Miksei vaihteistöljyjä vaihdeta?

Anonyymi-ap

Vein auton isoon huoltoon ja olin tietoinen että vaihteistoöljynkin pitäisi vaihtaa samalla.
Katselin kuittia siinä tiskillä ja huomasin ettei siellä ole niiden vaihtoa mainittu. Kysyin asiasta ja ihan huuli pyöreänä kysyi että olisiko ne pitänyt sitten vaihtaa. Sovittiin että seuraavalla kerralla sitten. Katsoin että se on aika helppo homma. Proppu pois, proppu kiinni ja täyttöaukosta uudet. Voi olla että vaihdan itse samalla kun renkaatkin vaihdan.

Unohdin mainita asiasta vaikka olen edellisiin autoihin vaihdon tilannut eikä tullut mieleenkään ettei merkkihuolto vaihda niitä ellei sitä erikseen vaadi koska niille nyt on asetettu vaihtoväli. Ja turha sanoa että ei niitä ennenkään ole vaihdettu mutta öljy kuluu ja täts it.

11

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu autosta....mitä teknisempi ja hienompi automaatti niin sitä kalliimpi toimenpide,,,

    • Anonyymi

      Ei se aina ole noin yksinkertaista. Joo proppu pois ja öljyt pihalle on helpoin tapa, mutta sitten moni haluaa vielä huuhtelun laatikolle et kaikki paska tulee pois sieltä, ja lisäksi sen vaihteiston öljynsuodatin pitäisi vaihtaa myös ja se saattaa olla v...ssä paikassa. Aika harvassa on vielä merkit, joissa tuo kuuluu huolto-ohjelmaan, moni vaan tietää että se todella kannattaa tehdä.

    • Anonyymi

      Kyllä ne ainakin automaatissa kannattaa vaihtaa. Mm tojossa se tehtiin
      105.000 välein ja hynyssä jopa 60,000 välein.
      Ilmankos ne toimivatkin moitteettomasti lukuisia vuosia.

    • Anonyymi

      Esim. VAG: huolto-ohjelmaan ei kuulu vaihteiston oljyn vaihto. Millä muulla
      toimenpiteellä varmistetaan ettei kyseinen kulkine ole liikenteessä yli sovitun
      ajan? Itse kyllä kierrän kaukaa kyseiset korjaamot. Saabissa 8-kymmentä luvulla
      suosittelivat vaihteistoöljyn vaihtoa vaikka sitä ei ollut huolto-ohjelmassa.

    • Anonyymi

      Riippuu autosta onko annettu vaihtoväli vai ei. DSG märkä kytkin 60 TKM, DSG kuiva kytkin 100 TKM mekatroniikka, ZF turbiini ei ole annettu vaihtoväliä mutta käytännössä olen huomannut että 100 TKM niin vaihtaa paremmin.

      Oma juttunsa on suodattimen vaihto tai sen peseminen.

      • Anonyymi

        VAG-autojen kanssa tekemisissä olevat sanovat että 60tkm on järkevä vaihtoväli kuivakytkimiselle autolle. Mahdollinen Haldex kannattaa huollattaa samalla.


    • Anonyymi

      Oliko aloituksen autosta kyseessä autmaatti vai manuaali laatikko?sain sen käsityksen tekstistä että kyseessä manuaalilaatikko.on ihan eri asia tuo öljynvaihto automaattilootaan kuin manuuaaliin.

      • Anonyymi

        Manuaali. Vaihdoin ne tuossa eilen. Kyllä ne likaiset olivat.
        Jenkkiautoihin vaihdoin aateeäffät ja suodattimen joka kerta kun vaihdoin moottoriöljytkin. Se oli ainakin silloin halpaa kuin saippua ja aina oli iso pytty tallissa.


    • Anonyymi

      Kaikissa manuaaleissa ei ole tyhjennysproppua.

      • Anonyymi

        Katsoin että meillä on kaikissa autoissa. Toiseen autoon huolto vaihtoi ison huollon yhteydessä.


    • Anonyymi

      Turhoo hommoo, tuollainen lutroominen, tekniikka ratkaisee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      167
      6424
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      96
      2949
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      98
      1826
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1535
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      10
      1256
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1117
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      1077
    8. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      993
    9. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      990
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      988
    Aihe