Pelkkää valhetta vai täyttä totta?
" Evoluution kautta on kehittynyt myös nykyihminen, joka erkani ihmisapinoista ja kehittyi Afrikassa noin 300 000 vuotta sitten. "
Onko tämä valhe totta vai valhe?
Kuinka luotettavaa on ihmisen mahdollisuus tietää maan päällä tapahtunutta massatapahtumaa, jossa apinat alkoivat muuttumaan ihmisiksi 300.000 vuotta sitten, kun maan ikä alkaa olla pijan vasta 6000vuotta.
Luotatko höpöhöpöön, jota kutsutaan kaikessa naurettavuujessaan tieteeksi, joijenkin valehtelijoijen vakuuttamina, vai Jumalaan, jonka ilmoitustiksija aikaseuraamalla osaamme laskea maan ijän oikein.
Selef Urge
Evolutiivinen historia
10
64
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ihmisen kulttuurinen kehitys vain jotain tuhansia vuosia vanhaa ja meidän suomalaisten vasta satoja vuosia.
Siitä voi jotain päätellä miten olemme apinoista muovautuneet ja miten apinat eivät ole vielä pysyneet vauhdissa mukana.
Pian kuitenkin tulevat perässä.- AnonyymiUUSI
Aloittaja on mielenkiintoinen hörhö. Hän yrittää horjuttaa luottamusta tieteeseen. Tämä on osa äärioikeiston pyrkimyksiä. Lieneekö kirjoittaja mikään oikea uskovainen?
Venäjän trollit yrittävät horjuttaa kaikkia länsimaisia organisaatioita ja yhteiskunnallista luottamusta. Suomessa ovat lankaan menneet vain pieni osa ihmisistä.
- AnonyymiUUSI
Rukoillaan Suomen puolesta!
https://www.youtube.com/watch?v=158_Xp5Oyjs&list=RD158_Xp5Oyjs&start_radio=1- AnonyymiUUSI
Juu mikäpä ettei Suomenkin puolellisesta, ja Israajeelin puolesta rukoil kaali soikaamme oikein paatoksen kanssa täyves tohinas. Aivan iiiiihaaaanaa piisi tuo linkkiläisyys.
Aaaaaaaameeeeen, aaaameeeen, aaamen, aaa aaa aa meeen, a a a a aaamen, aaa aaa aameeen!
Selef Urge - AnonyymiUUSI
Mikä on tuo kalliin näköinen jalokivi naisen kaulassa 1.17 videokohdassa. Korvassa näkyy olevan samaa sarjaa ja varmaan toisessa. Onko nuo smaragdeja? Näyttää aika isoilta jalokiviltä, joten ei varmaan kovin halpoja koristautumisesineitä.
- AnonyymiUUSI
Alussa Jumala loi taivaan ja maan....
Maapallo saattoi olla olemassa miljoonia vuosia ennenkuin Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus!"
Päiviä ei voi laskea ennen sitä.
Mitä maan ihmisten ilaantumiseen tulee, niin meitä on nyt kahdeksan miljardia. Tiedemiesten mukaan ihmisiä oli muutama miljoona 5000 vuotta sitten.
Tee itsellesi taulukko, mihin vedät perusviivaksi vaikka metrin viivan kuvaamaan miljoonan vuoden kehitystä. Ja sitten piirrät siihen väestön kasvun, yksi miljoona on yksi kymmenesusa millimetriä ylöspäin. Tarvitset aika ison paperin.
Pohjalinjalla näet kuinka väestö kasvoi noin yhteen millimetriin 99,5 senttimetrin matkalla, mutta viimeisen puolen sentin matkalla väestö kasvoikin yhden metrin korkeuteen.
Tee tuo piirros todellisuudessa, niin et koskaan enää usko ihmisen kehittyneen miljoonia vuosia.
Sama näkyy myös tiedemiesten taulukoista, vaikkakin niihin on yritetty sijoittaa myös hitaan kehityksen mahdollisuus, ja kasvukäyrät ovat virheellisiä ja väärässä mittakaavassa.
https://www.weforum.org/stories/2021/12/world-population-history/ - AnonyymiUUSI
Rakenteiden ja perimän samankaltaisuus todistaa kehityksen ja yhteisen esi-isän. Evoluutioteoria on tieteellinen oikeaksi todettu teoria. Evoluutio on luonnossa tapahtuva ilmiö.
- AnonyymiUUSI
Näinhän ne valehtelee:
" esi-isäsi olivat luolissa ja metsissä"
Toistavat vaan kuulemiaan valheita ja kun ovat vaivautuneet ne valheet opettelemaan niin sittten toistavat kuin papukaijat samaa samaa samaa samaa samaa samaa keksittyä valhetta.- AnonyymiUUSI
Aamen, jumalaton valheselitys löytyy "tieteellistettynä" lähes kaikki jokaiselle Jumalan kertomaiselle totuudelle valhevastineensa. Esim. paastojamiiseen sanotaan ihmisten jo 300.000 vuotta sitten paastonneen eli ihmiskunnan valheajoituksen ajasta lähtien, vain siksi ettehei ruokaa ei ollut silloin aina saatavilla.
Tojellisuuvessa ihmiset ovat paastonneet myös siksi että he ovat luultavallisesti tienneet paaston hurjat terveys - ja parantamismahtollisuujet moniillisiin tauviksuuksiillisiin eikä lihasmassan pieni menetyksellisyys lihasten polttaantuvessa paaston aikana ole merkityksellistä ja kartettavaista, kusta tulee olla huolissaan istuessa paastotuolissaan, vaan se tulee ymmärtää olevan vain osa luonnollista kiertokulkua eikä se ole ikuisuuselämämme näkökulmasta ole järkeväällistä, jos ihminen varastoi lihaksteisija ja polttelisi roteiineja. Lopulta me kaiket olisimme vain pienijä raswaisija möykkyjä, kutka juoksentelisimme ynpäriinsä ihroissamme.
Mutta ei se niin mäne. Oikejasti paastoajat ovat hoikkija, jotkut vahvaisija, jotkut vähenmän vahvasteisija, ja kehoksemme tietää luonnostaansa luotujaansa, kuinka käsitellä sitä.
Mulla alkaa kohta pitkä pätkä etten kerro mitään syömisistäni. Joku voi oivaltaa siihen syyn, mutta en aijo itte kommentoija mitään, miksi en kerro pitkään aikaan mitä mää syön.
Naurajen kuin hevoinen,
Selef Urge - AnonyymiUUSI
Raamattu on väärässä kun sanoo maanviljelyn tulleen ennen Metsästäjä-keräilijä vaihetta ja raudan valmistuksen yli tuhat vuotta ennen kuin se keksittiin historian tietojen mukaan.
Kielet eivät syntyneet Baabelin hajaannuksesta eikä kansojen synty tapahtunut silloin. Korkeakulttuurien historia tunnetaan katkeamatta tulvan aikana: tulva on tarua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822442Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839651Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467622Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886418SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896123Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495122HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174773Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1012229Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k871498