Italiasta Suomeen 35 vuotta sitten muuttanut yrittäjä on närkästynyt kun hänen kansalaisuushakemuksensa on jumissa Migrissä. Kuopiossa asuva kaveri puhuu hyvää suomea ja selevää savvoo.
Nyt sitten Vimpelin kunnanjohtaja on luvannut auttaa kansalaisuushakemuksessa jos tämä Paco muuttaa kirjansa Vimpeliin. Mitä ihmettä, onko kunnanjohtaja niin vähätöinen, että ehtii autella ihan muualla asuvaa miestä, jos virka-ajalla hoitaa Pacon asiaa. Ehkä tullaan samalla tavalla hankkimaan lisää haamuasukkaita veronmaksajia eikä olla enää muuttotappiokunta. Mikä mahtaa olla se pikkukunnan kunnanjohtajan meriitti/kyky/painoarvo jolla Migrin prosessi nopeutuu? Saako SL tästä palkkion? Ehkä kuitenkin Vimpelistä on julkisuustemppu eli nimi ja naama lehteen & telkkariuutislähetykseen.
Voi hyvää päivää
11
500
Vastaukset 11
- Anonyymi
Kunnanjohtaja on oikeassa. Vimpelistä loppuu asukkaat ja epätoivoiset keinot on ollut otettava käyttöön. Kunnanjohtajalta loppuu työt, jos ei ole asukkaita. Kaikki mahdolliset on haalittava, keinolla millä hyvänsä.
- Anonyymi
Miljonäärejä vaan metsästämään ja verotulot tuplaamaan! Köyhät ja kipeät älkööt vaivautuko.
- Anonyymi
Kyseessä on vain yksi ukko Savosta.
- Anonyymi
Kyseessä on vain yksi ukko Savosta.
- Anonyymi
Epätoivoiset keinot k×see usesti kintuille kuin entisen naapurin älyn väläys lähtä Nissanilla kylille 2.2:ssa. Mehtään meni että rysähti. Mietityttää mitä kunta tarjoo vastineiksi vipuun meneville uusille kuntalaisille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Epätoivoiset keinot k×see usesti kintuille kuin entisen naapurin älyn väläys lähtä Nissanilla kylille 2.2:ssa. Mehtään meni että rysähti. Mietityttää mitä kunta tarjoo vastineiksi vipuun meneville uusille kuntalaisille.
Sankaruutta!
- Anonyymi
oottako vähän pöhlöjä?
- Anonyymi
Kuka kersa poltti liikuntahallin?
- Anonyymi
Noloa peukuttaa omia kommentteja.
- Anonyymi
Kaikkea siellä Vedon pipon alla mietitään?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811485
- 831306
- 1041048
- 48869
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40763Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7676Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83636Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.101594Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30576Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557