Ei olisi pitänyt nimetä kaikkien ladattavien hybridien akkuja kestämättömiksi.

Anonyymi-ap

Alta linkistä aukeavalla sivulla mainitaan merkkejä, joissa on huonot akut, kuten Porschen Panamera, Mercedes-Benzin ladattava C350e, BMW ja Volvo.

Itselläni on keväällä 2017 uutena ostamani eli lähes 8 vuotta vanha ladattava Toyota Prius ja auto näyttää kesällä ajomatkaksi 58 km ja kovalla pakkasella 38 km eli samat mitkä auto näytti uutena ja todelliset ajomatkatkaan eivät ole lyhentyneet. Autolla on ajettu 163.000 km ja sitä on ladattu aivan joka päivä.

Ei nuo väitteet ainakaan minun Toyotaa koske ja tuskin muitakaan Toyotia. Toyota tuntee akut sillä se on valmistanut "itselataavia" hybridejä 28 vuotta ja ladattavia hybridejä 14 vuotta.

https://www.is.fi/autot/art-2000010971270.html

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

        Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
        Maailman menoa
        159
        10961
      2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

        vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
        Maailman menoa
        114
        6232
      3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

        sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
        Maailman menoa
        170
        5577
      4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        84
        5484
      5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

        Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
        Maailman menoa
        166
        4435
      6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

        Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
        Maailman menoa
        76
        4366
      7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        39
        3846
      8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

        mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
        Maailman menoa
        53
        3840
      9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

        ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
        Maailman menoa
        17
        3504
      10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

        "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
        Maailman menoa
        85
        3100
      Aihe