Että Tokmanni tulee tähän tuppukylään. Kautokuru vannoi, ettei tule. Onko tämä ainoa Kurun ennustus, joka ei mennyt oikein?
Kuinka voi olla mahdollista?
18
372
Vastaukset
- Anonyymi
Tuli Tokmanni tai ei niin kepulaisille tulee haaste käräjille.
🍀🍀😂🐼 - Anonyymi
Jos jätetään Kautokurun mielipide tässäkin huomioon ottamatta, niin kerrotko oman mielipiteesi asiasta, oletko itse tyytyväinen tähän asiaan vai oletko se toinen ähtäriläinen joka vastustaa kaupunkimme kehittymistä?
- Anonyymi
Pitäisi tietää tarkoittaako "kehittyminen" kaupungin velkaantumista. Tokmannin tulo ei paljoa lisää velkoja, koska kunta ei maksa henkilökunnan palkkoja. Mitä nyt infran teko tontille vei rahaa, mutta se on pikku juttu
- Anonyymi
Kehitystä onkin mietittävä mitä se on, onko siinä eroja ? Kaupan alan tarjonta lisää kulutusmahdollisuuksia, mutta onko se nähtävä yksin edistyksenä.
Kilpailullisesti useiden muiden toimijoiden kesken se tuottaa joskus etua valikoimien monipuolistuessa.
Onhan paikkakunta aiemmin menettänyt monia liikkeitä, kenkäkauppoja, vaatetusliikkeita, pankkeja, virastoja sekä myös poliisin toimipisteen, sekä sairaalankin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kehitystä onkin mietittävä mitä se on, onko siinä eroja ? Kaupan alan tarjonta lisää kulutusmahdollisuuksia, mutta onko se nähtävä yksin edistyksenä.
Kilpailullisesti useiden muiden toimijoiden kesken se tuottaa joskus etua valikoimien monipuolistuessa.
Onhan paikkakunta aiemmin menettänyt monia liikkeitä, kenkäkauppoja, vaatetusliikkeita, pankkeja, virastoja sekä myös poliisin toimipisteen, sekä sairaalankin.Kerroppa meille. minkä noista Ähtäri menettää, mielestäni täällä ei noita palveluita ole ollut enään pitkään aikaan, joten iloitkaamme kaikki tulevasta tarjonnasta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäisi tietää tarkoittaako "kehittyminen" kaupungin velkaantumista. Tokmannin tulo ei paljoa lisää velkoja, koska kunta ei maksa henkilökunnan palkkoja. Mitä nyt infran teko tontille vei rahaa, mutta se on pikku juttu
Kehittyminen/velkaantuminen, mielestäni nuo eivät kuulu saman otsikon alle, muutenkin luvalla sanoen epämääräinen kannanotto?
Tuo projekti jatkossa ainoastaan tuo kaupungille tuloja, tässä vaiheessa paikkakunnan urakoitsijoille ja jatkossa kaupungille verotuloina, ei siis syytä valittaa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerroppa meille. minkä noista Ähtäri menettää, mielestäni täällä ei noita palveluita ole ollut enään pitkään aikaan, joten iloitkaamme kaikki tulevasta tarjonnasta!
Siinähän lukee että menettänyt,et taida ymmärtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerroppa meille. minkä noista Ähtäri menettää, mielestäni täällä ei noita palveluita ole ollut enään pitkään aikaan, joten iloitkaamme kaikki tulevasta tarjonnasta!
Niitä aikaisempia Ähtärin liiketoimintojen menetyksiä voi pitää negatiivisena kehityksenä, se on siirtynyt muualle siellä positiiviseksi kehitykseksi ja sen odotuksina.
Siirtymän syinä olleet todennäköisesti liiketalouden odotukset tai virastojen ja laitosten
osalta jokin muu syy.
Kaupan alan odotukset ovat riittävä asukaspotentiaali kannatella liiketoimintaa , siinä paikkakunnan asukasmäärä on kutistunut siitä n. 9000 asukkaan määrästään nykyiseensä.
Tätä tapahtuu koko maassa lähes kaikkialla, pienet paikkakunnat kuihtuvat, tätä voi pitää maanlaajuisen globalisaation tuloksena, eikä yksin Suomessa, myös muualla on tapahtunut samaa.
Ehkä tarkemmin olisi nähtävä positiivinen kehitys ja negatiivinen kehitys.
Molempia tapahtuu.
- Anonyymi
Tämä palsta (kautokuru) heittää lokaa kaikkeen mikä on läsnä tai tuloillaan Ähtäriin. SijoituspIkkaa EP-alueelle pohtiva uusi yritystoiminta on satavarmasti tietoinen tästä syndroomasta, ja sijoittaa roponsa muualle.
- Anonyymi
Jos Tokmanni on synonyymi kehitykselle, niin sitten se on niin. Nollasta kun lähtee, niin kaikki on kotiin päin
- Anonyymi
Ensin Tokmannia kaivattiin. Nyt kun tulee ei hyvä sekään. S-SUPERMARKET saa uudet tilat. Ei tarvitse olla joka kevät sangot kassan luona lattialla. Kun katto vuotaa. Sitäkään ei Porukka korjuuttanut.
- Anonyymi
Harmi jos ämpäreille ei ole käyttöä, niitä saattaa avajaisissa saada kun jonottaa serkkujen kanssa ja odottaa oven avautumista
- Anonyymi
K-SUPERMARKET eikö niin ;o)
- Anonyymi
Eiköhän siellä ole joku porsaanreikä millä Tokmanni saa tulonsa peruttua jos matkailumäki todella on tullut tiensä päähän.
- Anonyymi
Älä pelkää, nuku yösi rauhassa, iloitset vaan tulevasta.
- Anonyymi
Ainoa mikä tulee tiensä päähän on satiaismäkien raukkamainen toiminta.
- Anonyymi
Totta kun laittomat päätökset loppuvat, ei mistä valittaa
Päätösten tekijätkin joutuvat istumaan ja maksamaan🍀🍀🍀🐼🤣🤣🤣🐼
- Anonyymi
Ähtäriläisten ostovoima on lähellä nollaa lähivuosina, mutta mukavahan siellä Tokmannin hyllyjen välissä on silloin tällöin haahuilla, autoton kun ei Keskiselle pääse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku505184Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel302166Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1092147HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1191877Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151829- 1111750
Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma511163Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2531116Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.481021- 71951