Esimerkiksi toimeentulotuen leikkaukset.
Sama ilmiö näkyy saksalaisessa toimeentulotuessa, joiden saajaa on 5 miljoona.
Jos Suomi siirtyy jälleen varastamaan työttömien varoja.
Jos ilmiö on Brysselin EU-poliittinen, silloin kyse yleisestä ohjelmasta.
Kysytään, että voiko yksi maa jäädä yleisestä ohjelmasta väliin,
jos maalla on omia varoja säästössä ylläpitää tietty taso maan sisällä?
Voiko yksi maa poiketa yleisestä G-politiikasta tai sen pitää olla samanlainen kuin vallitseva G-politiikka?
Toisin sanoen, että vaikka maa olisi voinut hoitaa vaikean tilanteen toimivasti ja ennen kaikkea omalle maalleen sopivalla tavoin, niin maa kuitenkin myöntyy epäedulliseen yleiseen linjaan, josta pahimmillaan nationalistiselle maalle koituu siitä jopa lisäkustannuksia.
Voi olla kypsä poliittinen yhtälö valita globaalisen samanlaisen kulttuurin välillä ja sitä edullisemman paikallisen.
Mitä haittaa syntyy yhdelle maalle, globaaliselle taloudelle, jos yksi maa harjoittaa omaa käytäntöään taloudessa?
Maa olisi varakas, mutta globaali talous ei jätä poikkeuksia
Anonyymi-ap
1
72
Vastaukset
- Anonyymi
''varastaa työttömien varoja'' Ne varmaan ovat SAK- laisilla kassoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114649Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734405Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951779- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3561127Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119- 59992
- 67989
- 92948