan toinen asia on, että olisiko Kokoomus päässyt kertaakaan hallitukseen puhumalla totta taloudesta.
Eduskuntaan pääsee se, joka valehtelee eniten siitä, mitä verorahoilla saa.
KOKOOMUSvetoisella hallituksella RIITTÄÄ RAHAA ELITISMIN YLTÄKYLLÄISYYTEEN, mutta tavalliselta kansalta on leikattava mm. julkisesta terveydenhuollosta epäinhimillisesti PURRALAISTEN MAHDOLLISTAMANA!!
Helsinki+50-kokous ja sen oheistapahtumat maksoivat VERONMAKSAJILLE 865 000 euroa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011573270.html
Hävettävä oikeistopoppoo!!!!
Ylimielinen ja rikkaiden etuja ajava Orpon oikeistohallitus kaltoinkohtelee pientuloisia ja puolustuskyvyttömiä.
Suomen puolueista ylimielisimpänä pidetään kokoomusta, mutta perussuomalaiset on noussut aivan sen kintereille, käy ilmi HS:n haltuunsa saamasta puoluebarometristä.
Tutkimuksen mukaan 55 prosenttia suomalaisista näkee kokoomuksen olevan toiminnassaan ylimielinen, kun perussuomalaisilla luku on
53 prosenttia.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011582599.html
Orpon + Purran kauhukabinetti on kautta aikojen heikoin hallitus ja jälki on sen mukaista.
TÄYSTUHOA SUOMELLE jo 2,5 vuotta.
Valtion velka paisuu eniten kuin koskaan, konkurssit ja työttömyys huippulukemissa - TAVAN KANSA KRIISISSÄ.
Orpon hallitus piiloutuu kykenemätyömyydessään suhtandeiden taakse.
Muut Eurooppan valtiot pystyvät pitämään maansa talouden, kansalaistensa työllisyyden ja julkiset palvelut toimivina,
mutta Orpolan jengi ei siihen pysty, mutta sillä riittää verorahaa kyllä kaikkiein parhaimmin toimeentulevien ja rikkaiden etuihin.
Kokkarien ja persujen vaalilupaukset olivat täyttä petosta
Aloittajan jutusta ei käy selville millä tavoin hallitus työttömät oikein teki! Sitä kun on aina luullut että maailman markkinat vaikuttavat suoraan vientivetoisen maan talouteen sekä muut vallitsevat olot maailmalla, kuten nyt sota ja Trump !! Miten siis hallitus mahtaa tähän liittyä??!!
Orpon hallituksen leikkauspolitiikka ja palkansaajan aseman heikentäminen on tuonut epävarmuutta ja lopettanut kuluttamisen. Kansa laittaa roposet sukanvarteen, jos niitä jää.
Kun kukaan ei osta mitään, syntyy konkursseja. Ravintolat, palvelut. Julkisella sektorilla on YT-aalto.
Orpon hallitus lopetti asumisoikeisrakentamisen ja osittain rajoittanut julkisesti tuettua rakentamista. Kotitalousvähennöksen pienentäminen ja omavastuun kasvattaminen vähentää remontteja, joihin ei enää muutenkaan ole varaa.
Osaa Orpo sentään jotain, eli tunaroida.
Tyhmä demari?
Sdp ja Marin paskoi Suomen. Yksinkertaista matematiikkaa.
Eihän se ny Hallituksen vika ole jollei palkansaajat töissä pysy .Työttömille lisä velvotteita ja toimeentulo leikkauksilla veks, kyllä se siittä. Täytyyhän se uskoa kun viisaat niin sanovat että sillä lailla niitä työpaikkoja tulee.
Tutustu keskusteluun ja pohdi, miksei palkansaajat töissä pysy.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19014797/tyonsaaminen-kestaa-keskimaarin-70-viikkoa-lahes-15-vuotta-koska-tyopaikkoja-ei-ole
Tuo oli satiirinen kommentti... kaikki me sen tiedämme että hallituksen toimet ovat työllistämispolitiikassa työttömiä syyllistäviä ja täysin tuulesta temmattuja.
Orpo ihan pelle. Huonompaa pääministeriä ei ole ollut sitten Kattaisen. Kokoomus kusettaa aina.
Uli uli uuuiuiii sanoo demu
Niinhän se faijasikin?
Olisi vaan laskenut lastinsa lakanoille?
Vai mitä?
Orpoa ei kiinnosta miten yrittäjät ja muut pärjäävät kun neste lopetti bensan viennin Teboilin.Ei aio tehdä asian eteen mitään.
Orpoa ei pikkuyrittäjät taida kiinnostaa. Mitäpä ne Kokoomukselle tarjoaisivat?
Mitäpä sinä taloudesta tietäisit