Usko on myös tekoja ?

Anonyymi-ap

"Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä. Tämä on siksi tärkeä aihe, koska pyhäpäiväkysymys on myös pelastuskysymys. Mutta Jumala vaatii, että luovumme synneistämme, jos mielimme päästä Taivaaseen ja Uuteen Maahan. Ja synti on juuri Jumalan lain rikkomista, myös sitä jos emme pyhitä sapatinpäivää.
No niin, eli neljäs käsky kehottaa pyhittämään seitsemännen päivän ja olemaan silloin tekemättä työtä ja askareita. Tämän käskyn rikkominen on myös syntiä (1.Joh.3:4).
Jumala on nimenomaan kehoittanut pyhittämään seitsemännen päivän.

Uskovien kasteelle meno ja sapatin pyhittäminen perille vie."

15

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Mene muualla valheinesi adventisti!

    • Anonyymi
      UUSI

      Luomisen muistomerkki on sapatti.
      Levon ja pyhityksen päivä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Suurin sapattia viettävä seurakunta taitaa nykyään olla Seitsemännen Päivän Adventtiseurakunta, ja toisena tulee perässä Seitsemännen Päivän Helluntaiseurakunta, joita heitäkin on jo useita miljoonia.
      Voit kuunnella aiheesta lisää Ellen Whiten audiokirjasta Youtubesta Suuri Taistelu-kirjasta. Kirjoitat vain Youtubeen: Suuri Taistelu. Toki löytyy myös kirjana.
      Liity sinäkin sapatinviettäjien joukkoon ja astu askel eteenpäin kuuliaisuuden tiellä ja vältä pedon merkki.

    • Anonyymi
      UUSI

      >>>Uskovien kasteelle meno ja sapatin pyhittäminen perille vie."<<<

      Minä olen käsittänyt tähän asti, että Jeesus vie perille.
      Onko Jumala vaihtanut tietä?

      • Anonyymi
        UUSI

        Tarkoitit varmaan sapatin Herraa ?


    • Anonyymi
      UUSI

      Kenenkään ei tarvitse olla mitään muuta kuin mitä on! Jos aloittaja haluaa tehdä jotakin hyvää, miksi hän ei sitä vain tee? Hän vain syyttää ihmisiä. Ei ole ymmärtänyt yhtään mitään. Ehkä hän on itse oman kasvatuksensa uhri?

    • Anonyymi
      UUSI

      Luultavasti adventinsmi on raamatullisempi kuin helluntailaisuus.

    • Anonyymi
      UUSI

      Gangstalkkaajat lähestyvät uskonyhteisöjä. Gangstalkkaajat ovat usein prostituutiorinkiläisiä, oikeastaan ja ainoastaan.

      Sexpo on alkanut lähestyä eri uskonyhteisöjä uudelleen myös Helsingissä ja Pohjoissavossa! He maalittavat miehiä kuka mistäkin syystä.

      Kaikki miehet joista he puhuvat eivät välttämättä ole asioineet heidän kanssaan, he valehtelevat mielellään miesten asioineen haidän kanssaan, tai sitten tarjotaan lempeä ja vasta myöhemmin miehelle selviää,, että he ovat olleet intiimikontakteissa prostituoidun kanssa tai mies ja mahdollisesti pelkkä hänen autonsa on fotoshopattu kuvaan, jossa näkyy vaikka bordelliasunnon rapun kuva.

      Helsingissä eräs mies, jonka asuinkerrostalon rapussa on bordelliasunto ja tämän perusteella hänen koko ajan väitetään "käyvän huorissa". Todellisuudessa tämäkin mies on vastustanut huoravaltaa Helsingissä ja paljastanut useita bordelliasuntoja poliisiin ja isännöitsijöille, Nyt huorarinki alkaa seuraavaksi jalkautua kohti uskonyhteisöjä, he ovat käyneet Evlut. seurakunnassa, Helluntaiseurakunnassa, Onewaylla mahdollisesti Helsingin Kristillisessä Alttarissa , heitä on istunut kirkkokahviloissa henkilökunnassa. ympäri Suomea ja Helsingissä Kallion kirkon yleisökahvilan henkilökunnassa...!!! Ymmärtääksemme mukaan useiimmat näistä seurakunnista eivät ole lähteneet porttojen kelkkaan...!!! Mutta varovaisuuteen on syytä ja usein prostuutioringin jäsenet eivät paljasta olevansa porttoja "vaan kunnon maalaistyttöjä" joita joku "Eki" on lyönyt raiskannut ryöstänyt ym...

      Todellisuudessa "Eki" on vaikka käynyt Suomen armeija ja se ei miellytä porttoja jotka usein ovat Venäläisiä tai muualta Itäblokista tai miehiä jotka ovat tehneet rikollisista ilmiantoja poliisiin!!! Portto ovat aina yhteydessä järjestäytyneeseen rikollisuuteen.

      • Anonyymi
        UUSI

        Joskus on tapauksia joissa "Eki" voi olla ihmisuhri vaikka hän ei kuuluisi edes kultteihin jäsenenä. Mutta ihmisuhriprosessi on voinuty tehdä ennen uskonnottomasta/ateisti "Ekistä# kristityn ja "nämä kunnon maalaistytöt" tulevat irroittamaan "Ekiä" seurakunnasta ja koittavat saada kristittyjen tuomion hänelle...!


    • Anonyymi
      UUSI

      Matt.12:11 Niin hän sanoi heille: kuka on teistä ihminen, jolla olis yksi lammas, ja jos se sabbatina putoas kaivoon, eikö hän tarttuisi siihen ja vetäisi ylös? Luuk.14:5 Ja hän vastaten sanoi heille: kenenkä teistä nauta eli aasi putoo kaivoon, eikö hän kohta sabbatin päivänä häntä ota ylös? Biblia (1776)r

    • Anonyymi
      UUSI

      Adventisti ei ole lukenut Galattalais-kirjettä!

    • Anonyymi
      UUSI

      Room. 14
      "Joku pitää yhtä päivää toista parempana, toiselle kaikki päivät ovat samanarvoisia. Kukin olkoon omassa vakaumuksessaan varma. Joka kiinnittää huomionsa päiviin, tekee niin Herran kunniaksi"
      Pelastus on yksin Kristuksessa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Myöskin sapattini minä annoin heille, olemaan merkkinä minun ja heidän välillään, että he tulisivat tietämään, että minä olen Herra, joka pyhitän heidät. Hes 20:12.

      Herra pyhittää meidät.

      • Anonyymi
        UUSI

        Vanhaliitto oli väliaikainen 430 vuotta.


    • Anonyymi
      UUSI

      Jeesus kehoittaa rukoilemaan.

      Matt 24:20: "Mutta rukoilkaa, ettei teidän pakonne tapahtuisi talvella eikä sapattina."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      183
      4107
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      104
      3715
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      43
      3239
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      22
      2567
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      189
      2328
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      28
      1500
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      98
      1307
    8. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1197
    9. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1194
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1068
    Aihe