Pääkirjoitus
Maltillisimman näkemyksen mukaan EU:n pitäisi pystyä kanavoimaan Venäjän hyökkäystä torjuvalle Ukrainalle lisää rahaa ennen kesää. On myös sanottu, että sotaa käyvän maan kassa tyhjenee jo ensi vuoden alussa. Epävirallinen takaraja EU:n rahoitusratkaisuille näyttäisi olevan tuleva maaliskuu.
Eli aikaa on vähän.
Hyvältä kuulostava, mutta käytännössä vaikea Ukrainan tukeminen Putinin rahoilla tyssäsi viikon takaisessa EU-huippukokouksessa Belgian vastustukseen.
Valtaosa Venäjältä jäädytetyistä varoista makaa Euroclear-arvopaperikeskuksessa Belgiassa. Maan hallitus pelkää jäävänsä yksin, jos Venäjä päättää kostaa tavalla tai toisella. 140 miljardin euron lainan takaamisesta on sovittu, mutta se ei riitä Belgialle.
Valtaosa Venäjältä jäädytetyistä varoista on Belgiassa.
Siksi EU-johtajien päätös valtuuttaa komissio edistämään sotakorvauslainaa kutistui kehotukseksi selvittää vaihtoehdot. Painetta lisää se, ettei niitä juuri ole.
Venäjältä jäädytettyjen varojen käyttämiseen kaivettiin ratkaisu, koska tiedettiin, että Saksa ja Alankomaat tuskin suostuvat Ukrainan rahoittamiseen yhteisvelalla. Vastustusta lisää se, että yhteisvelkaa haluavat ne jäsenmaat, joilta on herunut suhteessa vähemmän rahaa Ukrainalle ja joiden julkinen talous on kuralla.
Vielä yhteisvelkaakin vaikeampaa on haalia Ukrainalle rahaa suoraan jäsenmaiden budjeteista.
Se kestäisi liian kauan ja päättyisi todennäköisesti huonosti. Kaikki tarvitsevat rahaa myös oman puolustuksen vahvistamiseen, eivätkä muut julkiset menot ole missään pienenemässä. Pikemminkin päinvastoin.
Koska Yhdysvaltain taloudelliseen tukeen ei enää voida luottaa, Ukrainan talous on vielä ainakin kaksi tai kolmekin vuotta Euroopan tuen varassa. Jotain pitää siis tehdä.
Kaikki EU-maat tarvitsevat rahaa myös oman puolustuksen vahvistamiseen.
Kaikista riskeistä huolimatta Putinin rahojen käyttäminen Ukrainan tukemiseen on paras, eli enemmän kuin huonoista vähiten huono vaihtoehto. Se on juuri oikealla tavalla kirvelevä isku hyökkääjälle ja EU-maiden taakanjaon kannalta kaikkein oikeudenmukaisin malli.
Siksi ongelmat on nyt ratkaistava nopeasti. Ja jos tämä tie nousee pystyyn, yhteisvelkaa vastustavien on pakko joustaa.
EU-maat eivät saa ajautua Ukrainan tukemisessa kohti historiallista epäonnistumista. Se olisi voitto Putinille ja katastrofi koko Euroopalle.
Maaseudun Tulevaisuus: Ukrainan rahat loppuvat vuodenvaihteessa
10
101
Vastaukset
Tilanne on vaikea. EU on hirttäytynyt päätöksentekomekanismiinsa eikä hyvältä näytä. Joudumekohan tosiaan todistamaan SOTAKÄÄPIÖN "voitonjuhlia"?
Laitoin lainausmerkit tarkoituksella, sillä kyllähän tämä olisi jo nyt Pyrrhoksen voitto. Mitä Venäjä aikoo tehdä miehitysjoukoilleen? SIllä tokihan he tarvitsevat sotilaita kontrolloimaan Ukrainaa. Rahanmeno siis jatkuu siltä osin.
Tuhannet ja taas tuhannet kotiutetut sotilaat miettivät kotonaan mitä he tekisivät kun ei ole töitä eikä ammattitaitoakaan. Se on selvä, koska rintamalle on lähtenyt kaikki se yhteiskunnan pohjasakka vankiloita myöten. Venäläinen yhteiskunta vapisee liitoksissaan. Voi miten ihanaa!- Anonyymi
Yksiselitteisesti EU:lla ei ole legitiimiä oikeutta varastaa Venäjän varoja, koska ukraina ei ole EU:n jäsen, eikä EU ole sodan osapuoli.
Jos EU haluaa tunkea tuohon molokin pohjattomaan kitaan lisää varoja, on se tehtävä omasta kukkarosta, tai tietenkin vaihtoehtona julistaa Venäjälle sota ja näin tulla asianomistajaksi. - Anonyymi
"Maaseudun Tulevaisuus: Ukrainan rahat loppuvat vuodenvaihteessa"
Mutta ei hätää ato-suomen idiootti johtajat ottavat lisää ulkomaista velkaa ja työntävät sen Ukrainaa, jotta se jaksaa jatkaa luuseri sotaansa. - Anonyymi
Kunnon pitkänkantaman aseet Ukrainalle, jolla voivat iskeä venäjällä kriittiseen infraan ja aseteollisuuteen, niin ehkä sellaisella olisi vaikutusta.
- Anonyymi
On ilman muuta vaikutusta, ne näkyvät heti perään ukrainassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On ilman muuta vaikutusta, ne näkyvät heti perään ukrainassa.
Jos aseteollisuus saadaan polvilleen, niin uusia aseita ei valmisteta. Jos polttoaineteollisuus saadaan polvilleen, niin polttoainetta aseiden ja joukkojen kuljettamiseen ei ole. Puhdasta logiikkaa.
"!Mutta ei hätää ato-suomen idiootti johtajat ottavat lisää ulkomaista velkaa ja työntävät sen Ukrainaa, jotta se jaksaa jatkaa luuseri sotaansa"
No mitä ehdotat tehtäväksi? Miten tuo pitäisi estää jos sitä haluat sanoa? Vai oliko sinulla mitään asiaa ja tulit tänne vain valittamaan? Jos näin, niin minä valitan sinun kanssasi jos se yhtään helpottaa:
VALI VALI VALI. VOI KUN ON SURKEAA. IDIOOTIT. VALI VALI. VELKAA. VALI VALI
Auttoiko?- Anonyymi
Nato-suomen valtiontalous kyykkää syvää slaavikyykkyä samaan tahtiin kun Ukraina nyt romahtaa.
- Anonyymi
Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö löi pöytään kovat luvut – näin taloutta on sopeutettava
Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Juha Majanen löi pöytään kovat luvut. Hän varoitti velkasuhteen kriittisen rajan ylittämisestä1
Nato-suomen valtiontalous ei kestä Ukrainan tukemista, siitä on luovuttava HETI!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512