Onko kreationisti tosiaan jumalan kuva?

Anonyymi-ap

Onko Jumala yhtä tyhmä kuin kreationisti vai onko vain peili rikki?

4

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollahan siis tarkoitetaan ulkonäköä. Jumala teki ihmisen omaksi kuvakseen.

      Mutta kun tuota alkaa biologisesti avaamaan, niin homma menee oudoksi.

      -Ihminen ei ole yksittäinen organismi, vaan on symbioosissa monien kanssa ihan siinä pisteessä, ettei voi elää ilman niitä. Miten tämä toimii luomisen kanssa?

      -Sukupuolien olemassaolo ei ole järkevä. Tämä yksittäinen jumalan kuva kuuluisi olla sukupuoleton, koska sukupuolella ei tee mitään.
      Tähän samaan liittyen on tietysti ihmisessä oleva lisääntymiseen liittyvä mekanismi. Onko Jumalalla esimerkiksi napa?

      -Luomisen järjestys ja DNA. Ihmisen perimää voidaan verrata muuhun luontoon samanlaisuutensa kanssa. Raamatussa luomisjärjestys on kysymysmerkki. Tästä järjestyksestä huolimatta olisi Jumala luonut muutkin organismit itsensä kuvan mukaan.

      -Miten valmiiksi aikuiseksi luotu ihminen edes toimisi? Ihmisellä menee hyvinkin pitkä aika elämässä oppia perustaitoja, kuten motoriikka ja kehon hallinta. Jokainen joka on ollut vauvan kanssa tekemisissä tuntee pulauttelut. Tämä on yksi niistä asioista, joita ihminen oppii.

      Tässä on nyt muutama jotka tuli nopeasti mieleen.

    • Anonyymi

      Jumala on kreationistin luoma kuva, siksi se on tasan yhtä fiksu kuin kretu itse.

    • Anonyymi

      Vai irvikuva?

    • Anonyymi

      Jos Raamattu on siinä esitetyn jumalan sanaa, yhtä tyhmiä ja tietämättömiä ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      176
      22339
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9552
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      33
      7534
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      83
      6362
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      185
      6024
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      44
      5031
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4666
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4416
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      91
      2122
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1409
    Aihe