Nykyisin huolto-ohjelmassa säästetään.
Useimmat autot ovat uusina vuokralla tai liisattuja ja kustannukset tingitään huolloista.
Kaikki toimenpiteet huollossa jotka eivät aiheuta VÄLITÖNTÄ rikkoutumista jätetään pois.
Koska uusi auto kuin auto kestää 100...150 tkm ilman huoltojakin säästetään uuden ostajan kuluja.
Sama koskee LL-öljyä, vaihteistoöjyä, neliveto öjyjä, jarrunestettä, ohjaustehostinta, ilmastointia, rasvausta (kyllä kaikissa autoissa on rasvauskohteita), jätetään ne pois.
Kun auto tulee 2. omistajalle tulisi laatia uusi oma huolto-ohjelma jossa täydennetään puutteet.
Miksi huollossa pitää säästää?
10
254
Vastaukset
- Anonyymi
Et näköjään tiedä paskaakaan mistä puhut. Leasing-maksu pitää sisällään huolto- ohjelman mukaiset huollot merkkihuollossa ja velvoittaa kuskia huomauttamaan auton ajallaan. mitään laskua huoltokäynnisyä. Siksi lesingautot ovat parhaiten huollettuja autoja.
- Anonyymi
No oletpas sinä hölmö.
Liisaus ja vuoraus kilpailee halvalla hinnalla.
Liising sisältää typistetyn huolto-ohjelman, leima ei takaa mitään.
Halpa hinta saadaan aikaan tinkimällä huolloista, LL-öljyt on tyyppiesimerkki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No oletpas sinä hölmö.
Liisaus ja vuoraus kilpailee halvalla hinnalla.
Liising sisältää typistetyn huolto-ohjelman, leima ei takaa mitään.
Halpa hinta saadaan aikaan tinkimällä huolloista, LL-öljyt on tyyppiesimerkki.Tyhmähän sinä olet. Taidat olla näitä öljyhöpöjä joiden mukaan öljyjä pitää vaihtaa yhtenään, hihii!
Liisareihin tehdään normaalit huollot, ei ole olemassa mitään "typistettyä" huolto-ohjelmaa.
Joku nuokin autot omistaa ja eihän kukaan halua, että omistamiaan autoja ei huolleta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No oletpas sinä hölmö.
Liisaus ja vuoraus kilpailee halvalla hinnalla.
Liising sisältää typistetyn huolto-ohjelman, leima ei takaa mitään.
Halpa hinta saadaan aikaan tinkimällä huolloista, LL-öljyt on tyyppiesimerkki."Liising sisältää typistetyn huolto-ohjelman"
Olet idiootti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhmähän sinä olet. Taidat olla näitä öljyhöpöjä joiden mukaan öljyjä pitää vaihtaa yhtenään, hihii!
Liisareihin tehdään normaalit huollot, ei ole olemassa mitään "typistettyä" huolto-ohjelmaa.
Joku nuokin autot omistaa ja eihän kukaan halua, että omistamiaan autoja ei huolleta.No jotain autoista tietävänä niin todellakin vaihdan autooni öljyt 1v/15000km välein sanoi huolto-ohjelma mitä vaan, sama pätee automaattivaihteiston ja nelivedon öljyihin. Ja kyllä käytetään edelleen LL-öljyjä moottorissa..
- Anonyymi
Jos autoa ei ole huollettu ajallaan ,esim ilmastointi,öljyt, niin ei siitä kannata maksaa paljoa..tai ennemmin ostaa sellaisen joka on huollettu...nyky autoissa alkaa viat 100.000 km jälkeen oli sitten merkki mikä tahansa.monesti jarrut on ajettu loppuun jne...olen nähnyt 150.000 ajettuja ,joihin ei ole vaihdettu öljyjä kertaakaan eikä jarrukevyjä,,,suosittelisin että jos ostaa kalliimman niin käyttää auton autotohtorilla tai jossain muualla...myyjiin en luottaisi ja heidän lappuihinsa..
- Anonyymi
No nyt pääsi jo ihan liikaa liioiteltua skeidaa pojun suusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No nyt pääsi jo ihan liikaa liioiteltua skeidaa pojun suusta.
Mikä vikaa on käyttää auto autotohtorilla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä vikaa on käyttää auto autotohtorilla?
Tottakai kannattaa tutkituttaa auto,eihän se maksa paljoa...näkee ruosteet ,pakoputkistion ,ajetut kilometrit,alustan lommot , jne...kyllä on tyhmää ostaa sika säkissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial161741Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3071361Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091092- 132998
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898