Tramal Retard 100mg lopetus

Olen syönyt otsikon lääkettä iltaisin ohjeistuksen mukaan tuon yhden 100mg tabletin nyt reilut 2kk aina iltaisin.

On auttanut kipuun, mutta nyt viimeaikoina on alkanut ilmenemään aamuisin todella huonoa olo fyysisesti kuin psyykkisestikin. Ruokahalua ei ole ja kaikki syöminen ällöttää. Lisäksi vapinaa ja lihas "jäykkyyttä". Yöllä saattaa palella. Sydän tykyttelee. Ja siis edelleen, olen noudattanut annostusta.

Olin pari päivää ilman lääkettä ja ahdistus ja levottomuus oli ihan karmeita. Selkäkipua ja lihassärkyjä ilmeni myöskin. Vieroitusoireita selkeästi.

Haluan nyt ajaa alas koko lääkkeen. Selkeästi pitäisi nyt tehdä hissukseen vähentäen. Eihän se onnistu tuolla hidasvaikutteisella koska sitä ei saa puolittaa. Mitä tapahtuu jos ottaa vaikka neljänneksen? Kun eikös se annos ole siinä tapauksessa 25mg? Selventäkääs tätä mulle.

Tiedän kyllä että tuo mun annos mitä olen syönyt ei ole mikään kova, mutta selkeästi riippuvuutta on syntynyt.

Mitenhän tässä pitäisi nyt toimia, ja mitä on odotettavissa?
078
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen syönyt otsikon lääkettä iltaisin ohjeistuksen mukaan tuon yhden 100mg tabletin nyt reilut 2kk aina iltaisin.

On auttanut kipuun, mutta nyt viimeaikoina on alkanut ilmenemään aamuisin todella huonoa olo fyysisesti kuin psyykkisestikin. Ruokahalua ei ole ja kaikki syöminen ällöttää. Lisäksi vapinaa ja lihas "jäykkyyttä". Yöllä saattaa palella. Sydän tykyttelee. Ja siis edelleen, olen noudattanut annostusta.

Olin pari päivää ilman lääkettä ja ahdistus ja levottomuus oli ihan karmeita. Selkäkipua ja lihassärkyjä ilmeni myöskin. Vieroitusoireita selkeästi.

Haluan nyt ajaa alas koko lääkkeen. Selkeästi pitäisi nyt tehdä hissukseen vähentäen. Eihän se onnistu tuolla hidasvaikutteisella koska sitä ei saa puolittaa. Mitä tapahtuu jos ottaa vaikka neljänneksen? Kun eikös se annos ole siinä tapauksessa 25mg? Selventäkääs tätä mulle.

Tiedän kyllä että tuo mun annos mitä olen syönyt ei ole mikään kova, mutta selkeästi riippuvuutta on syntynyt.

Mitenhän tässä pitäisi nyt toimia, ja mitä on odotettavissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu