Kristityt ja teknologia

Anonyymi-ap

Meidän uskovien saama armo aikaansaatiin ihmisten kiduttamalla tappamiseen tarkoitetulla teknologialla. Sokea teknologiavastaisuus ei siis ole mitenkään tavoiteltava asia. Mutta ei tietenkään usko siihen, että teknologia pelastaa ihmiset. Teknologia oli vain väline Jeesuksen ristiinnaulitsemisessa. Tarvittiin puhdas taivaallinen uhri. Koska syntiinlankeemus oli jo tapahtunut, oli parempi, että ristiinnaulitseminen kehitettiin kuin, että sitä ei kehitetty. Se minkä ihmiset tarkoittiviat julmuudeksi ja kostoksi rikollisille, onkin koitunut lukemattomien ihmisten pelastukseksi Jeesuksen veren kautta.

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis: "Mutta ei tietenkään ole tavoiteltavaa usko siihenkään, että teknologia pelastaa ihmiset." Kaikki näkevät ja joutuvat myöntämään, että teknologia tuo mukanaan aina uusia ongelmia, koska kaikki ihmiset ovat syntisiä.

    • Anonyymi

      Johannes 19:18 FB38
      [18] Siellä he hänet ristiinnaulitsivat ja hänen kanssaan kaksi muuta, yhden kummallekin puolelle, ja Jeesuksen keskelle.

      2. Korinttilaiskirje 5:21 FB38
      [21] Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi.

      Galatalaiskirje 3:13 FB38
      [13] Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme — sillä kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu" —

      Kolossalaiskirje 2:14 FB38
      [14] ja pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen, joka oli meitä vastaan ja oli meidän vastustajamme; sen hän otti meidän tieltämme pois ja naulitsi ristiin.

      Kolossalaiskirje 1:20 FB38
      [20] ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta, hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa kaikki, hänen kauttaan kaikki sekä maan päällä että taivaissa.

      Galatalaiskirje 3:1 FI1776
      [1] Te hullut Galatalaiset! kuka teidät on vimmannut totuutta uskomasta? joiden silmäin eteen Jesus Kristus kirjoitettu oli, teidän seassanne ristiinnaulittu.

      Efesolaiskirje 1:7 FB38
      [7] jossa meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan.

    • Anonyymi00003

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2768
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2611
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      30
      2128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1907
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1885
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      34
      1597
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      814
    Aihe