EU sopuun uusista Venäjä-pakotteista

Anonyymi-ap

EU sopuun uusista Venäjä-pakotteista
Myös Yhdysvalloilta on tulossa uusia pakotteita.
EU on päässyt sopuun uusista Venäjä-pakotteista, kertoo unionin nykyinen puheenjohtajamaa Tanska. Öljy- ja kaasuteollisuuteen keskittyvä pakotepaketti on järjestyksessään jo yhdeksästoista sen jälkeen kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan vuonna 2022.

Pakotteisiin kuuluu muun muassa nestemäisen maakaasun tuonnin kieltäminen vuoteen 2027 mennessä, Venäjän käyttämien öljytankkerien paneminen mustalle listalle ja matkustusrajoitukset venäläisdiplomaateille Euroopassa.

Myös Yhdysvaltojen valtiovarainministeri Scott Bessent kertoo Yhdysvaltojen ilmoittavan merkittävistä tiukennuksista pakotteisiin viimeistään torstaina.

27

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Myös Yhdysvaltojen valtiovarainministeri Scott Bessent kertoo Yhdysvaltojen ilmoittavan merkittävistä tiukennuksista pakotteisiin viimeistään torstaina.

    • Anonyymi
      UUSI

      Mahtavaa yhteistyötä

    • Anonyymi
      UUSI

      r....n vinkujalle lunta tupaan

    • Anonyymi
      UUSI

      Mahtavaa

    • Anonyymi
      UUSI

      EU on hyväksymässä Venäjään kohdistuvan 19. pakotepaketin. Asiasta kertoo keskiviikkona uutistoimisto Reutersille Euroopan unionin neuvoston puheenjohtajamaa Tanska.

      EU-maat sopivat paketin sisällöstä aiemmin viime viikolla. Slovakia oli paketin viimeinen vastustaja. Maan pääministeri Robert Fico halusi komissiolta takeita korkeisiin energiahintoihin liittyen sekä sen varmistamisesta, että ilmastotavoitteet huomioivat autoteollisuuden ja raskaan teollisuuden tarpeet.

      – Tämän seurauksena on käynnistetty kirjallinen menettely neuvoston hyväksyntää varten. Paketti hyväksytään huomenna klo 8 mennessä, jos vastalauseita ei esitetä, Tanska ilmoitti.

      Paketti muu muassa kieltää nestemäisen maakaasun tuonnin Venäjältä vuoteen 2027 mennessä. Lisäksi se asettaa Venäjän käyttämiä öljytankkereita mustalle listalle ja rajoittaa venäläisdiplomaattien matkustamista Euroopassa.

      Yhdysvalloilta uusia pakotteita öljy-yhtiöille

      Yhdysvallat julkisti paikallista aikaa keskiviikkona uusia pakotteita, joiden kohteena ovat venäläiset öljy-yhtiöt Lukoil ja Rosneft. Kyseessä ovat Yhdysvaltain toiset Venäjälle asettamat Ukrainan sotaan liittyvät pakotteet presidentti Donald Trumpin toisen presidenttikauden aikana.

      – Kannustamme liittolaisiamme liittymään seuraamme ja noudattamaan näitä pakotteita, sanoi tiedotteessa Yhdysvaltain valtiovarainministeri Scott Bessent.

      Bessent arvosteli Venäjän presidentti Vladimir Putinia siitä, ettei tämä ollut rehellinen keskusteluissaan Trumpin kanssa.

      – Presidentti Putin ei ole tullut neuvottelupöytään yhtä rehelliseen ja rehtiin tapaan kuin olisimme toivoneet, Bessent kertoi Fox Newsille.

      Bessentin mukaan Trump on tyytymätön neuvottelujen tilasta.

      Aiemmin tällä viikolla kerrottiin, että Trumpin ja Putinin välille kaavailtu tapaaminen Unkarin pääkaupunki Budapestissä ei tapahdu lähiaikoina.

    • Anonyymi
      UUSI

      Mahtavaa

    • Anonyymi
      UUSI

      19 pakotetta ja silti häviöllä ehkä pakote numero 40 auttaa vähän

      • Anonyymi
        UUSI

        hdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo asettaneensa kahdelle Venäjän suurimmalle öljy-yhtiölle ”valtavat pakotteet” sen jälkeen, kun suunnitelmat Budapestin huippukokouksesta kariutuivat.


      • Anonyymi
        UUSI

        r.....ä sai moukari pakotteet


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        r.....ä sai moukari pakotteet

        Trumpin kärsivällisyys loppui: Venäjän öljyjäteille "valtavat pakotteet"


    • Anonyymi
      UUSI

      Trump asetti ”valtavat pakotteet” Venäjän suurimmille öljy-yhtiöille

      Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo asettaneensa kahdelle Venäjän suurimmalle öljy-yhtiölle ”valtavat pakotteet” sen jälkeen, kun suunnitelmat Budapestin huippukokouksesta kariutuivat.

      Uutistoimisto AFP:n mukaan Trumpin kärsivällisyys loppui.

      – Joka kerta kun puhun Vladimirin kanssa, käymme hyviä keskusteluja, ja sitten ne eivät johda mihinkään, Trump sanoi AFP:n toimittajalle Valkoisessa talossa.

      Yhdysvaltain valtiovarainministeri Scott Bessent sanoo öljy-yhtiöiden pakotteiden olevan suurin toimi, jonka Yhdysvallat on asettanut Venäjää vastaan.

      – Koska presidentti Putin kieltäytyy lopettamasta tätä järjetöntä sotaa, valtiovarainministeriö asettaa pakotteita Venäjän kahdelle suurimmalle öljy-yhtiölle, jotka rahoittavat Kremlin sotakoneistoa, Bessent totesi.

      – Putin ei ole tullut neuvottelupöytään rehellisesti ja suoraan, kuten olemme toivoneet. Presidentti Trump on erittäin pettynyt siihen, missä vaiheessa näissä neuvotteluissa olemme, Bessent lisäsi.

      Pakotteisiin kuuluu Rosneftin ja Lukoilin omaisuuden jäädyttäminen Yhdysvalloissa. Lisäksi Trump sanoo pakotteiden estävän kaikkien yhdysvaltalaisten yritysten liiketoiminnan kyseisten öljyjättien kanssa.

      Trump sanoi toivovansa, että "valtavat pakotteet" Rosneftiä ja Lukoilia vastaan olisivat lyhytaikaisia ja sota saataisiin ratkaistua.

      Myös Euroopan unioni päätti ottaa käyttöön uusia toimenpiteitä, joiden tarkoituksena on vähentää Moskovan öljy- ja kaasutuloja sodan vuoksi.

      Venäjä tuhosi viime yön iskuissaan ukrainalaisen päiväkodin. Räjähdyksessä kuoli seitsemän ihmistä, joista kaksi olivat lapsia.

    • Anonyymi
      UUSI

      Trump: Emme halua, että Venäjä saa koko Ukrainan – Yhdys­valloilta pakote­moukari

    • Anonyymi
      UUSI

      Naton pääsihteeri kehui pakotepäätöstä

      Naton pääsihteeri Mark Rutte on tyytyväinen siitä, että Yhdysvallat päätti asettaa pakotteita Venäjän suurille öljy-yhtiöille, kertoo uutiskanava CNN.

      Hän puhui asiasta Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin kanssa pidetyssä lehdistötilaisuudessa. Rutte oli keskiviikkona vierailulla Washingtgonissa.

      Rutten mukaan pakotteet asettavat painetta Venäjää kohtaan ja auttavat varmistamaan, että Putin ymmärtää, että Ukrainaan tarvitaan tulitauko, johon kuuluu Trumpin hiljattain esittämä rintamalinjojen pysäyttäminen siihen, missä ne nyt ovat.

    • Anonyymi
      UUSI

      Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo, että hän perui Budapestiin suunnitellun tapaamisen Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa, koska se "ei tuntunut oikealta".

      Trumpin mukaan hänen keskustelunsa Putinin kanssa ovat olleet hyviä, mutta ne "eivät johda mihinkään". Trump uskoo, että Putin on kuitenkin valmis neuvottelemaan Ukrainan tilanteesta.

      Emme halua, että Venäjä saa koko Ukrainan, Trump kommentoi.

      Samalla Trump sanoi, että hän toivoo Yhdysvaltain uusien venäläisiin öljy-yhtiöihin kohdistuvien pakotteiden "järkevöittävän" Putinia. Hänen mukaansa Kiinan presidentillä Xi Jinpingillä voi myös olla "suuri vaikutus" Putiniin.

      Trumpin kommenteista uutisoi Reuters.

    • Anonyymi
      UUSI

      Yhdysvalloilta pakotteita Venäjän suurimmille öljy-yhtiöille – Trump toivoo niistä lyhytaikaisia
      Yhdysvaltain valtiovarainministeriö kertoo verkkosivuillaan uusista Venäjä-pakotteista.

      Ministeriön tiedotteessa kerrotaan pakotteiden kohdistuvan valtio-omisteisiin Lukoil- ja Rosneft-öljy-yhtiöihin tytäryhtiöineen. Kyseessä ovat Venäjän suurimmat öljy-yhtiöt, BBC muistuttaa.

      Maan valtiovarainministeri Scott Bessent kommentoi jo aiemmin keskiviikkoiltana, että Yhdysvallat aikoo ilmoittaa "merkittävistä ja voimakkaista pakotteista".

      Pakotteet asetetaan ministeriön mukaan sen takia, että "Venäjä ei ole osoittanut vakavaa sitoutumista rauhanprosessiin Ukrainan sodan lopettamiseksi".

      – Koska presidentti (Vladimir) Putin kieltäytyy lopettamasta tämän järjettömän sodan, ministeriö määrää sanktioita Venäjän kahdelle suurimmalle öljy-yhtiölle, jotka rahoittavat Kremlin sotakoneistoa, Bessent kommentoi tiedotteessa.

      – Valtiovarainministeriö on tarvittaessa valmis ryhtymään lisätoimiin tukeakseen presidentti (Donald) Trumpin pyrkimyksiä lopettaa jälleen yksi sota. Kannustamme liittolaisiamme seisomaan rinnallamme ja noudattamaan näitä sanktioita.

      Noin puoli tuntia ilmoituksen jälkeen Trump kommentoi toimittajille toivovansa, että pakotteet ovat "lyhytaikaisia". Hän toivoo, että pakotteet "järkevöittävät" Putinia.

      Britannia ilmoitti samankaltaisesta pakotepaketista viime viikolla. Myös sen kohteena olivat Rosneft ja Lukoil. Yritykset tuottavat noin puolet Venäjän öljystä, BBC kirjoittaa.

    • Anonyymi
      UUSI

      STT:n tiedot: Neste on keskeyttänyt polttoaineiden toimittamisen Teboilille
      Teboil on ostanut pääosan myymistään polttoaineista Nesteeltä. Nesteen päätös saattaa liittyä Britannian asettamiin pakotteisiin.

      Nesteen viestintäjohtaja Hanna Maula sanoi STT:lle, että yhtiö ei kommentoi asiakassuhteisiin liittyviä asioita. STT on yrittänyt perjantaista asti tavoittaa Teboilin vastuuhenkilöitä, mutta kukaan heistä ei ole vastannut STT:n yhteydenottoihin.

      Missäs se Lada nyt tankataan???????????

      • Anonyymi
        UUSI

        St1.
        TB ostanut löpön nesteeltä. Tuo taitaa näkyä nesteen tuloksessakin? No pomo saa varmasti mukavat bonarit.


    • Anonyymi
      UUSI

      Keskustelut Putte possun kanssa on nyt käyty, seuraavaksi moukaria.

    • Anonyymi
      UUSI

      näin

    • Anonyymi
      UUSI

      Mistäs luulet euroopan maiden saavan riittävästi kaasua? Nythän ne lämmittää Venäjän kaasulla. Kato, kun viheraivokääpiöt pisti pillit pussiin yhden "muodon" kanssa.

      • Anonyymi
        UUSI

        Sähkö on keksitty.


    • Anonyymi
      UUSI

      Eli sota jatkuu taas ilman mitään toivoa rauhasta. Stubbihan jo uhosikin sodan leviävän 5 vuodessa länteen.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ei kun se pakotetaan nyt loppumaan.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kun se pakotetaan nyt loppumaan.

        Varmaan joo, kuten aiemminkin.


    • Anonyymi
      UUSI

      r....ä lyödään

    • Anonyymi
      UUSI

      Naton pääsihteeri kiittää Trumpia Venäjä-pakotteista

      Yhdysvaltain presidentti Donald Trump asetti keskiviikkona Venäjälle EU:n kauan odottamat pakotteet.

      Trumpin hallinnon asettamat pakotteet koskevat kahta Venäjän suurinta öljy-yhtiötä. Trump päätti jäädyttää toistaiseksi Rosneftin ja Lukoilin omaisuuden Yhdysvalloissa. Lisäksi kaikilta yhdysvaltalaisyrityksiltä kielletään liiketoiminta kyseisten öljyjättien kanssa.

      Trump keskeytti tällä viikolla suunnitelmat keskustella Putinin kanssa Budapestissa. Trump totesi, ettei halua "hukkaan heitettyä" tapaamista. Pettymyksestään huolimatta Trump toivoo, että Venäjä-pakotteet olisivat lyhytaikaisia ja hän saisi Putinin lopettamaan sodan Ukrainassa.

      Naton pääsihteeri Mark Rutte saapui keskiviikkona vierailulle Washingtoniin. Rutte kertoo olevansa kiitollinen Trumpille tämän ratkaisevasta työstään.

      – Olen kiitollinen presidentti Trumpille hänen ratkaisevasta työstään tappamisen lopettamiseksi. Tulitauko on ensimmäinen askel – heidän pitäisi lopettaa siellä missä he ovat. Ukraina on valmis ja on tärkeää, että kaikki jatkavat painostusta, Rutte kirjoitti X-päivityksessään.

      Yhdysvaltain valtiovarainministeri Scott Bessent sanoi öljy-yhtiöiden pakotteiden olevan suurin toimi, jonka Yhdysvallat on asettanut Venäjää

      • Anonyymi
        UUSI

        Mahtavaa


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3187
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      88
      2348
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2319
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      21
      1990
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      181
      1504
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      11
      1347
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1139
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1082
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      92
      979
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      119
      962
    Aihe