Aurora-sähkölinja avataan 2 viikon päästä

Sen jälkeen saamme 2300 MW Euroopan edullisinta sähköä Pohjois-Ruotsista. Se on tuuli-ja vesivoimaa. Mitä tähän tuumaa kivihiili-persut? Vieläkö kaipaatte venäläistä sähköä?
8119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kapasiteetti on nyt Pohjois-Ruotsista 1500 MW. Aurora kasvattaa sitä 800 MW eli melkein yhden Olkiluoto 1 tai 2 verran.

Äänestä

Lisää tuulivoimakapasiteettia tulossa parin viikon päästä 455 MW. Suomen tuulivoimakapasiteetti olisi silloin 9692 MW.

Äänestä

Hyviä uutisia. Ja hyvä muistaa että persut ovat vastustaneet tuulivoimaa. Halpa sähkö kyllä kelpaisi.

Äänestä

Mutta pystyykö Suomen kantaverkko siirtämään tuon tehon ympäri Suomea.

Äänestä
  • Pystyy vielä. Tosin jatkoa ajatellen siirtoverkkoa on vahvistettava. Etelä-Suomi on laiminlyönyt tuulivoiman rakentamisen. Tasoittava tekijä on Tornio jossa kulutetaan sähköä Helsingin jälkeen eniten kunnista. Syy on tietenkin Tornion jaloterästehdas.

    1Äänestä

Ruotsissa Oskarshamn 3 ydinvoimala käynnistyi tänään aamulla. Huomenna illalla tuottanee jo 1400 MW sähköä joten Tukholman alue tarvitsee pohjoisesta vähemmän sähköä. Eli enemmän riittää Suomelle kun vähätuulisia päiviä tulee vastaan.

Äänestä

Lyödäänkö vasen kives vetoa, että jos katsotaan sähkön hintoja vuoden päästä ja verrataan nykyisiin, ne ovat nousseet? 😆

Äänestä

Pitäisi vielä saada paksut tapsit suoraan Norjaan vesiputouksille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sen jälkeen saamme 2300 MW Euroopan edullisinta sähköä Pohjois-Ruotsista. Se on tuuli-ja vesivoimaa. Mitä tähän tuumaa kivihiili-persut? Vieläkö kaipaatte venäläistä sähköä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu