Oi niitä aikoja, kun oli vielä varaa ostaa makkaraa ja sineppiä.
Tuo tapahtui 80-luvun juppivuosina.
Kuolasin Turun sinappi tuubin kohdalla kaupassa
26
228
Vastaukset
- Anonyymi
olen joskus herkutellut makkaralla ja sinapilla, nyt 2025 myös.
Hyvä yhdistelmä on pilsneri ja makara ja sinappi.
makkara on herkku. - Anonyymi
Kyllähän sitä nyt sentään makkaraa varaa ostaa ja sinappia.
- Anonyymi
Friteerattu porkkana ajaa ihan saman asian ja on ekologisempi vaihtoehto, lanttua en kokeilisi kurpitsasta puhumattakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Friteerattu porkkana ajaa ihan saman asian ja on ekologisempi vaihtoehto, lanttua en kokeilisi kurpitsasta puhumattakaan.
kouluhallituksen mukaan lasten tulee työntää porkkanoita omiin perseisiinsä. On kyllä kouluhallituksessa outoja ja kipeitä asiantuntijoita.
- Anonyymi
Halvimmat makkarat maksavat 2,4€/kilo.
Ruisleipä on kalliimpaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kouluhallituksen mukaan lasten tulee työntää porkkanoita omiin perseisiinsä. On kyllä kouluhallituksessa outoja ja kipeitä asiantuntijoita.
Kone säätiö palkitsi tohtoritaiteilian isolla raha summalla kun hän näytti miten kesäkurpitsa työntyy al anaaliin ja 🏳️🌈 väki kiittää huutaa slavaa ukrainaa väliin
- Anonyymi
trendikkään, modernin monisukupuolisesti makkaran voi työntää myös aanukseen, vaikka makkara on hyvää syötynäkin.
- Anonyymi
Mahtuuko sinne aanukseen enään makkara kun makaronia täynnä.
- Anonyymi
Mihin ihmeeseen hukkaat rahasi? Vaikka olisit ihan perus päivärahoilla, niin jokaiselle työnnetään rahaa vastikkeetta niin paljon, että kyllä sillä ostaa vaikka joka päivä sinappituubin muiden ruokien lisäksi.
Toimeentulotuessa on määritelty ravintoon 9€/päivä!!!! Siis 9€/päivä ravintoon, hei haloo, melkoinen summa, jolla varmasti ostaa sinappia ja paljon muutakin.
Ihan esimerkkinä, minä tein eilen broileriperunasoselaatikkoa, siihen maksoi kaikki ainekset 3,50€ ja syön tästä ainakin neljä päivää. Eli tuo on alle 1€/päivä! Aamulla syön lautasellisen kaurapuuroa, joka maksaa n. 0,04€, juon lasillisen rasvatonta maitoa ja syön viipaleen leipää levitteellä, sekä edam juustolla. Porkkanasta raastan salaattia vielä, porkkanat maksoi 10€ se 25kg säkki marketissa ja nyt kellarissa.
Vaikka minä en ole toimeentulotuella oleva kansalainen, niin minulle riittää n. 2€ päivässä ruokiin näin arkisesti, eikä tarvitse mennä nälkäisenä nukkumaan. Ostin juuri tänään vielä vanhalle äidilleni uuden pesukoneen verkkokaupasta, vaikka olen jo itsekin eläkkeellä. Eläkkeeni n. 1100€/kk ja tulen sillä hyvin toimeen, viime kuussa ostin tyttärelle uuden pesukoneen, eli pystyn vielä auttamaan läheisiäni pienillä summilla kuukausittain ja ostamaan itselleni ruokaa, myös sitä sinappia! - Anonyymi
Kummastuttaa nuo nykyajan kuivat mauttomat hanpurilais kuoret.
70 luvulla sai ostaa jonottaen kunnon höyrystettyjä hotdogeja joissa oli sokeria, suolaa kuorissa, paksu jööti herkkulenkkiä, sipulia ja sinappia ketsuppia.
Otin usein vain sipulilla ja sinapilla, maitoa grilleiltä niitä. ja halvalla.
Ei ollut kuivaa ja pilattu millään ylimääräisillä sooseilla ja majoneeseilla. - Anonyymi
Sinappiakin voi tehdä itse jauheesta hetkessä.
Laitan kermaa joukkoon ym.
On suunmukasta ja parempaa kuin tuubimöhnät.- Anonyymi
Säilyy paremmin ilman kermaa.
- Anonyymi
Huonosti organisoi jos ei edes rahapäivänä ole varaa ostaa makkaraa niin tulee mieleen onko peliriippuvainen kun heidän maailmassa ei ole varaa mihinkään.
- Anonyymi
Kukaan ei voi olla peliriippuvainen, siksi Oy Veikkaus AB:n pitää olla tietoinen ihmisen henkilötiedoista ja pankkitiedoista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei voi olla peliriippuvainen, siksi Oy Veikkaus AB:n pitää olla tietoinen ihmisen henkilötiedoista ja pankkitiedoista.
Eihän tuo estä peliriippuvuutta.
- Anonyymi
Turun Sinappia sai Suomalaisen Työn Liiton Avainlippumerkin vuonna 2014, eli samana vuonna kun tuotteen valmistus siirtyi takaisin Suomeen
eli töittömille sinappi & olut suille. - Anonyymi
Sillon kun Turun sinapin valmistusmaata alettiin arpomaan niin siirryin aura sinappiin,kotisinappi olis hyvää mutta hintavaa.
- Anonyymi
useat sinapit on värjättyä sokeri-suola mälliä,
osa ihan ohutta lirua, siis vetisiä.
Ketsupeissa samaa.
Huonoja elintarvikkeita on. Monesti sattuu kohdalle.
Esim. onnettomia leipiä, makkaroita, jne
Se halpa-tuote on usein vaatimaton.
Tulee kuitenkin ostettu halpaa, kun ei oo rahojaa.- Anonyymi
Sellane sinappi joka on kuin limaa, ei se houkuttele.
ja se maku on sokeri, suola,,,
Ja samoin olen monesti sokeri ketsuppeihin kyllästyny.
Huonoa tavaraa on, kotimaisissa merkeissä.
ja ulkomaiden halpatavara saa kuraa
- Anonyymi
Tulisinappi on yksi makuykkönen. Sitä voi laittaa perunan ja porkkanan kylkeen.
- Anonyymi
moni sinappi sopii vaikka polkupyörän ketjujen voiteluun.
- Anonyymi
Joskus on nähnyt kuvan, missä kananmunien päälle on laitettu ketsupilta muistuttavaa ainetta. Onko kukaan kokeillut kananmunien maustamista, (tietenkin jollakin muulla kuin ketsupilla)? Voi ja suolaropseet ovat klassikko kananmunamaailmassa.
- Anonyymi
Voi ripotella, vaikka voita, tai mausteita. Pekoni on hyvää kananmunan kanssa.
makkarat on herkkua.
Elämä hymyilee kun syöt rasvaa ja lihaa.
Mutta kurjilla rehuilla saat kurjan luuperse elämän, olet nariseva energiaton tyhjäkäynti ihminen. Ajatus ei kulje, ei ole voimia mihinkään muuhun kuin katkeruuteen.
Katso vaikka viher politikko kalmoja. Kaikki on mennyt.
- Anonyymi
Ennen oli sellainen sinappi, jota kutsuttiin nimellä Dijon. Tai saattoi se olla muunkin nimistä. Mutta sitä oli premium ja alelaareisssa. Koska se oli kallista ja alelaari antoi sitten mahdollisuuden päästä makumaailmaan mukaan hengaamaan.
- Anonyymi
Et muuten elänyt 80 lukua, jos muistat siitä jotakin ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413918Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3563041Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131967Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101675Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41119- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar39884Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70808
- 44794