YTK 529 777 Jäsenmäärä 10.10.2025.
Rajusti lakkoileva SAK on menettänyt runsaasti jäseniä viime vuosina.
Poliittista lakkoa käyvän Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK:n jäsenliitot ovat viime vuosien aikana menettäneet runsaasti jäsenistään. Nyt selvästi jo YTK:ta vähemmän.
SAK:n avainliitot lähtivät viimeiseen taistoon, jossa ei enää karteta riskejä
kansantaloudellle. Kun presidentinvaalit oli ohi , käsillä oli karu paluu kotimaanpolitiikan raadollisimmille areenoille.
Hallituksen ja palkansaajaliittojen vääntö työelämän ja sosiaaliturvan muutoksista ajautui yhä kireämpään solmuun. SAK:n keskeisten jäsenliittojen uhkaus peräti kahden viikon mittaisista poliittisista lakoista oli rajuinta työmarkkinapolitiikkaa vuosikymmeniin.
Järeitä keinoja osattiin odottaa, mutta nyt ilmoitetut työtaistelutoimet nostavat paineet aivan uusille lukemille. Kyse ei enää ole tavanomaisesta työmarkkinakiistasta vaan konfliktista, jossa testataan suomalaisen yhteiskunnan sopimisen kulttuuria ja valta-asetelmia poikkeuksellisella tavalla. Kuin pelissä olisi nämä ay-johtajien palkat:
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/d7964909-4584-4c29-98db-4b4f9c29499a
SAK johtajat samoilla apajilla.
Taustalla on se kiusallinen tosiasia, että SAK:n liittojen jäsenmäärä on muutamassa vuosikymmenessä tullut alas usealla sadalla tuhannella.
Hallituksella on takanaan vaaleihin perustuva eduskunnan enemmistö, vapailla vaaleilla saatu, SAK ei pysty sanomaan vaaleja vilpillisiksi. Toisin kuin vasemmistolaiset ay-liitojen vaalit, kelpaa vain vasemmistolaiset ehdokkaiksi, ja valituiksi. Hallituksen toimia vastustaessaan ammattiliitot liikkuvat siksi poliittisesti vaarallisilla vesillä. Vaikka ne tekevät nyt sitä työtä, jota varten ne ovat olemassa, puheelle ulkoparlamentaarisesta painostuksesta on taas perusteensa.
-esimerkiksi maalle tuloja tuovasta vientiteollisuudesta ei ole yhtä suurta väliä.
Kirkas tosiasia on, että Suomen talouteen pitää saada uutta vetoa. Maa velkaantuu kymmenen miljardin euron vuosivauhtia samaan aikaan kun ikääntymisen huippuvuodet ovat vielä edessä.
Yritysten toimintaedellytysten pitää olla kunnossa, jotta syntyy työtä ja verotuloja hyvinvointivaltion pyöritykseen. Kansalaiset ovat ansainneet parempaa kuin mitä nyt on nähty. Ei esimerkiksi 3 kuukauden papritehtaitten lakoilla saada kuin hallaa, joka peruste lakoillekkin oli PUTIN mallinen 6 minuutin päivä työajasta. :ihan lapsellista. AKT tietenkin laittoi satmia -vientiä ja tuontia kiinni mm Nesteen tehdas oli yli kuukauden kiinni.
Kyllä syöttäisin nämä lakkojohtajat PUTININ luokse, saada kunnon rangaistus isänmaata vastaan.
Rajusti lakkoileva SAK on menettänyt runsaasti jäseniä
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1293794Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3242705Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02190Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k442018Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll121770No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....91394Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1341261- 931212
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu871016- 52982