Oulussa viime vuonna luokkien 1-6 ja 7-9 vertailu kertoo, että elämänkatsomustiedon opiskelijoiden osuus on kasvanut 0,4 %-yksikköä vuodessa. Viime vuoden kasvu koko peruskoulussa oli noin 0,65 %-yksikköä. Kasvu on siis kiihtyvää mutta ei räjähdysmäistä.
Kaikkiaan nyt ET:tä opiskelee 11,25 % oululaisista peruskoululaisista. Siis tänä vuonna yksi yhdeksästä, ensi vuonna yksi kahdeksasta.
Oulu: ET:n suosio kasvaa kiihtyen mutta ei räjähdysmäisestä
3
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ylikosken pohjoisen oblastin kumouspooli tekee hyvää ideologista työtä
Kirjaa arvioiva eläkeläisprofessori Kaija Heikkinen Joensuusta
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/kirkon-maaomistuksen-onni-ja-onnettomuus/
kuuluu myös työtovereineen pohjoisen eläkeläisten "rasisminvastaiseen" kolmioon Joensuu , Oulu (Stasi-Boris Jokisalo) ja Rovaniemi, Lapin yliopisto (Vesa Puuronen), VP on vasliitto-aktiivi 2023 vaaleissa (sikäli ei ole kovin aktiivi, että vasliitto saa Lapissa nolla eduskuntapaikkaa) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18039907/ristiinnaulitun-perintomaa - AnonyymiUUSI
Veikkaan, että valinta ei ole ollut aina reilu, kun ET-opetukseen oikeutetuista oppilaan vanhemmat ovat valinneet uskonnon. Koulun alkaessa tehdyn valinnan ei tarvitse olla lopullinen; voi vaihtaa eeteehen.
- AnonyymiUUSI
Jos oppilaan vanhemmat eroavat kirkosta, lapsi ei automaattisesti seutöraa perässä, vaan hänet pitää erikseen ilmoittaa kirjallisella ilmoituksella eronneeksi. Löytyy eroakirkosta.fi Lapset ja nuoret
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1018133Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907401Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot725546Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144763Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232538Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys482418Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61379Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71374Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461220