Nimittäin,
Tietäjät ja paimenet EIVÄT Raamatun kertomuksen mukaan olleet Jeesuksen luona samaan aikaan, vaan tietäjät saapuivat Betlehemiin myöhemmin.
Paimenet saivat tiedon Jeesuksen syntymästä ensimmäisenä ja menivät seimelle, kun taas itämaan tietäjät tulivat paikalle kuljettamaan lahjoja myöhemmin (viikkojen päästä), seuraten tähtä.
Paimenet: Ensimmäiset Jeesuksen luokse tulijat olivat paimenet, jotka saivat jumalallisen ilmestyksen enkeleiltä ja menivät välittömästi tapaamaan Jeesusta seimeen.
Tietäjät: Myöhemmin saapuivat itämaan tietäjät, jotka seurasivat tähteä Betlehemiin. Raamatun mukaan he toivat Jeesukselle arvokkaita lahjoja: kultaa, suitsuketta ja mirhaa.
Vasta tämän jälkeen alkoi pako Egyptiin
Älkää uskoko pappien valheita!
10
146
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi valhe on, että tietäjiä oli kolme.
- Anonyymi
Saattoi kulua kuukausia ennen kuin Itämaan tietäjät tulivat Beetlehemiin. Jeesuksen perhe oli ehtinyt jo asua Nasaretissa ja palata (asumaan) Beetlehemiin, Joosefin kotikaupunkiin, ennen kuin tietäjä saapuivat.
- Anonyymi
Höpöhöpö! Tietäjät kävivät ennen Egyptiin lähtöä. Lahjoista saaduilla rahoilla elivät Egyptissä. Hyvin oli Jumala senkin järjestänyt.
- Anonyymi
Herodes, nähtyään, että tietäjät olivat hänet pettäneet, vihastui kovin ja lähetti tappamaan kaikki poikalapset Beetlehemistä ja koko sen ympäristöstä, kaksivuotiaat ja nuoremmat, sen mukaan kuin hän oli aikaa tietäjiltä tarkoin tiedustellut.
Itämään viisaiden miesten saapuessa Jeesus saattoi jo kävellä. - Anonyymi
Tää onkin tosi olennainen asia kristinuskossa.
- Anonyymi
Kyllä, tämäkin on Raamatun sanan vääristelyä joka on hyvä oikaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, tämäkin on Raamatun sanan vääristelyä joka on hyvä oikaista.
Kyllä, pienikin eksytys hapattaa koko taikinan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, pienikin eksytys hapattaa koko taikinan.
Kaikki uskonnot on täyttä hapatusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki uskonnot on täyttä hapatusta.
Kerro esimerkkejä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro esimerkkejä!
Ei trolli kerro, etkö vielä tiedä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455643Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3165471Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934681Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692511Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92176Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541945Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181918Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu351883Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont331833Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762