Polkupyörä on ajoneuvo ja sitä koskee pääosin samat liikennesäännöt kuin autoja.
Suomessa sähköpotkulautaan (rakenteellinen nopeus yli 15km/H), sähkömopoon ja sähköskootteriin sovelletaan pyöräilijän liikennesääntöjä.
Suomeksi: niillä ajetaaan ajoradalla ellei ole pyörätietä. Lisänä, että niillä liikkuvien tulee antaa jalankulkijoille turvallinen tila tiellä.
Tänään taasen(!) eräs Woltin kuski ajoi sähköskootterillaan kapeahkolla jalkakäytävällä. Torvi soitti torvea, mutta en väistänyt vaan näytin kansainvälistä "liikennemerkkiä". Siellä takana se huuteli jotakin, mutta en ymmärtänyt. Selostin hänelle suomeksi ja englanniksi, että tämä on jalkakäytävä ja sinä ajat ajoneuvolla. Sinun pitää siirtyä ajamaan ajoradalle. Silti jatkoi huutamista ja loppujen lopuksi siirtyi kadun toiselle puolen, kuinkas muuten, jalkakäytävälle.
Eräs toinen jalankulkija huomautti Woltin kuskille, että pitää olla valot päällä. Siinä vaiheessa oli aika hämärää, mutta eihän tuollainen käytä valoja, kun pitää säästä akkuja!
Vähän ajan päästä ohitin Wolt-kuskin liikennevaloissa ja huomautin, että Suomessa noudatetaan Suomen lakia!
Olisiko minun pitänyt siirtyä kävelemään ajoradalle, jotta toinen saa ajaa ajoneuvollaan jalkakäytävällä?
Suomessa ei ole pakko asua, joten muuttakoon muuhun maahan!
Meidän jalankulkijoiden turvallisuus on niin Vantaalla kuin koko pääkaupunkiseudulla turvatonta.
Pyöräilijät, skuuttaajaat (rakenteellinen nopeus yli 15 km/h), sähkömopoilijat ja sähköskootteristit aiheuttavat sen. Menisivät ajamaan ajoradalla "omien" liikennesääntöjen mukaan, niin nähdään mitä autoilijat sanovat!
Olen pyöräilijä joka ajaa pyörällä ajoradalla kaikkialla missä sitä ei ole lain mukaan kielletty. Niin onnistuu ajaminen pyörällä ajoradalla ajaminen myös Helsingin keskustassa kuin muualla Euroopassa.
Vantaalla poliisit eivät ole vuosikymmeniin puuttuneet jalkakäytävillä pyöräileviin eikä näihin nykyisiin sähköisiin liikkumisvälineisiin, jotka myös pääosin ajavat jalkakäytävillä.
Wolt kuskien isot sähköskootterit saattavat painaa sellaiset 60-70 kg!
Ajoneuvot jalkakäytävillä Tikkurilassa
2
115
Vastaukset
- Anonyymi
Tikkurilassa ja sen ympäristössä ei ole ollenkaan vaarallista ajaa pyörällä ajoradalla!
Suurin osa Tikkurilassa ja sen ympäristössä ajoradalta erotetuista väylistä on jalkakäytäviä. '
Mistä sen tietää? Siitä, että pyörätiet merkitään aina ja iankaikkisesti pyörätien liikennemerkillä!
Muutama esim:
Kielotiellä on vain osaksi pyörätietä, joten saa ajaa ajoradalla.
Unikkotie, Ratatien - Kielotien välillä ei ole pyörätietä vaan saa ajaa ajoradalla.
Kaupunki on poistanut pyörätiet monilta ns asuntokaduilta, jossa on 30 km/h nopeusrajoitus.
Jos täällä ei uskalla ajaa skuutilla (max 25 km/h), sähkömopolla, sähköscootterilla tai pyörällä ajoradalla niin silloin kannattaa valita kävely tai joukkoliikenne.
Miksi luulette saavanne vaarantaa jalankulkijoiden (pienet lapset opettelevat kävelemään/potkupyöräilemään/pyöräilemään, liikuntarajoitteiset, normaalistit liikkuvat, vanhukset jne) turvallisuuden oman pelkuruuden takia?
Kerrottakoon näin liikennesääntöjen mukaan pyöräilevän kanta asiaan: opetelkaa liikennesäännöt ja noudattakaa niitä!
Autoilijat huomioivat pyöräilijän hyvin, mitä te skuutilla (max 25 km/h), sähkömopolla, sähköscootterilla tai pyörällä ajavat ette tee jalankulkijaa kohtaan!
Jalankulkijana on huomattavasti vaarallisempaa kävellä jalkakäytävillä kuin ajaa pyörällä ajoradalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652242Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2182119- 1171428
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711190Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161183- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki84930Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933875