Sanna Marin ei jäänyt "lehdelle soittelemaan"

https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011606186.html

Kirja tylee olemaan myyntimenestys, haluttiinpa tai ei. Näin tässä kävi vaikka persut ja kokoomys repii pelihousujaan.
47354
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Fiktio myy.

2Äänestä



  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Elämä faktaa, elämän värittäminen mieleisrkseen fiktiota.

    Väritäpä sinäkin sitten, näemmä katketa elämäsi fiktiolla, että saat sen mieleiseksesi. Helppoa sinulle kuin heinän teko. , valheessa eläminen?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Väritäpä sinäkin sitten, näemmä katketa elämäsi fiktiolla, että saat sen mieleiseksesi. Helppoa sinulle kuin heinän teko. , valheessa eläminen?

    https://yle.fi/a/7-10064002
    Näin tämäkin nähtiin Ruotsissa ja se on faktaa.

    Äänestä

  • Tää oli tytöille ja tyttömäisille pojille tarkoitettu tilaisuus. Sanna iskenyt kultasuoneen! Pojat ei lue kirjoja...siis heteropojat.

    Äänestä

sitten vaan sateenkaari yökerhoissa voi juhlia jauho liitäjien kanssa aamuöille, sörnäisissä

1Äänestä
  • Tuollaisia moraalittomia toimintoja me venäjällä paheksua paljon.

    Äänestä

  • Se kaveriporukka....herranjumala mitä monstereita.

    1Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Tuollaisia moraalittomia toimintoja me venäjällä paheksua paljon.

    Venäläinen moraali...hehhehheh.

    "Valtion sadat trollitehtaat suoltavat lännen vastaista propagandaa ja synnyttävät salaliittoteorioita ja aiheuttavat paranoidisia fantasioita kansassa. Tahalliset valheet syrjäyttävät kaiken logiikan ja ja sammuttavat järjen viimeisenkin äänen kansan keskuudessa. Moraalinen lausuma on venäläisille intuitiivinen, ei looginen. Samalla kyvyttömyys erottaa paha lomittuu sulavasti suvaitsemattomuuteen erimielisiä ja vähemmistöjä kohtaan. Tästä seuraa venäläinen paradoksi: hyvää voi tehdä vain pahan avulla.

    Venäjällä on aina tarkoitus pyhittänyt keinot. Aina syntyy ns. inhimmilisiä vahinkoja, kun toimitaan reaalipolitiikassa. Venäjässä asuu voimakas tiedostettu imperialismi, jota tsaari Putin osaa ruokkia. Korruptio voi Venäjällä mainiosti ja venäläisellä sentimentalismilla voi oikeuttaa melkein mitä vain. Kaikki toisinajattelijat on tapettu ja vain Aleksei Navalnyi yritti vielä jatkaa epätoivoista taistelua Putinin yksinvaltaa vastaan. Moraalin manipulointia yritetään puolustaa käsityksellä venäläisten erityisyydellä; ainutlaatuisuudella. Kun tähän on sidottu vielä Venäjän patamusta ortodoksisuus, joka nöyristelee Putinia, on demokraatista Venäjää turha haikailla. Suomessa tämä Venäjän toiminta onneksi tiedetään ja tajutaan!"

    Äänestä

Oliko se Sarasvuo, joka sanoi, että Suomi on ainoa maa, jossa kateus voittaa kiiman!
Oikeassa oli.
Kyllä nyt kokkareita ja persuja kirveltää kateus, kun Marin pärjää myös kirjamarkkinoilla!
Pidän Marinia erinomaisena pääministerinä ja politiikkona. Pidän rohkeista, omaa tietään kulkevista ihmisistä,

Äänestä
  • Näin tämä on nähtävä.
    "Sanna Marin, maailman nuorin pääministeri virkaan astuessaan, jakaa inspiroivan polkunsa johtajuuteen ja kannustaa lukijoita vaikuttamaan muutokseen maailmassa.

    Kirjassaan Toivo toiminnassa Sanna Marin vie lukijat uraauurtavan uransa ainutlaatuiselle matkalle ja on esimerkki uudenlaisesta johtajuudesta. Kun hänestä tuli Suomen pääministeri vain 34-vuotiaana, Marin oli tuolloin maailman nuorin johtaja ja herätti kansainvälistä huomiota edistyksellisillä ajatuksillaan ja päättäväisellä toiminnallaan kriisissä.

    Marinin tarina kertoo sinnikkyydestä ja toivosta. Perheensä ensimmäisenä yliopistoon käyneenä hän mursi muureja ja hänestä tuli erittäin arvostettu roolimalli monille nuorille tytöille ja naisille. Hänen pääministerikautensa oli historiallista – hän johti Suomen COVID-19-pandemian läpi, ja hänen hallituksensa toteutti uudistuksia ilmastonmuutoksen, sosiaalisen oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon torjumiseksi. Hän auttoi maata selviytymään naapurimaan Venäjän tuhoisasta täysimittaisesta hyökkäyksestä Ukrainaan ja Suomen nopeasta Nato-jäsenyydestä – nopeimmasta Nato-jäsenyydestä minkään maan historiassa.

    Elävien kokemuksiensa uudelleenkertomusten kautta Marin kertoo, kuinka hän voitti merkittäviä poliittisia haasteita ja kuinka hän selviytyi henkilökohtaisen elämänsä tullessa julkisuuteen, kuten tapauksessa, joka herätti mediakohun ja sai naiset ympäri maailmaa ilmaisemaan tukensa.

    Hope in Action on enemmän kuin muistelmateos – se on iskulause. Marin kehottaa seuraavan sukupolven johtajia tuomaan itsensä täyteen mittaansa työhönsä. Hänen tarinansa on voimaannuttava todiste mahdollisuuksista, joita meillä on saada aikaan todellista muutosta."

    Äänestä

Persujen katkeruus Sanna Marinin menestyksestä johtuu pääosin

1) kateudesta
2) naisvihasta
3) persujen typeryydestä

1Äänestä
  • Ja arvaapa vaan, kokoomuslaiset ne vasta kateellisia on. Timo Heinonen kärvistelee ja itkee sekä Pettri Orpolla palaa käämit.

    1Äänestä

  • Kokoomuslainen se siinä taas kommentoi 🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ja arvaapa vaan, kokoomuslaiset ne vasta kateellisia on. Timo Heinonen kärvistelee ja itkee sekä Pettri Orpolla palaa käämit.

    Kokoomuksen johto on äveriästä, mutta sen kannattajat on pääosin alle duunarin tason tienaavia akateemisia, joiden arvokkain omaisuus on kellastunut ylioppilaslakki.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Kokoomuslainen se siinä taas kommentoi 🤣

    On jo usealla unohtunut millaista tuo aika oli.

    "Harva aikakausi toisen maailmansodan jälkeen on ollut Suomessa niin dramaattinen kuin Marinin ja hänen vuonna 2019 kokoamansa hallituksen aikainen. Uusi, naisvaltainen hallitus herätti paljon huomiota. Suomi sai hallitustyöskentelyn edetessä nähtäväkseen, että naisia ei kannata enää koskaan aliarvioida. Kirjassaan Marin toteaa:

    ”Minun roolini on ollut käyttää omia taitojani ja kokemustani yhteiseksi hyväksi. Ei olla ’naisjohtaja’, jollaiseksi minua on usein kutsuttu. Yhteiskunnalliset olosuhteet, jossa syntyy ’naisjohtajia, ja työ, jota asemassamme teemme, ovat merkityksellisiä.”

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Kokoomuslainen se siinä taas kommentoi 🤣

    Ihan eläkeläisdemarihan se tässä kirjoitteli kokoomuslaisten kalleimmasta omaisuudesta ja tulihan nuo persutkin mainittua tuossa aiemmin.

    Minusta kokoomusta kannattava pienituloinen akateeminen on vähän ressukka.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Kokoomuksen johto on äveriästä, mutta sen kannattajat on pääosin alle duunarin tason tienaavia akateemisia, joiden arvokkain omaisuus on kellastunut ylioppilaslakki.

    Eiköhän työehtojen heikennykset ja potkulaki sekä akateemisesti koulutettujen valtava työttömien määrä saa nyt herätyksen, että miksi äänestää kokoomusta, joka ajaa vain sen 10 % hyvin toimeen tulevan, hyvätuloisen ja varakkaan etuja. Kokoomuksen vaalikarja on uakonut olevansa "oikeita porvareita", velkaisia ja köyhyysrajalla kuitenkin roikkuvia.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Eiköhän työehtojen heikennykset ja potkulaki sekä akateemisesti koulutettujen valtava työttömien määrä saa nyt herätyksen, että miksi äänestää kokoomusta, joka ajaa vain sen 10 % hyvin toimeen tulevan, hyvätuloisen ja varakkaan etuja. Kokoomuksen vaalikarja on uakonut olevansa "oikeita porvareita", velkaisia ja köyhyysrajalla kuitenkin roikkuvia.

    Hyvä kommentti! Toivottavasti ihmiset alkavat ajatella!

    Äänestä


  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/04f56012-0caa-4f5a-8e32-e662a00e0be2

    Voiko persut kuolla vtutuksern? Ainakin Jussi Halla-aho nöemmä voi. En ole lukenut mistään, että Marin on alentuinut moiseen henkilötasolle menevään solvaamiseen vaikka aihetta voisikin oijeastu olla.

    Olet siis toisinsanoen sulkenut silmäsi kirjoituksilta, joissa kerrotaan Marinin tavasta johtaa?

    Tuossa ylempänä mainittiin useitakin syitä, miksi "persut" (lue: kirjoittajan kanssa toista mieltä olevat) eivät pitäneet Marinin tavasta johtaa maata.

    Yksi syy on jäänyt kertomatta: osa ihmisistä ei nyt vain pidä pyrkyreistä, joiden pääasiallinen kannustin lähteä politiikkaan on oman egon kiillottaminen ja oman edun tavoittelu.

    Ei tietoakaan siitä, että yhteinen etu vaatisi hieman toisenlaista lähestymistapaa.

    Äänestä

Soitteliko alapäällään🤫

Äänestä
  • Kyllä nyt kyrsii hölmöpersua.. soitteletko sinä mulqvisti millään päällä?

    1Äänestä

Suomessa ainakin uteliaita riittää. Luetaan rivien välitkin ja etsitään merkityksiä.
Pyrkikää itsekin loistamaan edes jossain niin häviää tuo jumalaton kauna ja katkeruus.

Äänestä

Sannan menestys kirvelee etenkin persuja, jotka taikauskossaan varmaankin uskoi, että Sannalle kävisi huonosti. No kävikin hiton hyvin.

Kokoomustakin ketuttaaa, kun nuori demarinainen menestyy.

Kateushan vie kalatkin vedestä.

Äänestä
  • Mitä enemmän Marinin kirjasta puhutaan, sitä enemmän se myy, eikä mainostamiseen tarvitse panostaa, media tekee sen ilmaiseksi. Ja päälle ne jotka morkkaa ja haukkuu. Kiitos, että panostatte kirjan myyntityöhön, Gummerus kiittää!

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Mitä enemmän Marinin kirjasta puhutaan, sitä enemmän se myy, eikä mainostamiseen tarvitse panostaa, media tekee sen ilmaiseksi. Ja päälle ne jotka morkkaa ja haukkuu. Kiitos, että panostatte kirjan myyntityöhön, Gummerus kiittää!

    Näun kirjoittaa Suomen Kuvalehti:
    "Suomennos Toivo on tekoja taas tuntuu piikiltä tiedotusvälineille. Ylimitoitettujen mediakohujen uhriksi joutunut Marin näyttää laatineen tarkoituksella mahdollisimman mitäänsanomattoman poliittisen muistelman, jossa ei ole yhtään mehukasta paljastusta – ei politiikan kulisseista eikä yksityiselämästä.

    Performatiivisena eleenä teos onkin varsin onnistunut päätellen siitä, miten epätoivoisesti tiedotusvälineet ovat yrittäneet repiä kirjasta sanottavaa."

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Mitä enemmän Marinin kirjasta puhutaan, sitä enemmän se myy, eikä mainostamiseen tarvitse panostaa, media tekee sen ilmaiseksi. Ja päälle ne jotka morkkaa ja haukkuu. Kiitos, että panostatte kirjan myyntityöhön, Gummerus kiittää!

    Ja kannattaa muistaa, että tuo suomeksi, englanniksi ja ruotsiksi julkaistu kirja oli tarkoitettu pääosin englanninkieliselle alueelle (USA).

    Eikä siellä arvosteta kirjoja, joissa heitetään tuhkaa itsensä päälle. Siitä tyyli, otaksun.

    Äänestä

Onnittelut Sanna Marinille!
Toivon kirjan myyvän maailmanlaajuisesti niin hyvin, että Marin ja Gummerus saa hyvät rahat!
Se, jos mikä saa persut ja kokkareet epätoivoon!
Nautin aina kun persu itkee kateuttaan!

Äänestä
  • Mutta mikä sinut on saanut noin pahantahtoiseksi?

    Äänestä

TYHMÄ.

Äänestä
  • Voiko persu vtutukseen kuolla? Toivottavasti!!!

    Äänestä

Tosi on, minä minä minä minäminäminåminä minä RAKASTAN ENITEN PEILIÄNI JA
SELFFIKAMEROITANI, joita täytyy löytyä joka taskustani riittävästi, VARUSTETTUNA
PARHAILLA MAHDOLLISILLA FILTTEREILLÄ.
Minä minä minä KAIKISTA KAUNEIN JA TYHMIN KOKO MAAILMASSA, KUKAAN EI VOI OLLA KAUNIIMPI EIKÄ TYHMEMPI, se on varmaa, uskokaa pois.

1Äänestä

Ajatelkaa, tuosta kuuluisasta BESTSELLERISTÄÄN löytyi 275 kpl MINÄ MINÄ MINÄ MINÄMINÄMINÄ SANAA, eri muodoissaan. Uskomaton suoritus, kuka panee paremmaksi, palkitaan ruhtinaallisesti. HAHAHAHHAAAAAA.

1Äänestä
  • Olet sinä varsinainen hölmöpersu.

    Miksi huudat ja metelöit tuosta kirjasta. Eikö juurui Marin kertonut miltä hänestä tuntui olla pääministeri, nuorena ja naisena. Ja ennen kaikkea silloin itsestä sanotaan minä. Nyt voisitnihan vertailun vuoksi laskea mobntako minä- sanaa on Sauli-pressan kirjassa tai Jussi Velli-housun kirjassa.

    Äänestä

  • https://yle.fi/a/74-20191915

    Loistavaa. Persukaan ei voi lytätä Marinin nenestystä mollaamalla ja sättimällä tai maalittamalla!

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    https://yle.fi/a/74-20191915

    Loistavaa. Persukaan ei voi lytätä Marinin nenestystä mollaamalla ja sättimällä tai maalittamalla!

    Artikkelista lainattua:

    "Marin ei välttämättä ole nimenä enää niin pinnalla, että hän pystyisi täyttämään suuren salin New Yorkissa, mutta liberaalin nukkumalähiön kirjaston hän täyttää."

    Marin on tuote, joka on ymmärtänyt käyttää määreitä, jotka häneen on liitetty ja tahkonnut sillä hyvin maallista mammonaa.

    Mutta kuten artikkelista lainatussa otteessa sanotaan, "niin katoo mainen kunnia". Jonakin päivänä ihmiset ihmettelevät sitä hypetystä, mikä hänen persoonansa ympärille syntyi.

    Äänestä

  • Mitä persoonapronominia käyttäisit jos kirjoittaisit omista tuntemuksistasi tapahtuneista asioista.

    Äänestä

Rehtorin luiseva Sanna

Äänestä

Yleensä propaganda levitetään ilmaiseksi. Nyt tyhmimmät jopa maksavat sen saamisesta.

Äänestä

Sanna Marinin kirja teki ainakin 100 000 euron tappion, arvioi asiantuntija

Kirja Ei tylltykään tai tyle olemaan myyntimenestys, halyttiinpa tai ei. Näin tässä kävi vaikka ja demaryöissä jo häykkyjäy repii pipelihousujaan.
Kiysäys, on demäryillä äynä lästä

lisään äväyksäeeni

Äänestä
  • Kustantaja on amerikkalainen, joten pystyi laskuttamaan oikeuksista isosti. Persuhallituksen vuoksi kansalaiset ovat pistäneet kukkaron nyörit tiukalle ja säästävät.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011606186.html

Kirja tylee olemaan myyntimenestys, haluttiinpa tai ei. Näin tässä kävi vaikka persut ja kokoomys repii pelihousujaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu