Suomen talous on sotien jälkeen ollut vertailussa muihin maihin hyvin vientivetoista. Olemme sen vuoksi riippuvaisia siitä, miten vientikohdemaillamme menee. Venäjän taloudesta olimme riippuvaisia NL:n aikana ja se oli suhteellisen tärkeä myös sen jälkeen varsinkin Itä-Suomelle. Saksa on tärkeä vientimaa Suomelle ja siellä talous on sakannut. Nyt Saksan valtio on alkanut poikkeuksellisesti subventoida talouttaan, mikä tuo toivoa myös Suomelle. USAn osuus vientimaana on koko ajan kasvanut ja viimeksi sieltä saatiin merkittävä jäänmurtajatilaus, jolle voi tulla vielä jatkoa. Toisaalta Trumpin tullipolitiikka heikentää myös Suomen taloutta.
Mutta tässä on nyt tarkoitus kirjoittaa uudesta nousevasta uhasta, joka tulee USAsta ja voi vuoden 2009 finanssikriisin tavoin horjuttaa koko maailmantaloutta. Se näkymä ei ole mitenkään lupaava Orpon hallitukselle eikä Suomelle. Kyse on samasta kuin Suomessakin eli kasvaneesta valtionvelasta ja sen tuomista ongelmista.
USAn valtionvelan suuruus yli 38 000 miljardia dollaria, mikä on noin 400 kertaa suurempi kuin Suomen valtionvelka. Suhteessa BKT:hen velka on noin 125 %, mikä ylittää reilusti sekin Suomen tason. Suuri ongelma on siinä, että kun esim. USAn puolustusmenojen osuus liittovaltion budjetista on 15 %, velkojen korkojen osuus alkaa olla jo sitä suurempi. Korkomenojen määrän kasvu rajoittaa muiden menojen kasvutilaa.
USAlla on kaksi mahdollisuutta ratkaista ongelma. Päätökset ovat FEDin käsissä, mutta politiikan paine on taustalla. Ensimmäinen mahdollisuus on hillitä lainanottoa nostamalla korkoja. Trump on kiukuissaan jo siitä, ettei korkoja ole laskettu hänen toivomassaan vauhdissa. Poliittinen paine ei ainakaan nyt suosi korkojen nostoja. Verojen korotukset ovat USAn osalta aina epäsuosittuja ja pois laskuista. Trump ei kaihda millaan lailla ylikuumentaa taloutta. Liittovaltion menoja karsittu kovalla kädellä, mutta sillä ei ongelmaa ratkaista, koska esim. puolustumenoihin ei varmasti kosketa. Kaikki nämä tiet ovat tukossa ja epärealistisia varsinkin Trumpin hallinnon aikana.
Toinen mahdollisuus on se, millä USAn kokoinen itsenäinen talous voi hoitaa velkaongelmaansa eli rahan printtaaminen. FED on printannut rahaa hurjalla vauhdilla koko finanssikriisin jälkeisen ajan talouden elvyttämiseksi. Nyt tämä keino olisi siis mahdollista ottaa käyttöön velkaongelman hoitamiseksi. Yksinkertaista sinänsä, koska rahan painamisen kustannukset ovat olemattomat. Uuden rahan painaminen ylikuumentuneessa taloudessa tuo kuitenkin mukanaan uuden ongelman eli hyperinflaation vaaran. Rahapolitiikka on inflaation kasvun pääsyy yleensä aina. Talous kyllä kasvaa mutta hinnat nousevat kasvua kovemmalla vauhdilla, kun rahaa on niin, ettei p-lle taivu. USAssa on jo pitkään totuttu siihen, että FED rahapolitiikallaan ratkaisee ongelmat. Myös nyt muuta keinoa tuskin nähdään, sillä USAssa säästöjen yms. vaatiminen lienee poliittinen itsemurha. Trumpia velka tuskin huolettaa lainkaan. Ja siinä piilee nyt suuri vaara.
USAssa korkojen odotetaan laskevan. Mutta markkinat opponoivat tätä. USAn pitkien 30 vuoden velkakirjojen korot ovat nousussa. Markkinat eivät siis luota poliitikkojen ja FEDin viesteihin. Markkinoiden epäluottamus on ensimmäinen varoitusmerkki tulevasta.
Talouskehityksen uusi uhka tulee meren takaa
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524367S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114189Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu414090Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko663947- 853374
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673269IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523241Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171592- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291130