-hamasin-propagandakone-vei-suomen-mediaa

Anonyymi-ap

Hamasin propagandakone vei Suomen mediaa 100-0
Anonyymi-ap
2025-10-28 08:29:44

https://www.verkkouutiset.fi/a/tere-sammallahti-hamasin-propagandakone-vei-suomen-mediaa-100-0/#ca58cec9

Länsimaiset tiedotusvälineet julkaisivat myös terroristijärjestö Hamasin julkaisemaa kuva- ja videomateriaalia sellaisenaan. Se antoi virheellisesti vaikutelman, että Israel tekisi hyökkäyksiä vain siviilejä vastaan, vaikka iskujen tosiallinen kohde olivat terroristit. Telegraphin artikkelissa huomautetaan, että tämä oli harkittu osa terroristijärjestön propagandakampanjaa saada ihmisten sympatiat Hamasin puolelle ja Israelia vastaan.

PS. vasemmistoliitto samaa mieltä?

10

288

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      huuhaata? sanoo vassarit?

      ei keskustelua

    • Anonyymi

      Sammallahti oma propagandakoneistonsa.
      Monta lääkäriä ja avustustyöntekijää on Gazassa tapettu ja lisäksi Israel katkaisi pääsyn alueelle kaikilta toimittajilta. Tuho on kuitenkin nähtävissä. Lisäksi Länsirantaa uhkaa sama kohtalo:
      Video näyttää, kun siirtokuntalainen hyökkää 55-vuotiaan palestiinalaisnaisen kimppuun Videon kuvannut yhdysvaltalaistoimittaja Jasper Nathaniel kertoo HS:lle, että palestiinalaisnainen menetti ensimmäisessä iskussa tajuntansa. Sen jälkeen siirtokuntalainen iski häntä vielä uudelleen. Kepin toinen pää on pallomainen, muistuttaen nuijaa. Sekunneissa nainen on tuupertunut maahan ja mies jatkaa juoksuaan ja lyö seuraavaa uhriaan.
      Miehen päällä on valkoinen paita, josta roikkuvat tzitzit, juutalaisen rukousvaatteen hapsut. Hyökkäyksiin palestiinalaisia kohtaan osallistuvat äärimielisimmät siirtokuntalaiset. BBC:n mukaan hyökkäykseen osallistui ainakin 15 naamioitunutta siirtokuntalaista.
      Israelin asevoimat sen sijaan väitti BBC:lle, että he saapuivat paikalle yhteenoton aikana ja hajottivat sen.
      Tämä on ”sataprosenttisesti” valetta, Nathaniel sanoo.
      Israelin turvallisuusjoukkojen on myös kerrottu lisänneen tarkastuspisteitä ja metallisia portteja Länsirannalla, mikä on estänyt palestiinalaisia viljelijöitä pääsemästä viljelysmailleen.

      • Anonyymi

        YK:n mukaan tämän vuoden puoliväliin mennessä oli raportoitu jo yli seitsemästäsadasta siirtokuntalaisten hyökkäyksestä. Edellisvuoteen verrattuna raportoidut hyökkäykset ovat nousseet yli 10 prosenttia.

        Siirtokuntalaiset polttavat oliivipuita, ihmisten koteja ja autoja. He tuhoavat maata ja hyökkäävät palestiinalaisten kimppuun.


      • Anonyymi

        Vuoden 2023 lokakuun jälkeen yli 1 000 palestiinalaista on saanut surmansa Israelin turvallisuusjoukkojen tai siirtokuntalaisten toimesta Länsirannalla, YK kertoo.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Se on edelleen suuri juhlapäivä Espanjassa.
      Anonyymi-ap
      2025-11-03 15:40:53

      Islam Euroopassa

      Arabit valloittivat länsieurooppalaiset valtiot pian profeetta Muhammedin aikakauden jälkeen vuonna 711. Muslimit ja kristityt eivät sopineet elämään yhdessä. Siksi toteutettiin Reconquista (takaisinvaltaus), jonka aikana muslimit ajettiin pois Euroopasta. Takaisinvaltaus kesti 700 vuotta ja päättyi 2.1.1492 Granadan vapauttamiseen. Se on edelleen suuri juhlapäivä Espanjassa.

    • Anonyymi

      Nnn

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      97
      1181
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      809
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      756
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      538
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      503
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe