Sirpa ei tunnista vertauksia

Anonyymi-ap

Tässä vastaus, jonka YouTube poisti :

Kyllä, yleisesti ottaen tarina rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta (Luuk. 16:19–31) ymmärretään Jeesuksen vertauksena eli kuvaannollisena kertomuksena, jonka tarkoituksena on opettaa jokin hengellinen tai moraalinen asia.
Tässä on joitakin näkökohtia, jotka puoltavat tätä tulkintaa:
* Sijainti evankeliumissa: Se on osa Jeesuksen opetuksia, joissa hän usein käytti vertauksia.
* Opetus: Vertauksen pääviesti liittyy useimpien tulkintojen mukaan siihen, kuinka ihmisen tulee käyttää maallista rikkauttaan ja kuinka suhde Jumalaan on tärkeämpi kuin maallinen asema, erityisesti fariseuksille puhuttaessa.
* Kuvaannollisuus: Kertomus sisältää dramaattisia, mahdollisesti kuvaannollisia yksityiskohtia tuonpuoleisesta (kuten suuri juopa, Aabrahamin helma, tuska liekissä).
Toisaalta jotkut seikat ovat herättäneet keskustelua:
* Nimet: Se on ainoa Jeesuksen vertaus, jossa esiintyy nimetty henkilö (Lasarus ja Aabraham), mikä voisi antaa sille historiallisen sävyn. Kuitenkin myös nimien käyttö voi olla osa tehokasta vertauskuvausta, korostaen köyhän ja nimeämättömän rikkaan miehen vastakohtaa.
* Kuolemanjälkeinen elämä: Tarina on ainutlaatuinen, koska se kuvailee kuolemanjälkeistä tilaa ja siinä vallitsevaa eroa. Tulkinnat siitä, kuvaako se kirjaimellisesti tuonpuoleisen olemusta vai käyttääkö se sen ajan juutalaisia käsityksiä opetuksensa pohjana, vaihtelevat.
Yhteenvetona: Raamatuntutkimuksessa ja kristillisessä perinteessä tarinaa pidetään pääsääntöisesti vertauksena, jonka ensisijainen tavoite on opettaa vastuullisuudesta, laupeudesta ja oikeasta suhteesta Jumalaan sekä varoittaa välinpitämättömyydestä.

Vastaus luotu tekoälyllä, koska sekin on älykkäämpi kuin Sirpa.

10

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      TEkoäly unohti mainita, että Aabraham ei itse ole vielä noussut haudasta. Hän pyrki taivaalliseen kaupunkiin, kuitenkaan sitä vielä saavuttamatta. Hän uskoi ylösnousemukseen. Lue Heprealaiskirje 11.luku.
      Pietarin mukaan ei myöskään Daavid ollut noussut ylös taivaaseren, vaan lepäsi haudassaan, kun Pietari puhui helluntaina, Apt.2:29.

      Joten on ilmeistä, ettei Lasarus mennyt Aabrahamin hyelmaan, vaan hautaan, odottamaan ylösnousemusta. Vertaus ei ole todellisuutta.

    • Anonyymi

      Rikasmies ja Lasarus ei ole vertaus, vaan Jeesuksen puhe!!

      Oikeastaan ainoa ja ihan tarkoituksella jätetty tähän yhteen kertomukseen, ettei olisi niin paljon spekuloitavaa ja on selkeän vastauksen antava, Taivas on ja helvetti on!!

      DoctorT

    • Anonyymi

      Rikas mies ja Lasarus | Totuus uskon asioissa https://share.google/Wgy5eHfhMOaeYWvlN

      Kertomus perustuu Raamatun ulkopuolisiin juutalaisiin taruihin ja zarathustralaisuuteen. Tanak eli VT ei sitä tunne.

    • Anonyymi

      Jeesus puhuu aina ja vain ainoastaan totta, niin myös Jeesuksen puhe rikkaasta miehestä ja köyhästä Lasaruksesta on totta. Sekä mies ja Lasarus ovat olleet olemassa ja kummallekin tapahui aivan niin kuin Jeesus opetti.

    • Anonyymi

      Monet tuntevat itsensä vertauksen Aabrahamissa:

      Syntiset syyttäkööt itseään! Ähäkutti! Saitte vihdoinkin mitä ansaitlsitte!


      Todellisuudessa Aabraham rukoili hartaasti syntisen Sodoman puolesta, hän tunsi sääliä ja myötätuntoa ihmsiä kohtaan. Siksi vertauksen kuva ei vastaa Aabrahamin luonnetta, vaan se kuvasi fariseusten ylpeää asennetta, jota näkee yhä: "Minä olen sentään pelastunut, sinä taas ansaitset joutua ikuiseen kadoptukseen...."

      • Anonyymi

        Mitä pilkkaa kirjoititkaan, Abaraham ei sanonut: "Syntiset syyttäkööt itseään! Ähäkutti! Saitte vihdoinkin mitä ansaitlsitte!"
        Vaan Aabraham sanoi: 'Poikani, muista, että sinä eläessäsi sait hyväsi, ja Lasarus samoin sai pahaa; mutta nyt hän täällä saa lohdutusta, sinä taas kärsit tuskaa.

        Ja kaiken tämän lisäksi on meidän välillemme ja teidän vahvistettu suuri juopa, että ne, jotka tahtovat mennä täältä teidän luoksenne, eivät voisi, eivätkä ne, jotka siellä ovat, pääsisi yli meidän luoksemme.'


      • Anonyymi

        Aabraham rukoili lähinnä sukulaistensa, veljenpoikansa puolesta, ei niinkään koko Sodoman. Aabraham lähestyi häntä ja sanoi: "Aiotko siis hukuttaa vanhurskaan yhdessä jumalattoman kanssa?


    • Anonyymi

      Lopulta Jumala maksaa kullekin palkan itsekunkin omien tekojen mukaan.

      • Anonyymi

        Ja Jeesusta ei tarvita eikä Jeesuksen opetuksia siinä tapauksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja Jeesusta ei tarvita eikä Jeesuksen opetuksia siinä tapauksessa.

        Näin Sana vakuuttaa: jotka hyvässä työssä kestävinä etsivät kirkkautta ja kunniaa ja katoamattomuutta, iankaikkisen elämän,
        mutta niiden osaksi, jotka ovat itsekkäitä eivätkä tottele totuutta, vaan tottelevat vääryyttä, tulee viha ja kiivastus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      56
      4941
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4348
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      4013
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3952
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      52
      3736
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      80
      3552
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      113
      3211
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      56
      2951
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2746
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2574
    Aihe