Laukoa törkeyksiä hihhuleista tällä palstalla. Ajan voisi käyttää paremminkin. Käydä vaikka ulkona tai katsoa telkkua. Mutta ei! Täällä pitää kytätä 24/7. On siinäkin elämä!
Ateismi on ajan hukkaa
21
299
Vastaukset
- Anonyymi
Ateistit eivät osaa olla hiljaa. He tuputtavat aina ateismiaan muille ja haukkuvat hihhuleita.
- Anonyymi
Missäs se hihhuleitten lähimmäisrakkaus piileskelee?
Se on yhtä kadoksissa kuin heidän Jumalansa. - Anonyymi
Milloin ateistit ovat tuputtaneet ateismiaan muille? En ole koskaan kuullut, että ateistit olisivat menneet koputtelemaan ihmisten oville.
Jos ateismi ei kiinnosta, ei kannata tulla ateismi-palstalle pyörimään...
- Anonyymi
Eihän ateismi ole "törkeyksien laukomista hihhuleista"...
Kovasti kuitenkin hihhulit tulevat ateismi-palstalle laukomaan törkeyksiä ateisteista. Eivätkö ateistit saisi edes puolustautua uskovaisten perusteetonta panettelua vastaan? - Anonyymi
Ei ateismi ole tekemistä, joten miksi se olisi ajanhukkaa?
- Anonyymi
Ateismin harjoittaminen on ajan hukkaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateismin harjoittaminen on ajan hukkaa.
Miten ateismia harjoitetaan?!
Ateismi on jumaliin uskomattomuutta, joten siinä ei tehdä mitään. (Edellä juuri joku sanoi tämän.) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten ateismia harjoitetaan?!
Ateismi on jumaliin uskomattomuutta, joten siinä ei tehdä mitään. (Edellä juuri joku sanoi tämän.)Ateismia harjoitetaan esimerkiksi tällä foorumilla tai lukemalla siitä kirjoja ja uskontokritiikkiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateismia harjoitetaan esimerkiksi tällä foorumilla tai lukemalla siitä kirjoja ja uskontokritiikkiä.
Onko ateismista kertovien kirjojen lukeminen muka ateismin harjoittamista?
Jos luen kirjaa ateismista, olenko silloin uskomatta jumaliin? Vai luenko vain kirjaa siitä?
Monet ateistit ovat ateisteja ihan siitä kirjoja lukemattakin...
En usko, että puoletkaan ateisteista on lukenut yhtään kirjaa ateismista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko ateismista kertovien kirjojen lukeminen muka ateismin harjoittamista?
Jos luen kirjaa ateismista, olenko silloin uskomatta jumaliin? Vai luenko vain kirjaa siitä?
Monet ateistit ovat ateisteja ihan siitä kirjoja lukemattakin...
En usko, että puoletkaan ateisteista on lukenut yhtään kirjaa ateismista.Juu, en ollut vielä lukenut yhtään kirjaa, edes lastenkirjoja, kun hoksasin, ettei lähi-idän syyllisyysuskoto uponnut minun lapsen mieleeni.
- Anonyymi
Ateisti voi rauhassa katsella tv:tä vaikka ympäri vuorokauden ,mutta vähitellen se puuduttaa.Kyllä maailmassa on paljon muutakin tekemistä kuin jumalan palvominen ja virsien laulanta. Käyn täällä katsomassa, miten tyhmäksi voi uskominen tehdä ihmisen.
- Anonyymi
"Käyn täällä katsomassa, miten tyhmäksi voi uskominen tehdä ihmisen."
Tämä on oikein hyvä paikka siinä ja ikinä ei jää ilman uusia yllätyksiä tuolla saralla. 🙏 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Käyn täällä katsomassa, miten tyhmäksi voi uskominen tehdä ihmisen."
Tämä on oikein hyvä paikka siinä ja ikinä ei jää ilman uusia yllätyksiä tuolla saralla. 🙏Jeesus on Jumala. Jos uskot, niin pelastut.
Uskotko? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus on Jumala. Jos uskot, niin pelastut.
Uskotko?Teismi on ajan hukkaa
Ilmoitan
Laukoa tärkeyksiä omasta Jumalastaan täällä palstoilla.
- Minä minä "minun jumala, minun elämäntyyli jne"
MIÄMÄTIMIÄ- määkiä kuin karitsa omia juttujaa muiden päälle, toisten forumeilla
Ajan voisi käyttää paremminkin. Käydä vaikka ulkona taikatsoa telkkua. Mutta ei! Täällä pitää kytätä 24/7. On siinäkin Jumalan elämä!
Olen siis alkanut antaa Jumalanjulistuksia ilmi sivustolla ja moni on jo poistunut!
- Anonyymi
Tämän pitäisikin olla ateistien oma palsta, mutta aina joku Jeesuksen uhripökäle tulee vittuilemaan. Haluttaisiin puhua maailman asioista, politiikasta ja vaikka ruokakulttuurista ja resepteistä.
Vaan ei, aina joku hihu tulee palstalle kaivamaan verta nenästään. - Anonyymi
Ihminen menettää epävarman uskonsa huru-ukkoon, jos ei koko ajan sitä toitota ääneen muille ja vahvista uskoaan. Ateismissa ei ole moista mekanismia, koska ei uskota mihinkään. Maailmankatomus perustuu havaintoihin, ei (sokeaan) uskoon niin kuin uskontojen tapauksessa.
- Anonyymi
Te uskovaisethan täällä olette koko ajan vittuilemassa ja aukomasa päätänne ateisteille. Itseäni ei ateistina satukirjalla päänsä pehmittäneiden touhut liikuta vähääkään. Uskokaa vaikka maahisiin jos se teille jotain lohtua ja iloa tuo.
- Anonyymi
Uskovat puhuvat armosta, mutta ovat itse täysin armottomia. MIksi se Jumalaan uskominen tekee ihmisen niin ilkeäksi?
- Anonyymi
Uskonnollisuus ja erityisesti sen julistaminen nostaa ihmisen egon jalustalle: Kuvittelee olevansa muita parempi kun noudattaa lähetyskäskyä. Ihan normaalia keskeskasvuisten perseilyä. Yksi julistaa jumalan sanaa, toinen talouskuria, kolmas viheraatteita.
- Anonyymi
Niin, vain uskovaiset käyvät piinaamassa ihmisiä toreilla, kaduilla, netissä ja jopa tuntemattomien ihmisten ovilla. Kohteeksi joutuneiden kohdalla vähintäänkin tervettä puolustaa omaa reviiriä. Metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan.
Ei usko anna oikeutta kyseenalaistaa toisten ihmisten oikeutta uskonnon (uskonnottomiuuden) vapautta. - Anonyymi
Onhan tuo uskonsa julistajien kuuntelu ja lukeminen silkkaa ajanhukkaa.
Korvakuulokkeet ovat hyvä ratkaisu live- elämässä. Netissä voi toki leikitellä niiden kanssa kuin kissa hiirellä. Ehkä vähän rumaa, mutta he ovat aina vapaata riistaa, jos eivät osaa kunnioittaa kanssihmisiä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953547Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182358Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91138- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181002Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947