😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱!!!!
https://www.is.fi/autot/art-2000011585980.html
Kun akun SOH putoaa alle 70 prosenttiin, autoa ei enää oteta vaihdossa.
Hybridiautoissa tähän pisteeseen tullaan nopeasti.
Plugareissa hitaammin, mutta niissä puolestaan polttomoottorin venttilikoneisto voi olla ruostunut pilalle eikä sellainenkaan auto kelpaa vaihdossa.
Paljon ajettua ostavan onkin turvallisinta ostaa isolla akulla varustettu oikea sähköauto.
Vaan voiko alle SOH-vikaisella hybridillä ajella edelleen vai meneekö se vikatiltaan ja pomppaako katsastuksessa? Siis jos noita saa kohta pikkurahalla... Jos muutaman tonnin lintalla ajaa pari kolme vuotta ja sitten paaliin, se on ihan ok.
Hybridiauton akku latautuu ja tyhjentyy jopa useita kertoja päivässä. SOH 70 alittuu nopeasti.
4
136
Vastaukset
- Anonyymi
skoda-simply E
- Anonyymi
Hybridiauto = Plugari. Miksi käytät 2 eri termiä samantyyppisestä autosta?
Nuo Toyotan "latauskelvottomat hybridit" ovat oma lukunsa.... bensiiniautoja (koska autoon ei saa lisää ajoenergiaa muuten kuin tankkaamalla bensiiniä), ainoa ero muihin bensiiniautoihin on se, että niissä pyritään siihen, että bensakone pyörisi aina optimikierroksilla, jolloin hyötysuhde on parempi, ja koska todellinen tehontarve ajon aikana vaihtelee, niin se hoidetaan sähkömoottorilla ja akuilla.
Todellisuudessa: Jos ja kun keksitään akku, joka ei vanhene toistuvasta lataamisesta ja virran kuluttamisesta niin tuollaisella akulla sähköautokin on hieno keksintö.
Mutta jos käytetään akkutyyppiä joka kuluu pilalle edestakaisesta latauksesta ja purkamisesta, niin tällaiset sähköautot ovat ostajan huijaamista. Halvat energiakustannukset mutta sitäkin kalliimmat kokonaiskustannukset. Eli pelkkä bensiiniauto tulee halvemmaksi kuin auto, johon pitää esim. 5 vuoden välein uusia koko ajoakku, ja siitä ei välttämättä edes kymppitonnilla selviä.- Anonyymi
Meinaatko että mikään ei saisi kulua?
Akku kuluu käytössä. Sille ei voi mitään. Vastaavasti niin kuluu kaikki todellisen maailman laitteet.
Minä tilasin plugarin jälkeen sähköauton koska nimenomaan kokonaiskulut on edullisemmat ja käytettävyys parempi.
Miksi ihmeessä jatkuvasti jankkaat ja valehtelet tuosta 5v välein akun uusimisesta?
kaikissa on vähintää 8v akkutakuu ja sen jälkeen ei akkua kokonaan uusita vian iskiessä.
Ajoa akut tyypillisesti kestää enemmän kuin autoilla ajetaan ennen romutusikään mikä Suomessa on keskimäärin 22.8 vuotta (2024).
- Anonyymi
Tekniikan Maailmassa kerrottiin, että toisin kuin moni luulee akkuvikaisella hybrdidiautolla ei voi ajaa, vaikka polttomoottori toimisi. Tai toisinpäin mikä on yleisempi tilanne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532875Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.391584Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211222
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151085Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371009Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.322957