Muita ei pysty tuomita suuremman todistetun totuusarvon perusteella

Anonyymi-ap

Muiden tuomitseminen saattaa olla yksi ainoista asioista joka on oikeasti väärää tehdä, sillä se saattaa tuhota ainoan totuuden mitä maailmassa on. Me emme voi tietää että mikä on moraalisesti oikein. Emme voi edes tietää että onko moraalirealismi, eli objektiivisen moraalisuuden olemassaolo mahdollista! Mutta vaikka se olisi, emme voi tietää että mikä tarkka filosofinen systeemi toteuttaisi sen parhaiten. Jos tuomitsemme muita meidän oman moraalisen systeemin perusteella, niin väitämme, vaikkemme ehkä tietoisesti, että systeemillä mitä käytämme on enemmän totuus arvoa kuin toisella. Jos ei uskoisi että omalla systeemillä on enemmän totuus arvoa kuin jonkun toisella, niin mikä antaisi muka oikeuden asettaa oman kantansa toisen yli? Ja vielä enemmän, sillä emme voi olla varmoja siitä että onko objektiivinen moraalisuus totta, niin samalla kun heikennät jonkun toisen filosofista kantaa, niin saatat hyvinkin tuhota ainoan palan totuutta mitä maailma on koskaan nähnyt!

Suurin osa filosofeista uskoo kantaan nimeltään moraalirealismi, tai paremmin tunnettuna, moraalinen objektivismi. Moraalirealismissa väitetään että on olemassa yksilöstä ja subjektista riippumattomia moraalisia tosiasioita, jotka sellaisenaan perustuvat johonkin täysin muuhun, kuten maailmankaikkeuteen tai jumalaan. Moni väittää että moraaliset lait
ovat luontainen osa kosmosta tai elämän olemassaolon kannalta välttämätöntä.

Itse olen moraali antirealisti. Uskon ettei moraalisia faktoja voi perustella millään tavalla, silä ne ovat kaikki aksiomaattisia. Aksiooma tarkoittaa perustelematonta oletusta, jolla sitten perustelee kaiken muun totuus systeemissään. Aksioomeja ovat esimerkiksi asiat kuten että murha on paha asia, kärsimys on hyvä ja logiikka. Määritelmällisesti, aksioomeja ei pysty todistaa tai kumota, sillä ne ovat jokaisen järjestelmän peruspilareita. Voisin tässä mennä siihen miten logiikkaakaan ei pysty todistaa tai perustella, mutta poikkeisimme aiheesta liikaa. Joten, moraalisia faktoja ei voi perustella sillä jokainen niistä perustuu perustelemattomiin arvioihin.

Jokaisella aksioomalla on sama määrä todisteita, eli nolla, joka tarkoittaa että kaikilla niillä on saman verran todistettua totuusarvoa. Todistettu ja oikea totuusarvo ovat eri asiat, sillä ensimmäinen perustuu todisteiden määrään ja toinen perustuu siihen että onko väite oikeasti totta, vaikkei todisteita löytyisi. uskon että jokaisella arvo väittämällä on aivan sama määrä todistettua totuusarvoa ja tämä tarkoittaa ettei kukaan voi väittää episteettistä ylivoimaa muiden yli.

Silti, moraalirealismi on hyvin mahdollista. Me emme vain voi tietää että mikä tarkka moraalisuus on totta. Jokaisella kannalla on saman verran todisteita, joten jokaisella kannalla on myös sama mahdollisuus olla oikein. Joku voisi väittää että esimerkiksi väitteen johdonmukaisuus tekisi siitä enemmän oikean, mutta jopa johdonmukaisuuden arvostaminen on aksiomaattinen arvo, jota ei voi todistaa yhtään enempää kuin mitään muutakaan arvoa. Tämä tarkoittaa että joka kerta kun tuomitsee muuta systeemiä, saattaa jopa tuhota ainoan oikean moraalin maailmassa. Se on aina täysin mahdollista sillä jokaisella systeemillä on sama mahdollisuus olla objektiivisesti oikea.

Jos tuomitsee toisen systeemiä, samalla väittää, jopa ehkä sitä itse tiedostamatta, että omalla systeemillään on suurempi totuusarvo. Jos ei usko että omilla arvoillaan on suurempi totuusarvo, niin mikä muka antaisi syyn tuomita toista systeemiä? Käytännöllisyys? Moraalisuus perustuu siihen mikä on oikein ja väärin, ei siihen mikä toimii tai voi käyttää.

3

199

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika suosittu käsitys on konstruktiivinen.

      Ei kenties ole objektiivista moraalia mutta joudumme yhdessä sitå rakentamaan käsityksistämme keskustelemalla.

      Se on ainakin mitä käytännössä tapahtuu.

    • Anonyymi

      Etiikka on vahvojen metsästäjien, moraali heikkojen keräilijöiden. Tarkoitus on taata sopu ja rauha. Jos noudattaa yhteisön määräämää moraalia saa mielihyvää.

      Tietenkin on moraali eri autiomaassa ja kylmällä tundralla kuin viljavien jokilaaksojen seudulla.

      Totuus on hivenen korkeampi kuin rauha. Totuus on kuudennella sijalla ja rauha seitsemännellä. Voisi luulla että moraaliin voidaan soveltaa totuuden määritelmiä. Mutta jos päävaikutin on sopu, rauha, harmonia, mielihyvä niin totuuden käyttäminen häiritsee rauhaa ja sopua eikä sovellu lainkaan moraalin määrittämiseen.

      Moraalia voi tutkia psykologia ja eri ihmistyypeillä on kyky kestää hankaluutta rauhan säilymiseksi eri tasolla. Esimerkiksi psykopaatteja tulee käsitellä rauhan säilymiseksi aivan eri tavalla kuin jotakin vahvempaa persoonaa. Eräät uskonnot painottavat uhrautumista suurella sydämellä millä ei ole totuuden kanssa mitään tekemistä.

      0 pyhyys
      1 rakkaus
      2 toivo
      3 usko
      4 oikeus
      5 armo
      6 Totuus
      7 rauha
      8 lohtu
      9 tieto
      10 kieltäymys
      11 jne

      Voisi kuvitella että moraalia voi tutkia kaikkien 11 näkökulman keinoin. Että esim 4 oikeus määrittelisi oikean moraalin väärästä. Ehkä niin onkin ? Itse pidän moraalia Nykyisin vain 7 eli sovun ja rauhan asiana. Ikinä ei kyetä oikeuden kannalta tasapuolisesti rankaisemaan vääriä moraalimalleja. Joten onko moraali lainkaan oikeuden keinoin määritettävissä.

      Metsästäjät lähtivät vaarallisille retkille ja tahtoivat leiriin jääneiden keräilijöiden omaavan moraalisääntöjä jotta rauha säilyisi. Se on sovun ja rauhan asia. Sen tähden täytyy alistua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      109
      1241
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      223
      1001
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      960
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      932
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      896
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      825
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      768
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      765
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      742
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      726
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      660
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      49
      616
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      494
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      176
      493
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      467
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      464
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      434
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      39
      427
    Aihe