Monta kertaa joku vanhus kiilanut eteen jasakonosaa. Tänään viimeksi. Joillain ei mitään käytöstapoja.
Etuilevat eläkeläiset
Anonyymi-ap
13354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siis tuo on ihan ahterista.
Samoin, kun ihmiset menevät ns, ulos syömään, siellä istutaan lakki päässä ja takki päällä, kuin paleltuisivat ei kotonakaan ruokapöytään tulla tuollaisena.🤨
Mutta, Seinäjoella on vielä ihmisillä jonkinlaisia käytöstapoja.
Menes Vaasaan niin siellä vasta töykeitä ne sun " vanhukset" on.
Olisit sanonut: sun vuoro ei ole nyt.
Matala koulutustaso näkyy erityisen hyvin tällaisissa tilanteissa.
"Jasakonoosa"????? Mikä ihme se tuo on? Ikinä kuullukkaan.
Kohteliaana ihmisenä sinun olisi ilman muuta pitänyt antaa paikkasi ikäihmisille.
Jotkut vanhukset suuttuvat ja loukkaantuvat jos annat esim paikkasi bussissa heille"en minä vielä niin vanha ole etten jaksais seistä!"mitenkään ei ole hyvä!mutta tuo etuileminen,siihen on sanottava vain että jononperällä on tilaa,mikä kiire sinulla on kun etuilet?
En ole koskaan nähnyt eläkeläisen enkä kenenkään muunkaan etuilevan kassajonossa.
Eläkeikäiset ovat maan rakentaneet ja nuorisolla on aikaa jonottaa
Lahtari perimän vitsauksia.
Enemmän törmää sellaiseen, että eläkeläinen kävelee hitaasti kaupassa, ja osaa jotenkin kävellä siten, etten oikein pääse kumpaakaan puolta ohitte. Eläkeläismummoillakin on yllättävän leveä selkä. Siinä sitten kävelet perässä hitaasti, kun ohi ei pääse. Taito se on sekin, en itse pystyisi peittämään kulkuväylää yhtä tehokkaasti.
Samoin vituttaa kirjastossa eläkeläisukkojen lauma. Varaavat kaikki sanomalehdet pöytäänsä eivätkä edes lue niitä.
Eikö noille voisi järjestää jonkun muun kokoontumispaikan missä saisivat keskustella muita häiritsemättä Trumpista.
Eläkeläisissä on nykyään paljon nuorempaa väkeä. Tairetahan ny puhua niistä nuorista eläkeläisistä.
Seinäjoella jo taannoin kun tulit junalla ihmiset tukki junaan vaikka joisjäävät eivät ehtineet pois. Missä on järjestysmiehet?? Seinäjoella ei osata mitään
Mun eteen on kiilannut yhden kerran Venäläinen ja usean kerran eläkeläiset jonossa. Ovat vieläpä vihaisia ja syyttelevät.
Kenties ne jonottaa jossain takavasemmalla jonon ulkopuolella ja siksi tulevat edelle...