Nyt on kyllä niin, että siinä jonossa maleksii sekä työkuntoiset loisivat maahanmuuttajat että työkyvyttömät sairaat, jotka vain odottaa ,että sairaus ja kunto romahtaa tarpeeksi alas, että pääsevät edes sairaseläkkeelle.
Kuka nyt sellaisia edes palkkaisi ? Kuka yrittäjä tuntisi niin paljon sääliä tuottavuuden hinnalla ?
Sellainenhan vasta olisikin sitä kokoomuksen hokemaa "alisuoriutumista", mihinkä ei edes ammattiliike puuttunut !
Kun kerran duunarit halutaan priorisoida, aletaan nyt häntäpäästä sentään !
Kuka nyt sellaisia edes palkkaisi ? Kuka yrittäjä tuntisi niin paljon sääliä tuottavuuden hinnalla ?
Sellainenhan vasta olisikin sitä kokoomuksen hokemaa "alisuoriutumista", mihinkä ei edes ammattiliike puuttunut !
Kun kerran duunarit halutaan priorisoida, aletaan nyt häntäpäästä sentään !
Vastaukset 20
Vanhimmat
Joo, tutulle tarvittiin pari ambulanssikeikkaa, tajuttomaksi menoa muutaman kerran, sekä kotona että( onnekseen) julkisella paikalla, laajalti tutkimuksia, sydänaiheista, kuinka moni edes haluaa joutua kestämään tämän kaiken sen takia että pitäisi pystyä fyysiseen työhön ? Eikä vähempikin todistelu riittäisi.
Työttömät tulee velvoittaa kuntouttavaan työtoimintaan
Kuntouttava työtoiminta tulee niin kalliiksi, ettei Purra raota rahakirstun kantta sellaiseen.
Ja suomenkielen kursseille ja takaisin peruskouluun opettelemaan ylipäätään kirjoittamaan ja lukemaan saati laskemaan. Kun naisopettajat on höllästi päästäneet luokalta toiselle.
Suomessa kyllä aloitettiin koeryhmällä perustulokokeilu vuosia sitten, en tiedä, mihin sekin lopahti.
Kun ihminen kerran vapaaehtoisesti suostuu pieneen palkkaan eli perustuloon, suotakoon se hänelle. Tonnin perustulolla kuussa hakeudutaan jo sivummalle kuntiin asumaan ja syömään ja elämään vaatimattomammin. Voihan se toisilla jäädä kokeiluksikin kuten sapattivapaa tms. Mutta se on aito vaihtoehto työmarkkinoille, joilla ei muutenkaan työpaikkoja ole.
Ikääntyneet, yksinäiset ja ammattitaidottomat voisi siirtää Kelan eläkeputkeen, jos Kelassa sellainen olisi. Nämä ominaisuudet eivät kuntouttamalla ja sosiaaliturvaa heikentämällä parane. TEM ei tätä ole ymmärtänyt, vaikka on yritetty kertoa.
Kyllä, jonon putsaus on tarpeen. Kokoomus ei tätä halua nähdä, koska lappaa Suomeen ovista ja ikkunoista "työperäistä maahanmuuttoa", mikä kilpailee jo akateemistenkin nuortemme kanssa ! Saati täyshiljaisuus ja puhumattomuus tekoälystä, jonka työstämistä kuitenkin ulotetaan niihin "datakeskuksiin" , joita on kutsumalla kutsuttu Suomeen, tekoälyhän vie työpaikat ! Herätys nyt !
Ja sitten vielä rampautetaan huonokuntoisia työttömyystilastoissa. Just.
Tänä vuonnakin työnantajat tuoneet halpaa työvoimaa. Rantasen raja vuotaa niinkuin persujen laariin.
Työkyvyttömiä pidetään työttömyystilastoissa sen takia, kun se tulee valtiolle halvemmaksi kuin päästää heidät eläkkeelle.
Orpo Petteri ei kannatustani saa, mutta siinä oli pitkällä tähtäimellä oikeassa, että kun "työperäinen maahanmuuttonsa" työpaikkansa menettää ja jollei uutta löydy, se on ulos koko maasta veronmaksajien ylläpidosta ! Tuo oli aika fiksusti tehty.
" Kuka yrittäjä tuntisi niin paljon sääliä tuottavuuden hinnalla ?"
-> ei kukaan yhtään
Ei tietenkään. Nehän kustantaa tellit, lellit, sotut , sairaslomat, äitiyslomat ym.ym...
Eihän niillä ole varaa .
Tosin ihmetyttää, että marraskuulla on konkurssihakemuksia 157 kpl, mutta kuitenkin uusia yrityksiä on marraskuulle peräti 1257 ! Mikä tätä ilmiötä selittää ? Jokin loppuvuoden kirjanpidollinen kikkako ? Valtion antamat yritystuet ?
Ja tilit juoksee
Kyllä
Joo ja ilman puhdasta PEth-testiä ei saisi mitään tukia.
Vasemmiston aine hörhöisiä ei saa töihin millään.
Väkivalta ja maahanmuuttajien kanssa huuumekauppa niitä kiinostaa.
Hourailet omiasi palstaporvari.
asennevamma virkaloisilla. siitä on kyse
Ensin ne eläkkeelle jotka eivät kykene töihin. Ennen kuin Orpo nussii nekin rahat.
Maassa on huutava työvoimapula .