Älkää uskoko pappien valheita!

Anonyymi-ap

Nimittäin,
Tietäjät ja paimenet EIVÄT Raamatun kertomuksen mukaan olleet Jeesuksen luona samaan aikaan, vaan tietäjät saapuivat Betlehemiin myöhemmin.

Paimenet saivat tiedon Jeesuksen syntymästä ensimmäisenä ja menivät seimelle, kun taas itämaan tietäjät tulivat paikalle kuljettamaan lahjoja myöhemmin (viikkojen päästä), seuraten tähtä.

Paimenet: Ensimmäiset Jeesuksen luokse tulijat olivat paimenet, jotka saivat jumalallisen ilmestyksen enkeleiltä ja menivät välittömästi tapaamaan Jeesusta seimeen.

Tietäjät: Myöhemmin saapuivat itämaan tietäjät, jotka seurasivat tähteä Betlehemiin. Raamatun mukaan he toivat Jeesukselle arvokkaita lahjoja: kultaa, suitsuketta ja mirhaa.
Vasta tämän jälkeen alkoi pako Egyptiin

10

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksi valhe on, että tietäjiä oli kolme.

    • Anonyymi

      Saattoi kulua kuukausia ennen kuin Itämaan tietäjät tulivat Beetlehemiin. Jeesuksen perhe oli ehtinyt jo asua Nasaretissa ja palata (asumaan) Beetlehemiin, Joosefin kotikaupunkiin, ennen kuin tietäjä saapuivat.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö! Tietäjät kävivät ennen Egyptiin lähtöä. Lahjoista saaduilla rahoilla elivät Egyptissä. Hyvin oli Jumala senkin järjestänyt.


    • Anonyymi

      Herodes, nähtyään, että tietäjät olivat hänet pettäneet, vihastui kovin ja lähetti tappamaan kaikki poikalapset Beetlehemistä ja koko sen ympäristöstä, kaksivuotiaat ja nuoremmat, sen mukaan kuin hän oli aikaa tietäjiltä tarkoin tiedustellut.
      Itämään viisaiden miesten saapuessa Jeesus saattoi jo kävellä.

    • Anonyymi

      Tää onkin tosi olennainen asia kristinuskossa.

      • Anonyymi

        Kyllä, tämäkin on Raamatun sanan vääristelyä joka on hyvä oikaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, tämäkin on Raamatun sanan vääristelyä joka on hyvä oikaista.

        Kyllä, pienikin eksytys hapattaa koko taikinan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, pienikin eksytys hapattaa koko taikinan.

        Kaikki uskonnot on täyttä hapatusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki uskonnot on täyttä hapatusta.

        Kerro esimerkkejä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerro esimerkkejä!

        Ei trolli kerro, etkö vielä tiedä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5574
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      199
      3635
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2438
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2385
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1268
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1068
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      88
      1045
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1032
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe