Kelalle kunnista periytynyt toimeentulotuki

Anonyymi-ap

kaipaisi jotain räätälöintiä ettei tilejä tutkittaisi sentään?

eihän siinä mitään järkeä jos ihmeen kaupalla 100e olisii tilillä vielä kuun lopussa

niin se on -100 seuraavaan kuun tuesta??

eli saa n. 400e sijaan vain 300e jne..

ihmisiä voi joutua karenssien takia hakemaan tuota joskus jopa vuosia, ennen sitä ei tiliä syynätty kun tuli työttömyys päiväaraha, joka n. pari sataa isompi mitä tuo alin tuki

2

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toimeentulotuki on viimesijainen: sitä saa vain, jos muut tulot ja varat eivät riitä välttämättömiin menoihin (vuokra, sähkö, ruoka jne.).

      Varat lasketaan mukaan: pankkitilillä olevat rahat, säästöt ja muut helposti käytettävissä olevat varat otetaan huomioon.

      Ajankohta: Kela tarkastelee yleensä koko tukikuukauden tilannetta. Jos sinulla on kuun vaihteessa 100 €, se katsotaan seuraavan kuukauden käytettävissä olevaksi varaksi.

      Vähennys: käytännössä tämä tarkoittaa, että toimeentulotukea maksetaan 100 € vähemmän, koska sinulla on jo tuo summa käytettävissäsi.

      Tämä on todella typerä tuki koska ennemmin pitäisi olla "alentunut työmarkkinatuki" jos tulee rankaisu jos ei ehtinyt tapaamiseen usein siis aina peruu tms.

      Toki sen olen huomannut empiirisesti myös että monet jotenkin tutut aikoinaan ne aika käteisenä nippua piti taskussa, mistä nyppivät seteliä, tili siis aina tyhjäksi kokonaan kun pummien rahat tuli.. koko ikä työtä tekemättä ja sossu täti tuki muuttotuet jos asuntoa vaihtaa pitää jne..

    • Anonyymi

      Voin ihan kokemuksesta sanoa, kelan tuesta ei takuulla jää mitään säästöön, loppukuussa syöt kynsiäs.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      150
      10940
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6222
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5567
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      80
      5468
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      165
      4420
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      73
      4348
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      52
      3829
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      27
      3825
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      16
      3493
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3100
    Aihe