Pitkäaikaisnotkujat kitisee että hiton pieniä palkkoja yritykset maksaa eikä tule toimeen nooh perustakaa sitten firma ja maksatte älyttömiä palkkoja työntekijöille.Jos firma ois vaikka siivous-kiinteistönhoito tai kotipalvelu. 25eur tunti työntekijälle palkkaa niin perseelleen menis.
Ala yrittäjäksi
32
267
Vastaukset
- Anonyymi
Tupapölvästi haasteineen ja makarooneineen tt-tukea unohtamatta.
- Anonyymi
city pölvästit täällä tietää joutavia city pölvästien yritys asioita muka,
ja kuitenkin oma elämää on makroonii puuroo, ja ei mitään muuta kuin pskantuottoo ympäriisä...
- Anonyymi
Delirium notkuja just varm hyvä työntekijä heh.
- Anonyymi
Varmaan yhtä hyvä kuin ikäloppu eläkeläiskääkkä jonka sielun&ruumiinvoimat nippanappa riittävät makaronista länkyttämiseen suomikaksnelosessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan yhtä hyvä kuin ikäloppu eläkeläiskääkkä jonka sielun&ruumiinvoimat nippanappa riittävät makaronista länkyttämiseen suomikaksnelosessa.
nuori ikäloppu setä lapsi siellä huutelee ja ei oo omassa nuopissa mitään ideaa kuitenkaan. Jotta nyt setä siellä ota puuroo ja makroonii niin siitä se pska irroaaa.
sehän on sun leipälaji.
- Anonyymi
Köyhä vetää makroonii ja ei oo rahoja yritys yms höpinöihin.
Ei saa lainaa, ei oo rahaa, ei oo businesta, jne..
Köyhä vetää puuroo makroonii ja on köyhä.- Anonyymi
Mutta saa nukkua silloin kun halutaan;)
- Anonyymi
Oliskin hienoo kun köyhä maksaisi palkkoja - tosi hyvä idea !!
- Anonyymi
Palkanmaksajana "köyhä" maksais huonoo palkkaa, ettei ite köyhtyisi enempää 😂 Näinhän se tulis menemään 🤔
- Anonyymi
Noi yrtystoimintaan Köyhä voi pukeutua siistiin pukuun ja laukun kanssa kulkee tärkenä ja tekee jotain yritystoimintaa. leasing auto ja firma.
ongelma vaan on kun köyhällää ei oo rahaa, ei saa lainoo, vaan on yhteikunnan ulkopuolinen.' puuro makrooni köyhä.
Kenkiin ei oo etes rahoja.
hajonneissa kengissä hiipii vaan varovasti leipäjonnoon, siinä se on hyvinvointi ja yrittäminen noin totellisuuvvessa täälä helssingisäskin.
Ainoo köyhän yritystoiminta näyttää olevan pillerikauppa, jota ulkomailta tuodut kela lepääjät hoitaa ja hartmaa talouvessa, jopa mustassa, ilman kirjanpitoa sekin,
kela tuet antaa perustoimeentulon siihenkin... haitta puuhaan.- Anonyymi
Haaparannassa voi käydä ostaa tavaraa ja myydä.
- Anonyymi
Yhden ukon tiedän joka 35vuotta teki omiin nimiin timpurihommia eikä tarvinnut lehdissä ilmoitella,oli maaseudulla paljon tuttuja ni sieltäkin löyty töitä.
- Anonyymi
Niin. Todellinen ammattimies osaa työllistää itsensä ja saa ihan mukavasti ansioita.
Vinkujat vaan kitisee rahoista ja työpaikoista, mutta keskittyvät kaljan juontiin.
- Anonyymi
En ala yrittäjäksi. Konkurssi tuo sitten omat murheensa.
- Anonyymi
Olin grilli yrittäjä 13 vuoden ajan nuorempana. Kyllä minä rahaa tienasin 2000-3000 euroa nettona. Grillini oli ammattikoulua vastapäätä joten koululaiset kävi usein syömässä ja sen takia tienasin hyvin.
Nykyään ei kannata grilliä pitää ei varmaan tonnia tienaisi.- Anonyymi
Niimpä grillillä täytyy olla myyntiä ettei yrittäjän suotta tarvi käkkiä.Nykyään paljon pizzerioita,kebabbia sitten hese ja mäkkäriä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niimpä grillillä täytyy olla myyntiä ettei yrittäjän suotta tarvi käkkiä.Nykyään paljon pizzerioita,kebabbia sitten hese ja mäkkäriä.
Mutta et maininnut sitä parasta ja edullisinta burgeripaikkaa, mikä on Biltema !
- Anonyymi
joooo, ei oo rahoja. niin yritys jutut voi unhoittaa.
työtön köyhä ei edes saa lainaa.
kun on köyhä, niin ei voi paljoa tehdä.
Olen minäkin noin 20v. ollut työn hakijana. Mutta palkka tarjouksia ei ole tullut, vaikka kuulemma on suuri työvoimapula jota uutisissa jatkuvasti mainostetaan. - Anonyymi
Suoritan kauneusleikkauksia ensimmäisenä asiakkaana pääset ilmaiseksi leikkaukseen.
- Anonyymi
Äimistelen eläkkeellä 💩 tukevasti verkkareissa.
- Anonyymi
Mulla alkoi eläke 36 vuotiaana 22 vuotta sitten niin yritän olla terve.
Terveisin: Sairaisin - Anonyymi
nyt elämme sellaista cuosikymmentä jolloin vain rikoksella coi rikastua.
- Anonyymi
ota pankkilainaa miljoona jos kokonaisvaralalisuutesi on 13 euroa.
- Anonyymi
Maukunaa vaan että maksetaan huonoa palkkaa tosiaan yrittäjäksi nämä urputtajat.Nähtäisiin sitten kuinka helkkarin isoa palkkaa maksaisi.Eihän joka hommaan mitään kauheita pääomia tarvi esim, alkaa tekeen muurarin hommia omiin nimiin.Aikoinaan se onnistu ku oli taxirenkinä ja myöhemmässä vaiheessa hommas oman auton mutta harva enään tuohon ryhtyy.
- Anonyymi
Siirry kurppa nykyaikaan markka-ajasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siirry kurppa nykyaikaan markka-ajasta.
Taidat olla syntynyt euroaikana.
- Anonyymi
Toiset ajelee vanhalla pakettiautolla maakunnissa ja tekevät maalausurakoita.
Takuu kestää niin kauan kun takavalot näkyy . - Anonyymi
Onhan sitä kaikenlaista yrittäjää kun on näitä pöytälaatikkoyrityksiä.Siinäpäs se sitten kun ei tule enään työttömyyspäivärahoja ja saa verottajan kanssa painiskella.Pizzeria kebabpaikkoja ilmestyy vaan uusia ja koko suku töissä noissa.
- Anonyymi
Ennemmin oon TT tuella kuin yrittäjä.
- Anonyymi
Tai eläkeläinen
- Anonyymi
Osaavia työntekijöitä on vaikea löytää. Tämän kuulee yrittäjiltä usein.
Tänäänkin luin pohjoisen yrittäjästä, jota haastateltiin Lapin Kansassa, Napapiirin kuljetuksen yrittäjä sanoi, että heti ottaisi viisi vakinaiseen työsuhteeseen, jos jostain vaan löytyisi. Monialayritys tarvitsee monipuolisia osaajia. Katsastusmiestä ja raskaankaluston asentajaa ei tahdo löytyä mistään.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1224760Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa53402Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1273202Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss262637Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu742370Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181779Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91394Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171255Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91233Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41138