mikäli ei halua maataan vararikkoon...miksi tuollainen rikas ,kaunis maa tuhoaa itsensä järjettömällä sodalla...johan raamtussa sanotaan ,joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu ja näyttää pitävän aina paikkansa..esim iran,hamas,syyria jne...aina ovat hävinneet,,,entäs venäjän aiemmat sodat..
venäjän kannattaisi lopettaa sotansa..
23
335
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjähän voittaa tuon sodan :)
Silloin kaikki Ukraina-tuet on menneet kankkulan kaivoon eli Zelenskyn kullattuihin vessanpönttöihin ja niistä alas viemäriin.
Ellei koko muu maailma ala elättämään Ukrainaa iankaikkisuuteen eli maailmanloppuun asti.- Anonyymi
onko lottovoitto syntyä venäjälle, meillä Euroopassa rakastetaan lapsi eikä tehdä heistä tappokoneita kuten venäjällä.. jos elämä on tällaista sotimista niin ei maapallolle kannata edes syntyä..istukaa joskus ulos kesällä ja kuunnelkaa linnun laulua ja haistelkaa kesäisiä koivuja, järven laineiden liplatusta..voi miten rauhaisaa olisi elämä ilman sotia.,,
- Anonyymi
Kun sitä järkeä ei ole niin vaikeaa käyttää.
- Anonyymi
no venäjällä käytetään rautaa järkenä ,,siksi ovat niin höhliä
- Anonyymi
Tulee ikuisuuden kestävä sota kuin Israelin ja arabien kanssa, ei Venäjän ja Ukrainan välinen sota tule loppumaan tällä vuosisadalla, ei varmasti.
- Anonyymi
no luulis öljy ja kaasupomojen kohta suuttuvan kun rahat alkaa hiipua...oisko ukrainan aika katkaista kaasun vienti ..
- Anonyymi
Venäjällä kuin myös Ukrainalla ovat ne omat tavoitteensa.
Sota ei lopu jos tavoitteissa ei tapahdu muutosta.
Tulisi kai keskustella tavoitteista, turvatakuut molemmille maille on yksi kynnyskysymys.
Ilman tavoitteiden lähentymistä, sota loppuu vain sotimalla.
Tällä hetkellä sota siis jatkuu, lähentymistä ei ole vielä havaittavissa. - Anonyymi
Timur Mindich on 46 vuotias, miten tuon ikäinen mieshenkilö pääsee pois Ukrainasta sotatilan vallitessa?
- Anonyymi
Ukraina menee vararikkoon maan johdon kantaessa kilvan rahaa pois maasta.
Maan johto ei usko Ukrainan voittoon jos noin tekee. Petaavat itselleen jo turvapaikkoja?
- Anonyymi
Sota loppuu siihen kun Ukraina hyväksyy Venäjän rauhanehdot.
- Anonyymi
Toisinpäin, venäjä hyväksyy ukrainan ehdot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisinpäin, venäjä hyväksyy ukrainan ehdot.
Sota jatkuu, tulevaisuus kaiken näyttää.
- Anonyymi
Kesällä presidentti Zelenskyi oli kieltämässä maan korruptionvastaisen tutkinnan.
Esiin tullut korruptio lähipiirissä saa näyttämään hänet nyt syylliseltä.- Anonyymi
Se on hyvä että Ukrainassa tämä asia on tapetilla ja siihen puututaan, Venäjällä ollaan edelleen hiiren hiljaa vaikka siellä korruptio on vielä monta pykälää pahempi.
Venäläiset on kyllä täydellinen lammaskansa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on hyvä että Ukrainassa tämä asia on tapetilla ja siihen puututaan, Venäjällä ollaan edelleen hiiren hiljaa vaikka siellä korruptio on vielä monta pykälää pahempi.
Venäläiset on kyllä täydellinen lammaskansaZelenskyi halusi lopettaa kesällä korruption vastaisen viraston Nabun.
Mitä se mielestäsi nyt kertoo? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Zelenskyi halusi lopettaa kesällä korruption vastaisen viraston Nabun.
Mitä se mielestäsi nyt kertoo?No sitä että korruptioon Ukrainassa puututaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sitä että korruptioon Ukrainassa puututaan.
Zelenskyi on yksi korruptoituneista, sitä tietoa pimitetään viimeiseen asti?
"Ukrainassa oli kesällä suuria mielenosoituksia, kun Zelenskyin hallinto yritti kaventaa korruptionvastaisten virastojen toimivaltaa – siis juuri niiden, jotka nyt paljastivat energiasektorin korruptiovyyhdin.
Kansalaisten ja EU:n painostuksen seurauksena Zelenskyi perääntyi asiassa. Huoli presidentinhallinnon aikomuksista jäi kuitenkin elämään, ja tuorein skandaali on suututtanut ukrainalaiset uudestaan."
- Anonyymi
Venäjä tarttui miekkaan ja tulee siihen myös hukkumaan.
- Anonyymi
Puuttin rakentaa itselleen palatsia sillä aikaa kun maanmiehiä teurastetaan Ukrainassa, sodassa jonka Puuttin itse aloitti.
https://youtu.be/dQbCOYnp_fA?si=KBxK4ufG26Y8l07l - Anonyymi
Jos ihmisellä on liikaa valtaa ja on lisäksi oman ergonsa vallassa, niin se on tuhontie kuten Venäjällä nyt ja aina.
Egonsa valtaama ihminen ei voi myöntää virheitään ja antaa periksi. Hyvin yksinkertaista.- Anonyymi
Traagisesti Venäjän kolonialistisen ajattelun tekee se, että Venäjä on luonnonvaroiltaan eräs maailman rikkaimmista valtioista, jolla on koulutettua työvoimaa ja teknistä osaamista. Se voisi rakentaa kukoistavan yhteiskunnan ilman sotaseikkailujaan. Ulkopuolisen silmin katsottuna näyttää helposti siltä, että myös monet Venäjän turvallisuushuolista ratkeaisivat jo sillä, että se pysyisi omien tunnustettujen rajojensa sisällä.
Joka tapauksessa Venäjän rajanaapurit joutuvat edelleen varautumaan puheeseen venäläisestä maailmasta, Rusista. Venäjää ei haittaa se, että monissa läntisissä maissa hyvin yhteiskuntaan integroitunut venäläispohjainen väestö tuntee tämän kolonialistisen keskustelun vaivaannuttavaksi.
- Anonyymi
Venäjä on kusipäävaltio, sellaiseksi sen tekee maan umpikorruptoitunut johto.
- Anonyymi
Hullu diktaattori on menettänyt järkensä. Näin on useille diktaattoreille käynyt kautta maailmanhistorian, että järki on mennyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu1007489Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2297360K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1395098Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1404799PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *434566Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko874269Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1154072- 1631760
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91569Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2531425