Nurin ei ollut vain Suomi24, vaan useita eri nettisivuja, jotka käyttävät Cloudflarea, esim Valio ja K-auto ja Finnaa käyttävien kirjastojen sivut.
Miten tuo on mahdollista? Syy voi olla esim Suomi24:ään kohdistunut DOS hyökkäys, mutta se siis tukkii Cloudflaren palvelimet ja samalla kaatuvat yhteydet lukuisille muillekin nettisivuilla.
Miten ihmeessä vuonna 2025 tuollainen on mahdollista? Eikö Cloudflare ole maksullinen palvelu, miten asiakkaat sallivat tuollaisen?
Suomi24 on ongelma vain meille siitä riippuvaisille, mutta noilla muilla sivustoilla käydään kauppaa, eli rahaa saatetaan menettää. Aika typerää on myös jos kirjaston palvelut ovat alhaalla.
Miten tuo on mahdollista? Syy voi olla esim Suomi24:ään kohdistunut DOS hyökkäys, mutta se siis tukkii Cloudflaren palvelimet ja samalla kaatuvat yhteydet lukuisille muillekin nettisivuilla.
Miten ihmeessä vuonna 2025 tuollainen on mahdollista? Eikö Cloudflare ole maksullinen palvelu, miten asiakkaat sallivat tuollaisen?
Suomi24 on ongelma vain meille siitä riippuvaisille, mutta noilla muilla sivustoilla käydään kauppaa, eli rahaa saatetaan menettää. Aika typerää on myös jos kirjaston palvelut ovat alhaalla.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Cloudfaren halpasoftan ylläpitäjät ovat alehintaan torilta palkattuja.
"Hellou, this is Claudfeir support. My neim is Satya. Hau can I hjep juu?".
Happasupport from India.
Oliko jossain päin tänään vaalit?
Suomen vaalituloksetkin ollaan viemässä amerikkalaiseen pilveen.
Miksei isänmaallinen hallitus estä tuota? Vai onko tarkoituskin saada manipuloidut vaalitulokset Suomeenkin?
Oikeistohallitus isänmaallinen? Älä nyt naurata.
KELAKIN on siirtämässä
tietoja pilveen! 🤣
Toivottavasti kukaan saa
selville rajoitteitani! 😭
olen tuota kauan ihmetellyt kuka hölmö moista HIDASTETTA käyttää koska yhtä hyvin toimii ne ilmankin cloudFlare tarkistusta ennen tekevät?
näitä ongelmia sitten USEIN?
Ei se ole hidasta, vaan nopeute.
Sen avulla saadaan rajattua vaikka sallia liikenne tietyistä maista. Se estää DDOS:t jne. Vaan ei tietenkään täydellinen ole, kuten tänään nähtiin.
Tuollaiset suodatukset pystyy tekemään periaatteessa aika yksinkertainen palomuuriohjelmistokin, miten ihmeessä Cloudflarella kaatuu koko systeemi? Höyrykoneitako niillä on konesalissa? Palomuurilaiiteistolla pitäisi pystyä käsittelemään aika suuriakin määriä liikennettä melko vaivatta?
Mutta tietenkin jos firman ainoa tarkoitus on Wahlroosin mukaisesti vain tuottaa voittoa, niin laitteistot ovat edelliseltä vuosituhannelta, kun taas laskutus tapissa.
Ei voi. Kyse on infrasta. Yksittäinen palvelin ei pysty millään omalla softalla estämään DDOS:ia, vaan siihen tarvitaan proxy, joka blokkaa epäilyttävän liikenteen pois kohdepalvelimelta.
Cloudflarella ei mennyt tänään kaikki niin kuin strömsöössä, mutta tuollaiset palvelut ovat internetin toimivuuden kannalta elinehto, koska muuten "eräillä tahoilla" olisi simppeli keino halvaannutta eri palveluita, vaikka valjastamalla vanhat kaapatut nettilaitteet pommittamaan jotain tiettyä osoitetta.
vaan onko tuo robotti klikkaus laatikko tarkistus oleellinen siinä?
se on selkeä hidaste?
kun joskus se ei HYVÄKSY sitä! monta kertaa pitää
Se on nimenomaan siksi. Eli tietyissä tilanteissa voidaan estää, tai ainakin hidastaa, suora pyyntöjen pääsy kohteeseen.
taitaa olla, että jossain tuota ei ole, valinnainen vaihtoehto?
Riippuu ihan palvelusta, reagoiko automaattisesti, vai vasta pakotettuna.
Mutta nyt ei siis ollut kyse mistään yksittäisestä DDOS:sta, vaan Cloudflaren omista ongelmista.
semmoiset sivustot missä taloudellista haittaa on ajan menetyksestä, luulisi tajuavan kun vuosia jatkuu ongelmat..
Mihin ongelmiin viittaat?
Windows-palvelimella niin kippaa helposti ja kestää ennekuin saa kuntoon.
Ennen ymmärsin tietotekniikasta
jotain,nyt joudun kyselemään
sisaren pojilta :(
MS Azure ongelman aiheutti.
kick sivu oli alhaalla,ei pystyny seuraa ja suppirttaa pottukoiraa
Aika takkusesti toimii mun kone välillä.
Marco De Witt