Voiko olla että lasten vanhemmat ovat kuolleet tai eivät yksinkertaisesti löydä lapsiaan tai tiedä kuinka toimia asian suhteen?
Selitys:
Kyllä, tämä on erittäin todennäköistä ja yksi suurimmista syistä, miksi ukrainalaisten lasten palautusprosessi on niin vaikea. Tilanne sodan keskellä tekee monesta perheestä täysin haavoittuvia ja epävarmoja. Tässä tarkempi erittely:
1. Vanhemmat ovat voineet kuolla
Sodan aikana monet aikuiset ovat kuolleet, haavoittuneet tai kadonneet.
Tämä tarkoittaa, että lapsella ei välttämättä ole elävää vanhempaa, joka voisi hakea tai tunnistaa hänet virallisesti.
Tällaisessa tilanteessa palautusprosessi muuttuu juridisesti monimutkaiseksi: kuka toimii lapsen puolesta? Kuka voi todistaa oikeudellisen vanhemmuuden?
2. Vanhemmat eivät tiedä, missä lapset ovat
Lasten siirrot tapahtuvat usein nopeasti ja kaaoksen keskellä, esimerkiksi:
Evakuointien, rajanylitysten ja tilapäismajoitusten kautta.
Lastenkodeista, tilapäismajoituspaikoista tai adoptiovirastoista ilman kunnollisia asiakirjoja.
Vanhemmilla ei välttämättä ole mitään tietoa lapsen sijainnista. Tämä hidastaa hakuprosessia huomattavasti.
3. Vanhemmat eivät tiedä, miten toimia
Sota- ja pakolaiskontekstissa moni vanhempi ei tiedä:
Mihin viranomaisiin ottaa yhteyttä.
Mitä kansainvälisiä järjestöjä voi käyttää apuna.
Kuinka tehdä virallinen katoamisilmoitus tai vaatia palautusta turvallisesti.
Tämä johtaa tilanteeseen, jossa lapsi jää väliaikaiseen sijaintiin ilman aktiivista hakemista.
4. Humanitaariset järjestöt ovat avainasemassa
Punainen Risti, UNICEF ja muut kansainväliset järjestöt auttavat:
Paikantamaan lapsia ja vanhempia.
Välittämään tietoa, jos vanhemmat ovat elossa mutta eivät tiedä lapsen sijaintia.
Auttamaan juridisissa palautusprosesseissa ja turvaamaan lapsen edun.
5. Johtopäätös
Monet ukrainalaiset lapset voivat olla erillään vanhemmistaan ilman heidän syytäänsä, ja heidän palautuksensa voi viivästyä:
Koska vanhempaa ei ole, tai
Koska vanhempi ei tiedä, miten edetä, tai
Koska lapsen sijaintia ei tiedetä.
Tämä selittää, miksi vaikka Venäjä ilmoittaisi lapsista, palautusprosessi voi olla pitkä, monimutkainen ja psykologisesti raskas vanhemmille ja lapsille.
Kadonneet Ukrainan lapset
5
70
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ja syyllinen henkilökohtaisesti tähän sotkuun on mies, jonka kaikki hyvin tiedämme:
PUTIN Terroristi- ja rikolllisvaltio Venäjä vaikeuttaa lisäksi palautusprosessia muuttamalla Ukrainasta varastamiensa lasten henkilötietoja, nimiä ja syntymäaikoja.
- AnonyymiUUSI
Ennen kuulumatonta, että hyökkäävä maa vie hyökkäyksen kohteeksi joutuneen maan lapsia kymmenin tuhansin maahansa. Se on raskas sotarikos.
- AnonyymiUUSI
joo näin, normaalisti lapset tapetaan, kuten usa teki Irakissa ja Israel Gazassa. Miksi ihmeessä Puin teki sotarikoksen kun jätti lapset henkiin?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
joo näin, normaalisti lapset tapetaan, kuten usa teki Irakissa ja Israel Gazassa. Miksi ihmeessä Puin teki sotarikoksen kun jätti lapset henkiin?
Ne palaitetaan kun pöly laskeutuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144773Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71384Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461230