Jeesus Kristus voi sinuakin auttaa, Jumala parantaa ja pelastaa.
Käänny Hänen puoleen syntejäsi anteeksipyytäen ja katuen, käänny pois synninteiltä, pyydä että Isä Jumala ja Poika Jeesus auttaa.
Aloita aamusi rukouksella, päätä päivä rukouksella.
Kiitä, ylistä, kunnioita.
Jumalan pelko on viisauden alku.
Käänny Hänen puoleen syntejäsi anteeksipyytäen ja katuen, käänny pois synninteiltä, pyydä että Isä Jumala ja Poika Jeesus auttaa.
Aloita aamusi rukouksella, päätä päivä rukouksella.
Kiitä, ylistä, kunnioita.
Jumalan pelko on viisauden alku.
Vastaukset 70
Vanhimmat
Lausunto: olo on hyvä. Toovottavasti uskosi saa sinussa aikaan hyviä asioita. Kaikki ihmiset eivät tarvitse uskoa ollakseen onnellisia. Muistanet sen.
Entä kun eri syistä johtuen sitten elämässä seuraakin romahdus, mihin turvaat?
Viinaan ja huumeisiin, pornoon?
Ne ei ihmistä pelasta vaan tuhoaa.
Lausunto: aika erikoista, että näet ongelmien tullessa vain nuo vaihtoehdot.
Lausunto: en oikeastaan usko sellaisenaan.
Kerro nyt sitten, että mitä laittomuuksia voin tehdä ja vedota, että ne on sovitettu jo aikoja sitten. Jeesus-kortilla, mitä sen varjolla voi tehdä?
Surullista että menetit työsi Vastaamossa ja nyt joudut jakelemaan lausuntoja täällä ilmaiseksi.
Lausunto: toivottavasti läheisesi auttavat sinua.
Ei tuo ole lausunto vaan toive.
Et siis olekaan ammattilainen vaan AI -teeskentelijä.
Ei, ei ole papin saarnat auttanaat, jos sitä tarkoitit .
"ja nyt joudut jakelemaan lausuntoja ilmaiseksi."
Kiihkouskovaisuus on tosiaan äärimmäisen mustavalkoinen tapa nähdä tämä harmaan sävyjen täyttämä maailma.
Jeesuksenmorsiamet eivät voi ymmärtää, että on muitakin tapoja selvitä vastoinkäymisistä kuin sekoittaa päänsä jollakin. He pelkäävät joutuvansa Helvettiin, jos he suostuvat näkemään todellisuuden oikein, sillä se näkymä on lahkolle Saatanan luoma.
Helvettisi on yhä tänäänkin täysin järjetön keksintö ja sellaisena jumalanpilkkaa, sillä se perustuu ajatukseen että Jumala on äärettömän raaka sadisti – tai sitten Hän ei ole kaikkivaltias, vaan Saatana on.
Lausunto: toivottavasti sitä apua löytyy.
Lausunto: outo kommentti.
Koska ne on monen vaihtoehdot mihin tartutaan.
Ei se ole mikään automaatti, siis että tekopyhästi jatkaa pahuuden tekemistä tappiin asti eikä edea yritä kääntyä pois.
Jonka kanssa kinaat ei ole alkuperäinen ketjun aloittaja, tiedoksesi.
Miten Jumala on raaka sadisti kun tarjoaa kaikille pelastusta rangaistukselta, uskon kautta Poikaansa Jeesukseen??
Eikö tässäkin maailmassa pahoista teoista seuraa rangaistus, joissain maissa kuolemanrangaistus ym.?
Sanopa repe,keneltä saat anteeksi asiat,joita varastat
a)niiltä,joilta varastat
b)niiltä,joille kannat varastamasi tavarat
c)et keltään ,Jumalaa tähän ei kannata sotkea,koska hän on syytön!
Lausunto: erilaisissa kriiseissä ja ongelmissa kukin reagoi tavallaan. Sama koaler ihan kaikkia elämän tilanteita.
Jos ihminen rakastaa Israelia.Ja toivoo Israelille
kaikkea parasta,hän pääsee taivaaseen?
Niin se ei kyllä toimi.
Ihminen pelastuu uskon kautta Herraan Jeesukseen Kristukseen.
ELI Jeesus kärsi ristinkuoleman rangaistuksen meidän syntisten ihmisten puolesta, että meillä olisi pääsy Isän Jumalan yhteyteen, iankaikkiseen elämään eikä ikuiseen Helvettiin.
Tämä pitää kuitenkin ottaa uskossa vastaan, uskoa sydämessä että Jeesus todella kantoi meille kuuluvan rangaistuksen, tulee uskoa että Jeesus nousi kuolleista kolmantena päivänä, tulee uskoa että Jeesus on Herra.
Uskotko tämän??
Kuitenkin synneistä tulee tehdä parannusta, uskon kautta Jeesuksen opetusten mukaan, mutta kaikki lähtee siitä että uskoo että Jeesuksen vuodatettu veri, siis uhrilahja pahoista teoistamme, että se kattaa meidän syntimme, siis hyvittää ne iankaikkisesti.
Pyydä Jumalalta mitään salaamatta ihan kaikkia salatuimpiakin syntejäsi katumuksessa anteeksi.
Näilläkin palstoilla on kristittyjä, joiden mielestä Jumalan siunaaman pyhän Venäjän rakastaminen on yksi Taivaaseen pääsyn edellytys. (Israelista ei tarvitse välittää paskaakaan, sillä siellä ei asu oikeita juutalaisia vaan jotain "kasaareja", mitä ne sellaiset lienevätkään.)
Ainakaan Venäjän laajentumista ei saa mitenkään vastustaa, sillä silloin vastustaa myös Jeesusta.
Moniko näistä uskoo litteään Maahan kuten porukan näkyvin sketsihahmo Lääkekaappi Turtiainen, se on arvoitus.
>Pyydä Jumalalta mitään salaamatta ihan kaikkia salatuimpiakin syntejäsi katumuksessa anteeksi.
Tässäkin on jumalanpilkkaa, kun vihjataan että Hän ei aina näkisi kaikkia syntejämme riippumatta siitä miten olemme niitä yrittäneet lähimmäisiltämme salata.
Olkiukkoja
Kyllä Jumala näkee ja tietää IHAN KAIKEN, ja myös tulevaisuuden.
Kuitenkin Hän odottaa ihmisiltä totuudellista syntiensä myöntämistä ja katumusta, niiden anteeksipyyntöä Häneltä.
Odottaa että ihmiset kääntyisi parannuksen ja pelastuksen tielle, joka on ainoa Poikansa Jeesus Kristus, Herra.
Uskovaisuus mahdollistaa syntien tekemisen ilman omantunnontuskia. Kun ihminen on syntinen kuitenkin aina, niin sitä voi tehdä syntejä aivan sarjana välittämättä seurauksista. Seuroissa sitten kerran viikossa pyydetään tehdyt synnit anteeksi ja omatunto on jälleen puhdas uusien syntien tekemiseen. Ihmisenä kun en voi tätä muuttaa, mutta uskovaisena saa syntinsä anteeksi, kun ihmisluonnolleen ei mitään voi. Kätevää, eikö totta.
Niinkään se ei kumminkaan ole.
Raamatun ilmoitus, eli Jumalan sanan ilmoitus kertoo että synneistä tulee tehdä parannusta, kumminkin se on koko elämän mittainen prosessi.
Kun ihminen tulee uskoon saa hän silloin Jumalan Hengen auttamaan tässä parannuksen teossa koska tosiaan omin voimin ihminen ei todelliseen parannukseen kaikista synneistään pysty.
Siltikin on sanottava se tässä ajassa ihmisestä ei tule vielä täydellistä sanan varsinaisessa merkityksessä.
Aina kun hairahtuu on syntiä pyydettävä Jumalalta anteeksi ja käännyttävä jälleen niistä pois.
Mutta ei niissä synneissä elää pidä.
Jumala, teki itsekin syntiä ja himoitsi toisten vaimoa: Mariaa
Jumala tappoi teki tulvan
Lisään äskeiseeni .
Ruutikallo ei muuta teekkään ku syntiä,ei koskaan saa niitä anteeksi,edes käräjäoikeudessa!
On se vaan uskomattoman hyvä olla ja elää.
siis kun: Sain juuri ilmavaivat asettumaan
Pyhä henki lähti vaivaamasta?
Vain hetkeksi, ja kohta taas päästelet metaania kuin lehmälauma.
Eilen TVssä puhui joku suomalainen isä lapsensa hädästä ja sanoi "olisipa olemassa jokin NAPPI jota painaa ja asiat olisi taas hyvin".
Surullista ettei hän tiennyt jotta sellainen NAPPI on olemassa.
Jumala on Kaikkivaltias ja kuulee rukoukset. Hän auttaa hädässä. Rukoilla voi missä vain eikä sitä NAPPIA edes tarvitse etsiä.
Ei ole minkäänlaisia todisteita siitä että ihminen voisi parantaa asioitaan jotenkin muuten kuin ryhdistäytymällä ja toimimalla itse. Rukoileminen voi kyllä parantaa oloa jos on valmiiksi uskovainen tai aikeissa ruveta sellaiseksi, mutta asiat ympärillä ovat yhtä huonosti silti – ja pysyvätkin ellei ihminen ala itse tehdä jotain konkreettista.
On kyllä tehty tutkimus, jossa sairaiden joukon puolesta joko rukoiltiin (asialla oikeat uskovaiset siis eikä mitään feikkejä) tai ei, ja niiden paranemistulokset olivat hiukan paremmat joiden puolesta ei rukoiltu. (Ymmärrän hyvin, jos tämä halutaan nähdä Saatanan juonena.)
Ilman uskoa on mahdoton olla Jumalalle otollinen.
Jumalalle kaikki on mahdollista mutta me ei voida sanella mitä Kaikkivaltias Jumala tekee.
Repe, pyydä Jumalta että saisit edes sen hitusen uskoa, joka voisi kasvaa suureksi ajan myötä.
*Jumalalta
Raamattu on pelkästään ihmisen vilkkaan mielikuvituksen tuote, ja niin on siten siinä mainittu "syntikin", joten ollos huoletta ja jatka elämääsi nauttien siitä ja kunnioittaen samalla muiden ihmisten oikeutta nauttia ainutkertaisesta elämästään.
Kun ei näe maailman suurinta ihmettä niin jää todella paljosta vaille.
Mutta itsepä valitset täysin vapaasti rappion.
Raamattu - tekee ihmisestä rappiollisen, katso vaikka Putinia lisään äskeiseeni
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/vladimir-putin-sai-ristin-aidiltaan-se-sopii-hyvin-tarinaansa-venalaisyyden-ja-ortodoksisen-uskon-puolustajana
Raamattu sotauttaa
Eli Putin ohjaa elämäsi valintoja?
elin kysin: Raamatun Jumala
miksi annat Putinin ohjata, eikö olisi aika tehdä toisinpäin?
Erittäin hyvä kysyymys avaukseeni
+1 ääni!
Tämä on teissä aina yhtä hämmästyttävää, että kuvittelette saavanne ihmisiä puolellenne loukkaamalla heitä. Sinäkin kutsut "rappioksi" sellaisen ihmisen elämää, josta et oikeasti tiedä hevon vittua ja joka todennäköisesti on varsin tavanomaista ja luultavasti hyödyttää yhteiskuntaa ja lähimmäisiä enemmän kuin vaikkapa sinun elämäsi.
Älkää sitten ihmetelkö, kun ei saarnaanne kuunnella! Koko lähtökohtanne pitäisi olla aivan toinen, mutta koska se edellyttäisi teiltä melko lailla älyä (jota selvästikään ei ole), te jatkatte samalla loukkaamalla julistamisen linjalla, joka normaaleista ihmisistä puhuttaessa ei tule *milloinkaan* toimimaan.
Jeesus ei tappanut ketään.
Sanoo että laittakaa miekkanne tuppeen, joka miekkaan tarttuu, hukkuu siihen.
Putin on syntinen ihminen.
Me kaikki ollaan.
En kannata Putinin enkä lännen sotureiden murhatekoja.
Jeesus kärsi ristinkuoleman rangaistuksen meidän syntisten ihmisten puolesta, Kaikkivoipa Jumala katseli vierestä, olikohan Kämmenellä
fap fap fap
outoa kiihotusta toista sai? Ja toisen vaimon lisäksi nai.
Omia rötöksiään tua vuan sovitteli.
Minä vastan ite teoistani.
Eli Putin ohjaa Jumalan tekemiä valintoja?
Jeesuksenmorsian kyselee ymmärrettävästi uusia lahkolaisia katuojasta, mutta eihän sieltä tänne kirjoitella eikä näitä juttuja lueta. Tänne näpytellään kodin lämpimästä, ja kaikelle vihaisimmatkin ovat oikeasti vähintään jotenkin pärjäileviä.
Jeesuksenmorsian pitää Jumalaansa myös hiukan hoopona, kun kuvittelee että Hän ei tajua pikku apulaisensa keräävän taivaspisteitä pieni ketunhäntä kainalossa. Apulaisen pitäisikin jalkautua kodittomien ja muiden elämän kolhimien pariin ottamaan kädestä kiinni, mutta ei vaan jaksa. 😴
siis kun 🖤❤️🤍 Työnnämme kikkelin sisään postiluukusta ja. v 🖤❤️🤍puhumme nöräesti
täälä on JUMALA 🖤❤️🤍 tule jo uskoon 🖤❤️🤍
toimii,jos toisessapuolella e iole näljäisä susikoiraa 🖤❤️🤍
Jos tosissanne haluaisitte meitä mukaanne, ette julistaisi loukkaamalla vaan kuulijoitten järkeä ja älyä kunnioittaen.
Se on tosin vaikeampi tie, joten herää kysymys, miksi haluatte aina päästä helpommalla?
Mikä tuossa kommentissa sinua loukkasi?
Eihän ketään tarttis taivaaseen haluta jos ei se ja helvetti olisi olemassa.
Suomella oli hyvä aika jolloin kerrottiin paljon Jumalan hyvyydestä mutta mihin se johti? Pilkkaa ja irstailua tuli vaan lisää.
Se on yleistä ihmisen elämässä että vasta kurjuudessa alkaa taivas kelpaamaan. Ylpeys on pahin synti.
Eikö tuo irstailija jonka kommentti tuossa välissä on, eikö se muka ole loukkaava?
Järkeä monet selittää tuolla evoluutio- luominen -kiistoissa mutta ei järkikään kelpaa.
Ydin on se ettei ihminen kykene itse edes haluamaan taivaaseen jos ei Jumala sitä haluamista anna sydämeen.
Emmehän me ihmiset, uskovat, voi muuta kuin testata teidän haluamista kertomalla mahdollisuudesta päästä taivaaseen.
Emme me ketään VIE taivaaseen, siihen kykenee vain Kaikkivaltias.
Me uskovaiset ollaan vain pelkkiä pieniä viestinviejiä. Todisteita puheidemme puolesta voi näkyä kun joku rukoilee vakavasti sairaan puolesta ja se paranee heti. Yleensä siellä ihmisiä tulee uskoon kun NÄKEVÄT että Jumala on Kaikkivaltias.
>Todisteita puheidemme puolesta voi näkyä kun joku rukoilee vakavasti sairaan puolesta ja se paranee heti.
Tämähän on kova juttu! Annapa nyt niitä todisteita vakavasti sairaitten heti paranemisista rukousten jälkeen. (Hyväkään tarina ei valitettavasti ole nykymaailmassa todiste, vaikka vielä Raamatun aikoihin olikin. Voit koettaa vaikkapa käräjäoikeudessa onko, ellet usko.)
On kyllä tehty tutkimus, jossa sairaiden joukon puolesta joko rukoiltiin (asialla oikeat uskovaiset siis eikä mitään feikkejä) tai ei, ja niiden paranemistulokset olivat hiukan paremmat joiden puolesta ei rukoiltu. (Ymmärrän hyvin, jos tämä halutaan nähdä Saatanan juonena.)
>Ydin on se ettei ihminen kykene itse edes haluamaan taivaaseen jos ei Jumala sitä haluamista anna sydämeen.
Eli Jumala pelaa irvokkaan sadistista peliä ihmisillä. Teidän versionne Jumalasta ei totisesti ole yhtään Saatanaa parempi.
Valitettavasti en jaksa enempää keskustella Jumalan ilkkujan kanssa. Kun Hän on sinullekin elämän antanut niin jätän sen Hänen asiakseen hoitaa sinun ongelmasi.
Kuten sanoin : voimme vain testata kuka HALUAA pelastua ja sinä ilmoitat tässä että et halua joten ei ole enää mitään keskusteltavaa.
En jaksa -usko on painotaakka.
Voi hyvänen aika sentään. Ei kai kukaan voi kokea HALUA pelastua vaaralta, jonka olemassaolosta ei ole minkäänlaisia todisteita?
Ja nyt siis sinulla ei ole HALUA edes osoittaa, että väitteesi vaaran olemassaolosta ovat totta?
Fakta on, että valtava enemmistö ihmisistä haluaa kyllä pelastua selvästi todelliselta ja varmalta hengenvaaralta. On tragikoomista, että sinun mielestäsi tuon halun pitäisi syntyä vain kummalliselta vaikuttavien ihmisten omituisista väitteistä.
Tämä ei tosielämässä mene näin. Sinun pitäisi hyväksyä se ja sovittaa toimintasi sen mukaan eikä niin, että "pelastettavien" pitäisi sopeutua sinun toiveisiisi tai muuten vedät herneet.
No, olkoon sitten näin.
>Mikä tuossa kommentissa sinua loukkasi?
Etkö osaa lukea? Loukkaatte kuulijoitten _järkeä_ ja _älyä_, eikä puhettakaan että haluaisitte kuulla millä perusteilla he ovat päätyneet siihen maailmankuvaan joka heillä on.
Ymmärrän tämän niin, että 1) ette edes pysty keskustelemaan tuolla tasolla ja 2) pelkäätte uskonne alkavan horjua toisten kuuntelusta ja sitä myöten Helvetin portin saranoitten alkavan narista uhkaavasti.
>Eihän ketään tarttis taivaaseen haluta jos ei se ja helvetti olisi olemassa.
Tämä on kyllä niin "teräksistä" logiikkaa että menen ihan sanattomaksi. 😃
Totuutta puheessasi myös, MUTTA ihan samoin on tarpeessaolevia täällä, pelastusta ja elämän leipää vailla olevia.
Jeesuksessa on pelastus.
No kyllähän teidän mittarillanne "tarpeessa olevia" ollaan melkein kaikki, mutta tyylinne lähestyä heitä (meitä) on täysin toivoton ja sellaisena kannaltanne ajanhukkaa, sillä en tosiaan usko että Jumalaa voi hämätä (minähän en ole ateisti vaan agnostikko, jos ymmärrät eron).
Valitettavasti en jaksa enempää keskustella Jumalan kanssa. Kun Hän on Putinillekin elämän antanut niin jätän sen Hänen asiakseen hoitaa sinun(Putonin) ongelmasi.
Kuten sanoin : voimme vain testata kuka HALUAA pelastua ja sinä ilmoitat tässä että et halua joten ei ole enää mitään keskusteltavaa
Raamattu palaa tynnyrissä kostona Ukrainan sodasta
Uskossa on oltu jo vuosikymmeniä ja syvästi, mutta huolimatta jatkuvasta rukoilemisesta ja monista esirukouksista ei Jeesus silti ole poistanut alkoholismia, tupakointia, työttömyyttä, masennusta ja synkkämielisyyttä. Parannusta on tehty, mutta aina on pieleen mennyt eikä Jumala ole antanut siihen voimaa. Helvetin pätsi kutsuu. Jotkut nyt vaan ovat jumalankiroamia ja kadotettuja.
Lisäksi: kirkko, herätysliikkeet ja vapaat suunnat on käyty ilman vaikutusta, ja on käyty pappien, tavallisten saarnaajien ja supersaarnaajien luona ja kuultu monet kerrat, kuinka "Jeesus vapauttaa sinut synneistäsi ja riippuvuuksistasi juuri NYT ja elämäsi TULEE muuttumaan juuri NYT", mutta mitään ei ole tapahtunut.
Lahkouskovaisten mukaan kaikki vika on kuitenkin sinussa, ei saarnaajissa eikä missään tapauksessa Jumalassa.
Ehkä tosiaan olet vain jotenkin kirottu. 🤔
Ihmisen tulee lähestyä Jumalaa katumuksessa syntejään anteeksipyytäen.
Masennukseen auttaa oikeat kaverit joiden kanssa tehdä asioita, ei mielikuvitusolentoon uskominen.
Entä jos ihmisellä ei ole kavereita?
Jos ihmisen voi parantaa vai kaverit niin huono on tilanne kun ihminen ei itse kumminkaan itseään pysty myöskään parantamaan eikä varsinkaan Helvetiltä pelastamaan.
Vain Jumala/Jeesus parantaa ja pelastaa.
Usko ainoastaan, mutta uskon kautta Herraan Jeesuksen Kristukseen, käänny synneistä.