Putinille selvät rajat

Anonyymi-ap

Shakin suurmestari Garry Kasparovin mukaan pääpaino Putinin Venäjän suhteen tulee olla lujien rajojen asettamisessa, ei kompromisseihin ja myönnytyksiin pohjaavissa neuvotteluissa.
Putin toimii minätilassa, jota pikälti hallitsee alistava minä. Sen vallitessa asianomainen tuntee olevansa vastustajiensa ja tavanomaisen moraalin yläpuolella. Neuvotteluja ja sopimuksia käytetään vain vastustajien manipuloimiseen, harhaanjohtamiseen, uhkailuun ja pelotteluun, eikä millään lupauksilla ole katetta. Rehellisyyttä,kunniallisuutta ja oikeudenmukaisuutta arvostaviiin tahoihin suhtaudutaan ivallisesti, huiputettavaksi tarjoutuvina,heikkoina hyväntahtoisina hölmöinä.

Alistavan minän vallanhimo kasvaa sitä enemmän mitä sille annetaan periksi.Se on erityisen vaarallinen, koska se ammentaa arvostelukyvyttömästä ylemmyyden tunteesta, mistään piittaamatomasta hyvityksen tarpeesta ja vihasta, jossa on aina mukana seurauksista piittaamattomia itsetuhoisia piirteitä.
Se edustaa yhtä ihmisen kaoottisista kokemistavoista.

Kliinisestä kokemuksesta tiedän, ettei kaaoksen kanssa kannata neuvotella, sille on laitettava rajat, mitä aikaisemmassa vaiheessa, sitä parempi.
Se kunnioittaa vain lujuutta ja voimaa joka näkee sen todelliset motiivit, eikä anna periksi sen äärimmäiselle häikäilemättömyydelle.
Nyt tarvittaisiin poliittisia johtajia jotka Winston Churchillin tavoin ymmärtäisivät Hitlerin ja Stalinin tapaisten johtajien kuten Putinin syvimmät vaikuttimet.

Myös Ronald Reagan selvästi tajusi Neuvostoliiton ja kommunismin perustan kaoottisen tuhoavuuden ja pystyi edustamaan tarvittavaa lujuutta ja realismia.
Venäjän sotilaalliset laajentumispyrkimykset tulisi päättäväisesti padota. Ennen pitkää sen tuhoavat yllykkeet kääntyvät sitä itseään vastaan niinkuin Neuvostoliitonkin.

7

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Churchill antoi Stalinin mellastaa mielin määrin. Neuvostoliitto olisi pitänyt ajaa pois Berliinistä ja vallata sen jälkeen koko maa. Panssarikenraali Patton ajoi tätä asiaa, mutta hän sattui sopivasti kuolemaan hämärässä onnettomuudessa.

    • Anonyymi

      ei liity Lapuaan !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • Anonyymi

        Kyllä liittyy!!!!!!!!!!!!!! Tämän emämokan takia käydään nytkin sotaa jossa on kuollut miljoonia ihmisiä ja sinultakin on leikattu aseiden ostoon ja elintasosi on sen takia surkea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä liittyy!!!!!!!!!!!!!! Tämän emämokan takia käydään nytkin sotaa jossa on kuollut miljoonia ihmisiä ja sinultakin on leikattu aseiden ostoon ja elintasosi on sen takia surkea.

        ei liity Lapuaan ,eli sivulla keskustelua vain Lapuaan liittyvistä asioista .emme tarvitse nettiterroristin omia mieltymyksiä emmekä aiheita.


    • Anonyymi

      Ukraina iski venäjälle pitkän kantaman ohjuksilla. 👍
      https://www.dailymail.co.uk/news/article-15287731/Ukraine-releases-footage-new-long-range-Flamingo-missiles-capable-reaching-Moscow-launched-Russia.html

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Taisi bensa loppua? 🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      44
      5145
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      104
      2113
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2076
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1867
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1740
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1137
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      243
      1068
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      47
      972
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      941
    Aihe